دانشجوی آزاد شده بریتانیایی: امارات از من خواست جاسوس دوجانبه باشم

متیو هجز، دانشجوی بریتانیایی که ماه مه امسال به جرم جاسوسی در امارات عربی متحده به حبس ابد محکوم و سپس آزاد شده بود اعلام کرد از نظر روانی شکنجه شده است.
 
آقای هجز که در امارات چند ماه را در سلول انفرادی به سر برده می‌گوید بازداشت‌کنندگانش از وی خواسته‌اند به عنوان جاسوس دوجانبه از دولت بریتانیا برای آنان جاسوسی کند.
 
این پژوهشگر ۳۱ ساله یک هفته پس از آزادی، در نخستین گفتگوی زنده‌اش در پاسخ به این سوال که آیا شکنجه شده است پاسخ داد: «بله. به شکل روانی!»
 
آقای هجز می‌گوید پیوسته با چشمان بسته و دستبند به دستشویی یا یک سلول دیگر رفت آمد می‌کرده و یکبار وقتی اتهام جاسوسی برای بریتانیا را با فریاد انکار کرده است او را وادار کرده‌اند یک روز تمام با پابند سرپا بیایستد.
 
مجموعه این رفتارها فشار روانی زیادی به وی وارد کرده است و بازداشت‌کنندگان ناچار شده‌اند مقدار زیادی دارو به او بدهند تا سر پا بماند.
یک افسر پلیس، دانیلا تجادا همسر متیو هجز را به سوی دفتر وزیر خارجه بریتانیا هدایت می‌کند.او می‌گوید سرانجام پس از بازجویی‌های بسیار و زیر فشار روانی شدید سرانجام مجبور شده اعتراف کند که جاسوس «ام‌.آی.۶» است و درجه کاپیتانی دارد؛ درجه‌ای که در عمل در «ام‌.آی.۶» وجود ندارد.
 
آقای هجز همچنین می‌افزاید که وقتی از وی خواسته‌اند «اسناد رسمی وزارت خارجه را بدزدد» دچار حمله شدید اضطراب شده است.
 
این شهروند بریتانیایی مدعی است به عنوان دانشجوی دکترای دانشگاه دورهام، سوژه مطالعه‌اش «سیاست‌ خارجی و امنیتی امارات پس از بهار عربی» بوده است.
 
ماجرای دستگیری و محکومیت متیو هجز خشم بریتانیایی‌ها را نسبت به امارات متحده عربی که متحد این کشور به شمار می‌رود برانگیخت اما دولت امارات اصرار دارد که هجز جاسوس بوده و با وی منصفانه رفتار شده است.
+25
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.