نشست زمین در کمین تهران؛ زیرساخت‌های شهری و خانه‌ها در خطر ریزش

تصاویر ماهواره‌ای دقیق حاکی از این است که زمین تهران، پرجمعیت‌ترین شهر آسیای غربی که بیش از ۱۳ میلیون نفر جمعیت دارد در حال نشست است و ده‌ها زیرساخت‌ شهری و صدها خانه‌ها در خطر ریزش قرار دارند.
 
مهدی متقی و محمود حق‌شناس حقیقی، پژوهشگران مرکز تحقیقاتی علوم زمین در دانشگاه پُستدام آلمان با بررسی داده‌های ماهواره‌ای بین سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۷ متوجه نشست زمین در تهران شده‌اند.
 
آخرین داده‌ها حاکی از آن است که غرب تهران که زمین‌های شهری و کشاورزی را شامل می‌شود، در حال فرونشینی است و این ریزش در برخی تهران و همینطور ورامین حدود ۲۵ سانتیمتر در سال است. فرودگاه بین المللی امام خمینی که در جنوب غربی تهران واقع شده نیز سالانه حدود ۵ سانتیمتر پائین می‌رود.
 
برخی پژوهشگران از جمله روبرتو توماس، پژوهشگر دانشگاه آلیکانته در اسپانیا معتقدند که تهران بالاترین نشست زمین را در جهان دارد.
 
نشست زمین به دلایلی چون افزایش جمعیت، بهره‌برداری نادرست از سفره‌های‌ آب‌ زیرزمینی و استخراج بی اندازه منابع نفت و گاز رخ می‌دهد. این مساله در بسیاری دیگر نقاط جهان نیز وجود دارد؛ به عنوان مثال داده‌های ماهواره‌ای نشان داده‌اند که جاکارتا، پایتخت اندونزی هر ساله ۲۰ سانتی‌متر نشست دارد.
 
علی بیت اللهی، مدیر بخش زلزله شناسی مهندسی و خطرپذیری ایران و همکارانش در بررسی‌های خود تخمین زده‌اند که ۱۲۰ کیلومتر راه آهن، ۲۳۰۰ کیلومتر جاده، ۲۱ پل، ۳۰ کیلومتر خط لوله نفت، ۲۰۰ کیلومتر خط لوله گاز، ۷۰ کیلومتر خطوط برق ولتاژ بالا و بیش از ۲۵۰ هزار ساختمان در تهران در معرض خطر هستند.
 
یافته‌های پژوهشگران دانشگاه پستدام نشان می‌دهد که این نشست از سال ۲۰۰۳ از مناطق کشاورزی آغاز شده و اکنون به مناطق شهری رسیده است.
 
جمعیت تهران در ۴۰ سال گذشته بیش از دو برابر شده است. خشکسالی، سدسازی غیراصولی و حفر هزاران چاه‌ آب غیرقانونی سبب شده تا زمین تهران در خطر ریزش قرار گیرد.
 
نشست‌هایی که تا کنون رخ داده غیرقابل بازگشت است چرا که بخش‌های زیادی از خاک از بین رفته است. تخلیه آب زیرزمینی سبب خشکی خاک شده و به دلیل خالی شدن فاصله بین ذرات بر اثر فشار خارجی خاک کوبیده می‌شود.
+32
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا

  بزن زنگو ، سازندگان با سواد و فارغ التحصیل از دانشگاه های رژیم اخوندی 😂😎. فرودگاه داره یواش یواش میره زیره خاک ، اشکال نداره فرودگاهو بکنین مترو زیر زمینی 😂. یک اخوندی میگفت تمام علم بشریت ۱۴۰۰ سال پیش تو قرآن آمده و حتمأ مهندسی ساختمان هم یکیشه 😎😂....
  54
  25
  ‌چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  خودِ ملجم - تهران، ایران
  [::Say good bye to religion - ونکوور، کانادا::]. (دوستان مطلع لطفا راهنمایی کنند اگر من اشتباه می‌کنم.) تا آنجایی که من اطلاع دارم مکان‌یابی و طراحی فرودگاه امام (فرودگاه آریامهر) و حتی شروع به ساختش قبل از انقلاب انجام شده است. موضوع نشست زمین هم که اصلا به مهندسان طراح و سازندگان ربطی ندارد. نشست زمین علتش خشکسالی و بهره‌برداری بیش از حد از منابع آب (به دلیل تراکم جمعیتی تهران) است. چه خجسته‌ایم ما که به خود اجازه می‌دهیم حتی بدون داشتن دانش و اطلاعات اولیه و فقط با اضافه کردن یک پسوند آخوندی به همه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کشورمان بی‌احترامی کنیم!!!
  6
  23
  ‌چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  هشدار به تمام ساکنین تهران هر چه زودتر جان خود و فرزندان تان را نجات تا به منطقه امن ببرید وگرنا فاجعه بزرگی در تهران روخ میدهد تا پشیمان نشدید فرار کنید . تمام زمین شناسان و دانشمندان این هشدار جدی را میدهند . مخصوص در مورد تهران. یک دقیقه کوتایی نکنید . هشدار جدیست
  16
  4
  ‌چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  +Hunter - تهران، ایران
  کامنت دوستمان در خبر زلزله کرمانشاه را در همین سایت ببینیم. [::naderali63 - گوتمبر، سوئد:مردم کردستان بدانید اینها نمی خواهند شما زنده بمانید. این ملاها میخواهن نسلتان را از بین ببرن هشیار باشید این زلزله نیست . اینها دستکاری کردن در فعالیت گسلهای زیر زمین . امکان این هست . قویترین زلزله دنیاه را شاهد باشید. هر چه زوتر ان منطقه را تخلیه کنید تا جانتان را از دست ندهید::] حالا جدا از اینکه این دوستمان فکر می‌کنه کرمانشاه در کردستان است! من نمی‌دونم چرا می‌خواد همه از همه شهرها را تخلیه و فرار کنند!! ببینم لینک صفحه زلزله کرمانشاه را اگر شد در پیام بعدی می‌گذارم.
  1
  15
  ‌چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.