نشست شورای امنیت در مورد موشک‌های بالستیک ایران برگزار شد

نشست شورای امنیت برای بررسی تقاضای آمریکا در محکوم کردن ایران به خاطر آزمایش موشک‌های بالستیک در پشت درهای بسته انجام شد. آمریکا این آزمایش را "خطرناک و نگران کننده" توصیف کرده است.
 
روز سه شنبه ۱۳ آذر (چهارم دسامبر) ایالات متحده آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست ایران را به خاطر آزمایش موشک‌های بالستیک و "نقض قطعنامه سازمان ملل" محکوم کند. آمریکا این آزمایش را که روز شنبه ۱۰ آذر (اول دسامبر) انجام شده، "خطرناک و نگران کننده" توصیف کرده  و آن را نقض قطعنامه سازمان ملل متحد دانسته است.
 
نشست شورای امنیت برای بررسی آزمایش موشکی ایران که فرانسه و بریتانیا هم از آن حمایت می‌کنند، پشت درهای بسته انجام شد. فرانسه و بریتانیا معتقدند که این آزمایش موشکی نافی قطعنامه سازمان ملل متحد است که توافق هسته‌ای ایران را در سال ۲۰۱۵ تایید کرد. در حالی که ایالات متحده موضع سخت‌تری گرفته و آن را یک نقض کامل می‌داند.
 
نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، در بیانیه‌ای گفت: «آزمایش موشک‌های بالستیک اخیر ایران خطرناک و نگران کننده است اما تعجب‌‌‌‌‌‌‌آور نیست.»
 
او تاکید کرده که دنیا نباید هر بار که ایران "به وضوح قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض می‌کند" چشم خود را بر روی آن ببندد.
 
به دنبال آزمایش موشکی ایران مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در توییتی عنوان کرد که جمهوری اسلامی با آزمایش یک موشک بالستیک میان‌برد که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارد، قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرده است.
 
قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد که پس از دستیابی به توافق هسته‌ای (برجام) در تیرماه ۱۳۹۴ صادر شد، از ایران خواسته است که از توسعه موشک‌های بالستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند، خودداری کند.
 
وزارت خارجه فرانسه و بریتانیا نیز آزمایش موشکی ایران را "تحریک‌آمیز و بی‌ثبات‌کننده" و ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دانسته‌اند. 
 
روز یکشنبه ۱۱ آذر (دوم دسامبر) ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی گفت: «تست موشک‌ها و توان دفاعی جمهوری اسلامی برای دفاع و در راستای بازدارندگی کشور ما است. این کار ادامه خواهد پیدا کرد. ما هم تست و هم توسعه موشکی را ادامه خواهیم داد.»
+26
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۷
  هویجوری - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  [::Iran "is called upon" not to undertake any activity related to ballistic missiles "designed to be capable of" delivering nuclear weapons, including launches using such ballistic missile technology, until the date eight years after the JCPOA Adoption Day or until the date on which the IAEA submits a report confirming the Broader Conclusion, whichever is earlier..::] پاراگراف آخر از صفحه 99 از قطعنامه 104 صفحه‌ای 2231 که من فقط دو جا از متن Quotation mark اضافه کردم. اغلب مواقع در اخباری که ارائه می‌شود این متن درست ترجمه نمی‌شود. پس خودمون از متن اصلی استفاده کنیم.
  0
  7
  ‌چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  من به ارتش میگویم اگر میخواهید در اینده به ایران خدمت کنید یکی از موشک ها را بسمت خامنه افلیج تنظیم کنید . تا ملت همیشه دعاگویتان باشد
  17
  7
  ‌چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.