ناتو: روسیه معاهده موشکی جنگ سرد را زیر پا گذاشته

روسیه توسعه و استقرار موشک هایی که این معاهده را نقض می کند رد کرده است سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، رسما روسیه را به نقض معاهده "آی ان اف" (نیروهای اتمی میان برد) که در سال ۱۹۸۷ امضا شد و استقرار موشک های اتمی در اروپا را منع می کند متهم کرده است.
 
وزرای خارجه ناتو در پی نشستی گفتند که از اتهامات آمریکا علیه روسیه در این زمینه حمایت می کنند.
 
آمریکا تهدید کرده که به دلیل اقدامات روسیه ممکن است از این پیمان خارج شود. اما روسیه ضمن رد این اتهام گفت که "سخت به شرایط آن پایبند است."
 
این پیمان موشک های اتمی مستقر در خشکی با برد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر را منع می کند.
 
در بیانیه وزرای خارجه ناتو آمده است: "اعضای ناتو نتیجه گیری کرده اند که روسیه یک سیستم موشکی به نام ۹M۷۲۹ را ساخته و مستقر کرده که پیمان آی ان اف را نقض و مخاطرات قابل توجهی را متوجه امنیت اروپا و (مناطقی در) اقیانوس اطلس می کند."
 
در این بیانیه آمده: "ما قویا از این یافته ایالات متحده که روسیه عملا تعهدات خود براساس آی ان اف را نقض کرده است حمایت می کنیم. ما از روسیه می خواهیم فورا اجرای کامل و قابل تصدیق این پیمان را از سر گیرد. حفظ پیمان آی ان اف به روسیه بستگی دارد."
 
سیستمی که آمریکا و ناتو به آن اشاره می کنند -۹M۷۲۹ - به روسیه امکان خواهد داد کشورهای ناتو را با سلاحی اتمی و بدون فوت وقت زیاد هدف قرار دهد.
 
تحلیلگران می گویند که روسیه چنین سلاح هایی را جایگزینی ارزان تر برای نیروهای متعارف می داند.
 
مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا بعد از صدور بیانیه ناتو گفت که روسیه ۶۰ روز وقت دارد اجرای آن پیمان را از سر گیرد، در غیر این صورت آمریکا هم آن را معلق خواهد کرد.
 
او گفت: "در این ۶۰ روز ما هیچ سامانه ای را تولید، آزمایش یا مستقر نمی کنیم، و خواهیم دید که چه اتفاقی در این مدت می افتد."
 
او افزود: "ما با روس ها خیلی صحبت کرده ایم. امیدواریم که تغییر مسیر دهند، اما تا به امروز نشانه ای از قصد آنها برای این کار ندیده ایم."
 
به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: "روسیه سخت به شرایط پیمان (آی ان اف) پایبند است و طرف آمریکایی این را می داند."
گورباچف و ریگان این معاهده را در سال ۱۹۸۷ امضا کردند تحلیل جاناتان مارکوس خبرنگار امور دفاعی بی بی سی در بروکسل
معاهده آی ان اف یکی از نقاط برجسته کنترل تسلیحاتی جنگ سرد بود چون طبقه ای کامل از موشک های مستقر در خشکی را منع می کند.
 
اما آمریکا چندین سال است که بیش از پیش نسبت به آنچه تلاش روسیه برای نقض مفاد آن توافق می داند ابراز نگرانی می کند.
 
روسیه، به ادعای آمریکا، اکنون چندین مجموعه از موشک های تازه را مستقر کرده که اروپا را تهدید می کند. و آنها اکنون نتیجه گیری کرده اند که رفتار روسیه دیگر قابل تحمل نیست.
 
متحدان ناتو در بروکسل در این نگرانی ها با آمریکا شریکند و از موضع آمریکا حمایت کرده اند و احتمالا سپاسگزارند که آمریکا فرصتی ۶۰ روزه به روسیه برای تغییر مسیر داده است.
 
اما شانس چنین اتفاقی ناچیز است. و این نگرانی وجود دارد که شکست آی ان اف به فروپاشی سیستم کاملی از معاهده های کنترل تسلیحاتی منجر شود؛ معاهداتی که برای حفظ ثبات استراتژیک اهمیت داشته.
+16
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.