درخواست ۱۰ میلیارد دلار خسارت از ایران در رابطه با جنگ عراق

عکس از آرشیو؛ چند سرباز آمریکایی در سال ۲۰۰۴ در عراق
دو دفتر وکالت در آمریکا شکایتی جمعی علیه ایران را به دادگاه فدرال آمریکا داده‌اند. بر اساس این شکایت خانواده‌‌های سربازان کشته شده آمریکایی در جنگ عراق "توسط تجهیزات یا نیروهای وابسته به ایران" تقاضای خسارت کرده‌اند.
 
دفاتر وکالت "اوسن" و " تب ترنر" شکایتی را علیه ایران به یک دادگاه فدرال آمریکا عرضه کرده‌اند که ابعادی عجیب دارد. هر دو دفتر به عنوان کارشناس در طرح شکایات مربوط به "مبارزه با تروریسم" شهرت دارند. حالا این دو دفتر وکالت از دولت ایران درخواست ۱۰ میلیارد دلار خسارت کرده‌اند.
 
این دو دفتر، وکالت خانواده‌‌های سربازانی را بر عهده دارند که در فاصله سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ در عراق کشته یا به شدت زخمی شده‌اند، و می‌توان ثابت کرد با سلاح‌هایی کشته یا زخمی شده‌اند که ساخت ایران بوده‌اند. پرونده‌ای که علیه ایران تشکیل شده بیش از ۱۰۰ برگ دارد و موارد متعددی در آن فهرست شده‌ است.
 
در این فهرست به سربازانی اشاره شده که توسط نارنجک دستی یا مواد منفجره ساخت ایران کشته یا زخمی شده‌اند. بر اساس اخبار رسانه‌های آمریکایی، این پرونده از روز دوشنبه ۱۲ آذر (سوم دسامبر) به دادگاه ارائه شده است. به گزارش Military-Times پس از سه روز خانم کالین کولار کوتلی، قاضی دادگاه فدرال واشنگتن، تصمیم خواهد گرفت که آیا این پرونده به جریان بیافتد یا نه. از سوی ایران کسی در این دادگاه حضور ندارد.
 
اما حتی اگر این پرونده به جریان بیافتد و شاکیان بتوانند درخواست ۱۰ میلیارد دلار را به کرسی بنشانند، مدت زیادی طول خواهد کشید تا خسارت طلب شده از سوی خانواده‌های سربازان قربانی در عراق به آنها پرداخت شود.
 
جالب اینجاست که این وکلا توانسته‌اند پرونده‌ای را به جریان بیاندازند که نمایندگان ارتش آمریکا در دهه اخیر و در جریان جنگ عراق قادر به ارائه مدارک قابل استنادی در رابطه با آن نشده بودند؛ از جمله اسنادی مبنی بر این که مواد منفجره‌ای که علیه سربازان آمریکایی در عراق مورد استفاده قرار گرفته در ایران تولید شده است. اگر این مدارک قابل قبول دادگاه واقع شوند، احتمال رسیدن شکایت‌های بیشتری هم هست.
 
در گزارش Military-Times آمده است که تقریبا شش هزار نفر قربانی "تروریسمی شده‌اند که منابع مالی ‌آن دولتی است". البته در اینجا نامی از ایران برده نشده است. این شکایت می‌تواند شامل کشورهای دیگری هم بشود که حامی مالی گروه‌های تروریستی هستند. 
 
این اولین بار نیست که در آمریکا شکایتی نظیر این علیه ایران به دادگاه برده می‌شود. دو سال پیش نیز دیوان عالی آمریکا در رسیدگی به شکایت خانواده‌های قربانیان بمب‌گذاری‌های بیروت در سال ۱۹۸۳ و انفجار در برج‌های خُبَر در عربستان سعودی در سال ۱۹۹۶، ایران را به پرداخت دو میلیارد دلار غرامت از محل دارایی‌های بلوکه‌شده‌اش به بازماندگان این قربانیان محکوم کرد.
+26
رأی دهید
-45

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۳
  mok432 - تهران، ایران

  یک حرکت نظامی توسط امریکا که مرکز نظامی و مقر رهبری و (با خاک یکسان کردن جماران ) انجام بدهد و رژیم اخوندی را فلج بکند ،حتما پشتیبانی مردم ایران را به دنبال خواهد داشت و کمک به سرنگونی رژیم فاسد اخوندی خواهد کرد.
  53
  33
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  پس ان امریکایها که از سال 2003 تا به حال در افغانستان به دست نیروهای طالبان کشته شده اند چی ؟ انطور که همه میدانیم رژیم ایران از بعداز سقوط دولت طالبان در افغانستان به نیروهای طالب که در کوها و غارها و بعضی از مناطق سبع البور پناه گرفته اند کمک مادی و تسلیحاتی کرده است و خیلی از نیروهای امریکای راکشته و ترور کرده اند . پس اگر روزی رژیم اخوندی ایران را دادگاه های امریکای بخاطر کمک به طالبان محکوم کنند, باید ایران تا ابد به امریکا خسارت بپردازد. :o :o :o
  50
  20
  ‌چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  IranUksero - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  پس خسارت سربازای ایرانی که در جنگ عراق کشته شده توست جنگ افزار های امریکایی چی
  6
  52
  ‌چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  حاج حمید الله - وین، اتریش

  باید در نظر داشته باشیم وجود حکومت اسلامی ایران الخصوص برای امریکا و روسیه یک برکت است. به زبانی سادتر، رژیم اخوندی به مانند رود خانه روانی است که چرخ های اسیاب امریکا را می چرخواند. به همین خاطر امریکا در خفا خیلی سفت و محکم از این حکومت کثیف ....حمایت می کنه.....
  5
  36
  ‌چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۴:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  naderali63 - گوتمبر، سوئد

  مقامات ایران وقتی نتوانن سیاست گشوداری را اداره کنن اگر خری از انجا رد شد هم غرمت میگیرد
  33
  6
  ‌چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  گاو شیرده بین المللى، خیلى جالبه این ادعا! اگه حکومت ایران سیاست داشت باید میپرسید آمریکایى ها چیکار میکردن اونجا؟ حمله به عراق تو اون سالها بدون تأیید کنگره آمریکا انجام شد که این خودش قانونى بودن حضور نیروها ى آمریکایى رو زیر سؤال میبره. ج ا اصلا حتى بخودش زحمت فرستادن یه وکیل رو هم براى دفاع از خودش نداده، پول نفته، ارثیه باباشونه و دلشون هم نمیسوزه، اوباما داد، ترامپ داره دو سه برابرش رو پس میگیره
  5
  15
  ‌چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.