دفاع یک مقام در ایران از ازدواج کودکان به دلیل «افزایش مظاهر جنسی»

یک مقام شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده در ایران می‌گوید با توجه به پایین‌ آمدن سن «تن‌فروشی» و افزایش «سقط جنین غیرقانونی» و «مظاهر جنسی» در ایران، مخالفت با ازدواج کودکان در کشور درست نیست.
 
فرشته روح‌افزا، مدیر طرح و برنامه و تدوین سیاست در این شورا، همچنین چنین اظهار نظر کرد که آمار تعداد فرار دختران بین ۱۳ تا ۱۵ ساله در ایران «موجود است، اما بهتر است اعلام نشود».
 
به اعتقاد وی، «گفتن آمار موجب می‌شود افرادی که در این سنین هستند نیز جرأت انجام این کار را پیدا کنند و معتقدم ارائه برخی آمارها باعث آسیب بیشتر در جامعه می‌شود.»
 
خانم روح‌افزا ضمن دفاع از مواضع خود در مخالفت با ممنوعیت ازدواج کودکان در ایران گفت: «بیشترین رنج سنی دختران فراری در سنین ۱۳ الی ۱۵ سال است و قطعا آمار دختران فراری ما بیش از دخترانی است که در کودکی ازدواج می‌کنند.»
 
به گفته این مقام رسمی، سقط جنین غیرقانونی نسبت به سقط جنین قانونی در ایران آمار بالایی دارد، اما «نباید برخی آمارها را در کشور اعلام کرد، چرا که اثر سوء در کشور دارد.»
 
وی با انتقاد از «کاهش» سنی دوستی میان دختران و پسران به «سنین دبستان» عنوان کرد، افزود وقتی «دختران در سنین ۱۳ سال موضوعات جنسی را متوجه می‌شوند و به دنبال آن نیز می‌روند، قطعا در این سن نیاز به جنس مخالف و زوج دارند.»
 
وی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره «بدحجابی» و «مظاهر جنسی بالا» در جامعه اشاره کرده و گفت که «مظاهر جنسی در فضای جامعه به شدت بالاست تا آنجا که در تلویزیون درباره معایب و محاسن خودارضایی صحبت می‌کنند.»
 
وی میزان «تحریکات جنسی» برای جوانان در ایران را بسیار «بالا» دانسته و در پاسخ به این که چرا در کشورهای دیگر با وجود مظاهر بالای جنسی در جامعه، قانون منع ازدواج کودکان وجود دارد، گفت: «افرادی به دنبال قانون منع ازدواج کودکان هستند، فقط کاری را انجام می‌دهند که از طرف جامعه بین‌الملل به آنها گفته می‌شود و خودشان چیزی نمی‌دانند.»
 
روح‌افزا همچنین مدعی شد که «وقتی مظاهر جنسی در جامعه زیاد می‌شود و دختران جوان آن را می‌بینند و احساس نیاز می‌کنند، اگر بخواهد ازدواج کنند، برخی می‌گویند اشتباه است، اما اگر همان دختران بخواهند تن‌فروش شوند، همان عده می‌گویند، باید کارت سلامت برایشان صادر شود.»
 
وی با انتقاد از وجود تبلیغات در زمینه بی‌حجابی در ایران افزود: «یک گروهی مشخص کردیم تا مجلات و کتاب‌ها را رصد کنند و در صورت لزوم جلوی انتشار برخی از آنها را بگیرند، چرا که محتویات برخی مجلات باعث می‌شود خانواده و جوان سالم نباشند.»
 
روح‌افزا ضمن انتقاد از «جراحی‌های مختلف و آرایش‌های سنگین» که به گفته وی موجب «بی‌هویتی» زنان می‌شود، «آرایش و عشوه‌گری» در کنار جراحی زیبایی در خیابان‌ها را نامناسب دانست.
 
وی با بیان این که آرایش «غلیظ و غیرغلیظ» در اسلام «پسندیده» نیست، از این که زنان «زیبایی» خود را به خیابان می‌آورند، انتقاد کرد.
 
این مقام شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده گفت: «من در ایران ضمانت نمی‌کنم در صورتی که چادر و حجاب را برداریم، زنان با با لباس‌های نامناسب در خیابان حضور نداشته باشند.»
 
با آن که در لایحه حمایت از حقوق کودک، سن ازدواج ۱۸ سال تعیین شده و برای والدینی که فرزندان خود را با سن کمتر از ۱۸ سال مجبور به ازدواج کنند، مجازات تعیین شده بود، اما کلیات این لایحه با حذف کامل این مواد در مجلس به تصویب رسید.
 
با این حال فاطمه ذوالقدر، نماینده مجلس، گفته با آنکه چند نفر از مراجع با افزایش سن ازدواج دختران و پسران مخالفت کرده‌اند، اما «این طرح هنوز منتفی نشده» است.
 
وی در ادامه اظهاراتش همچنین خبر داد که با وجود قانون ممنوعیت ازدواج برای دختران زیر ۱۳ سال در کشور، «اما این موضوع تبصره‌هایی دارد که این کار را مجاز می‌کند.»
 
او مواردی چون «اذن ولی، رعایت مصلحت کودکان و تأیید دادگاه و نداشتن شاکی» را از جمله این تبصره‌ها برشمرده و گفت: «اینها باعث می‌شود همچنان شاهد ازدواج دختربچه‌هایی باشیم که در شرایط ازدواج نیستند، اما به جای کودکی، همسر و مادر می‌شوند.»
 
ذوالقدر از اولویت‌های فراکسیون زنان را تغییر سن ازدواج دختران به حداقل ۱۵ یا ۱۶ سال اعلام کرده و افزود این فراکسیون تلاش دارد «ازدواج دختربچه‌های زیر ۱۳ سال بدون شرط و شروط ممنوع اعلام شود.»
 
بر اساس آمارها سالانه حدود ۴۰ هزار دختر زیر ۱۵ سال در ایران ازدواج می‌کنند و بیش از هزار دختر زیر ۱۵ سال طلاق می‌گیرند.
+2
رأی دهید
-79

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  خودش داره آماره همه چی رو میده بعد میگه بعضی آمارهارو نباید گفت چون تاثیر منفی داره . در ضمن شما چرا داری صورت مسئله رو پاک میکنی ؟ سن ازدواج بیاد پایین بعدش این همه زنهایی که باوجود شوهر میرن و به خاطره فقر مالی تن فروشی میکنن اونا چی ؟ لابد اونا تو سن بالا ازدواج کردن . ریشه ی همه ی این بدبختی ها فقره و شما و اربابات باعث این بدبختیا هستین . شما از بین برین همه ی بدبختیها از ایران میره .
  2
  73
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  هدف این بیشرفها ممانعت از رشد کردن دخترهاست. یعنی نا اگاه گذاشتن و خاموش کردن نصف بیشتر مردم جامعه. هم خودشون چند تا چند تا میتونن دختر بچه بگیرن و هم کس زیادی نمیتونه تا به این غارتگرها اعتراض بکنه
  25
  43
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  greatpersian1 - وین، اتریش
  اینم آخوند زن نما
  25
  40
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  grizzly - برلین، آلمان
  اگر دختری موضوعات جنسی رو در 13 سالگی میدونه و بدنبالش میره آیا به این معنی است که با پسری همخوابگی میکنه؟ این معمای جنسی که این نظام برای دخترها و پسرها بوجود آورده آنها را کنجکاو کرده یعنی یک موضوع طبیعی رو غیرطبیعی معرفی کرده و اون را در حد جرم مکروه کرده.
  30
  29
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  loder - شیراز، ایران

  ادرس این خانم کجاست من برم خواستگاری نوه 9 ساله اش ایشالا که مبارکه بعد ببینم این نوع نسخه پیچیدنها فقط واسه ملت بدبخته یا واسه شما مفتخورها هم جواب میده ایشالا که دیگه من اومدم اما و اگر نیارین نگین بچه است ;)
  25
  55
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان

  منفورترین دین، اسلام و اسلامیون هستند میکروب جامعه هستند و مضرر مرگ بر خدای دروغین تان زنده باد انسانیت زنده باد علم و دانش مگ ر متحجرین زامبی اسلام به هر نوعش
  400
  174
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  +Hunter - تهران، ایران

  [::mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان::]. شما هم کلا خودت را راحت کردی و فارغ از اینکه مطلب چیه میای یک سری فحش تکراری Copy&Paste می‌کنی بعد میری. خوب حداقل تیتر را بخوان مرتبط با تیتر فحش بده. دل به کار نمی‌دیااا!! ;)
  149
  180
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا

  آخه کلاغ پر !!!!! سواد تو سواده قرآنی ما هم که (بجز اخوندهایه عرب) از قرآن سردر نمیاریم نه عربی نه فارسی اگر هم که معنی قرآن رو بفهمیم همش به مردها حق داده ۸ تا زن بگیرن ، دخترانه ۹ سال به بالا بگیرن ، زن کتک بزنن ، خرجی ندن ، اگر کثافت رویه زمین هم بودن باز هم اسلام کثیف شما حق فرزند رو بهشون میده ، مرده شور تو کلاغ پر ، اسلام ، قرآن و اخوندو که یک ذره کتاب غیر قرآن نخوندید که بفهمید که دکتر و علم چی میگه .. حیف مرگ 🤷‍♂️😡
  300
  117
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  حل همه معزل هاى اجتماعى بر میگرده به زیر شکم از نظر این پستاندار! چون غریزه جنسى دارن باید ازدواج کنن! مهم نیست چند سالشونه، آینده و تحصیل و زندگى خودشون رو فداى غریزه جنسیشون کنن! معلومه خودش تو ١٣ سالگى زیر خواب یه نفر هم سن باباش شده و نمیتونه راه حلى بغیر از این تجویز کنه.
  0
  6
  ‌چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا
  [::Say good bye to religion - ونکوور، کانادا::]. [::Say good bye to religion - ونکوور، کانادا::]. 😂😂 حقیقت تلخه 🍷🍷😎
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.