پاسخ سردار نقدی به روزنامه «ایران» درباره کوروش

معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اعتقاد بر اینکه سخنانش در روزنامه دولت تحریف شده است، به انتشار جوابیه اقدام کرد.
 
متن کامل جوابیه سردار نقدی به شرح زیر است:
 
مدیر مسئول روزنامه‌ی ایران
 
سلام علیکم
 
در روزنامه‌ی ایران در تاریخ ۹۷/۹/۱۰ مطلبی با عنوانِ «سردار، مورخ شده‌اند!» درج گردیده بود، که به‌ظاهر، مشتمل بر نقدِ گفته‌های اینجانب بود. در این یادداشت آمده بود:
 
«روز پنجشنبه، سردار محمدرضا نقدی، سخنانی را مطرح کرد که بازتاب‌های زیادی در فضای رسانه‌ای داشت. از جمله صحبت‌های وی درباره‌ی کوروش که وی را شاهی ساخته‌ و‌ پرداخته‌ دیگران دانسته که اصلاً نشانی از وی در تاریخ نیست و برای رابطه‌ی ایرانیان با یهودیان، عَلَم شده است. از منظرهای مختلفی می‌توان این اظهاراتِ آقای نقدی را موردِ کنکاش قرار داد، ولی قبل از هرچیز، شاید بهتر بود ایشان به‌خاطر می‌آورد که شخصیتِ علمیِ بزرگی در حد علامه‌ی طباطبایی در تفسیرِ المیزان، کوروش را همان ذوالقرنین موردِ اشاره در قرآن دانسته است.»
 
از آنجاکه سخنانِ بنده تحریف شده و چنین برداشتی صحیح نیست، خواهشمند است برابرِ قانونِ مطبوعات، پاسخِ بنده را در همان صفحه و با عنوانی در همان اندازه، درج کنید.
 
به‌عنوانِ روزنامه‌نگار، به‌خوبی آگاهید که برداشت نادرست و یا تحریفِ سخنِ دیگران و سپس محکوم‌کردنِ آن سخنِ تحریف‌شده، از انصاف و اخلاق حرفه‌ای، سخت به‌دور است.
 
روزنامه‌نگارِ حرفه‌ای، اگر حرف و نظر و موضعی درباره‌ گفته‌ دیگران دارد، باید ابتدا، سخنِ وی را بدونِ کم‌و‌کاست و عاری از دخل‌وتصرف، نقل کند، و آن‌گاه به نقادی و رد و ابطال بپردازد۰ استناد به چند جمله از سخنرانی طولانی و نادیده گرفتن قبل و بعد آن و برداشت سلیقه ای و نادرست از آن کار درستی نیست.
 
واقعیتِ این است که آنچه بنده در سخنرانیِ خویش گفته‌ام، انکارِ وجودِ شاهِ آدمکشی به‌نام کوروش که شهرهای زیادی را با زورِ سرنیزه و کشت‌و‌کشتار، به قلمروِ حکومتِ خود ملحق کرد، نبود، بلکه عبارت بود از نفیِ بزرگنمایی‌های غیرواقعی و چهره‌سازی‌هایی دروغین و افسانه‌ای درباره‌ وی که رژیم پهلوی و صهیونیست ها آن را ساخته و پرداخته اند و اینک از سوی برخی جریان‌های سیاسی و فکری، ادامه یافته است.
 
۱- من در آن سخنرانی چنین گفتم: تاریخِ ایران، تاریخی حداقل هفت‌هزار ساله و شاید ده‌هزار ساله است و نه دوهزار و پانصد ساله؛ به‌طوری‌که بخشی از آثارِ آن تاریخ هفت هزارساله، در شهرِ سوخته‌ زابل و هکمتانه‌ همدان، کشف شده است.
 
اما رژیمِ منحوسِ پهلوی و جریان‌های فکری و رسانه‌ای وابسته به صهیونیست‌ها، این چندهزار سال از تاریخِ پُرعظمتِ ملتِ ایران را کنار نهاده و این‌گونه القاء کرده‌اند که تاریخِ ایران، دوهزاروپانصد ساله است، تا در اثرِ این سانسور، مجال برای محمدرضاشاهِ پهلوی فراهم شود که کوروش را در رأسِ تاریخِ ایران قرار دهد و از آنجاکه کوروش، حسبِ آنچه برخی مورخان نوشته‌اند، ارفاقاتی نسبت به یهودیان داشته است، نتیجه بگیرند که ما نیز امروز باید به او تأسی کنیم و با صهیونیست‌ها، رابطه‌ مودت دوستی داشته باشیم!
 
امام خامنه ای در این مورد می فرمایند: فرنگی ها اصرار داشتند هخامنشی ها را بالا بیاورند و مطرح کنند و کوروش و داریوش را اول تاریخ بدانند ، حتی مادها را هم از خاطر برده اند کار مستشرقین اروپایی در این زمینه خیلی صادقانه نبوده ….. در سرتاسر ایران کنونی ما تمدنهای بسیار قدیمی که بعضی شاید از تمدن از تمدن مصر هم قدیمی تر باشد وجود دارد؛ تمدن های ۶ هزار ساله و۷ هزار ساله.(۱۹ تیر ۸۳ همدان)
 
۲- کوروش، هرگز شخصیتِ برجسته و بزرگی نبوده که بتوان او را در رأس و صدر ِتاریخِ ایران نشاند، بلکه حقیقت آن است که اگر تاریخِ ایرانِ باستان به‌درستی، فهم و وصف شود، سرچشمه و ریشه‌ی آن به بزرگانی چون پیامبرِ الهی، حضرتِ زرتشت -علیه‌السلام- خواهد رسید و اوست که بر تارکِ تاریخِ ایرانِ باستان، می‌درخشد. با این‌حال، چون محمدرضا شاه و صهیونیست‌ها نمی‌خواستند یک پیامبر، نمادِ تاریخیِ ما باشد، بلکه برای توجیهِ ظلم و استبدادِ شاهانه، نیاز بود که یک شاه، به‌عنوانِ نمادِ تاریخِ ایران شناخته شود.
 
۳- کوروش، به‌هیچ‌رو در میانِ ملتِ ایران، منزلت و جایگاهی که رژیمِ پهلوی و صهیونیست‌ها برای او تراشیده‌ و ساخته‌اند را نداشته است. از جمله دلایلِ این ادعا آن است که نه در شجره‌نامه‌های ایرانیان، و نه در سنگ‌قبورِ گذشتگان، و نه در اسامیِ برجستگانِ تاریخِ ملتِ ایران، نامگذاری به چنین نامی بعنوان یک شخصیت محبوب تکرار نشده ، و در کتاب‌های کهنِ ایرانی، مانندِ شاهنامه‌ فردوسی که نام‌های محبوب و اسامیِ افرادِ خوش‌نام، به‌وفور در آنها تکرار شده است هم، چنین نامی دیده نمی‌شود.
 
۴- تاریخ‌هایی که امروزه، اغلب به آنها استنادِ بی‌چون‌و‌چرا می‌شود، در واقع، تاریخ‌های دلبخواهانه‌ شاه‌ساخته و ناشی از اوامرِ ملوکانه‌ آنهاست، نه تاریخ‌های مستقل و واقع‌نما و متعهد به حقیقت. از این‌رو، در چنین تاریخ‌هایی، تاریخ به‌صورتی وارونه و معکوس بیان شده است، به‌طوری‌که در آنها، شاهانِ جنایت‌کار و ستم‌کار، محور و اساسِ تحولات قرار داده شده‌اند و انقلابیون، آزادیخواهان و مصلحانِ بزرگ، یاغی معرفی شده‌اند.
 
به این دلیل، ما باید تاریخِ خویش را بر اساسِ خودِ واقعیت، بازنویسی کنیم و به‌جای شاهانی که یکی از دیگری، شرورتر و خبیث‌تر بوده‌اند، تاریخ را با محوریتِ انبیاء الهی، علما و حکمای راستین، و مصلحانِ آزادی‌خواه و عدالت‌طلبِ ایرانی بنویسیم.
 
۵- ملتِ شریفِ ایران، هرگز نمی‌تواند میانِ خود و شاهِ مستبد و خون‌ریزی که به مردمِ ایران، ستم کردند و و از جمجمه‌ی مخالفانِ خود، برج می‌ساختند، و چشم‌شان را از حدقه در می‌آوردند، و کتفِ اسرا را به‌هم می‌دوختند، و هشتادهزار انسان را به دلیلِ تفاوتِ فکری، در یک‌روز گردن می‌زدند، و …. احساسِ یگانگی و هم‌ذات‌پنداری کنند و به آنها افتخار کنند!
 
امام خمینی (ره) که خود فخر ایران و ایرانی هستند شاهان ۲۵۰۰ ساله ایران را اینگونه توصیف کرده اند: مطلب، یک مطلبِ شوخی نیست. مطلبی است که یک ملتی که در طولِ تاریخ زیر سلطه سلاطین جور بوده؛ در طول تاریخ ۲۵۰۰ سال زیر سلطه سلاطینی بوده است که همه‌اش جور بوده، حتی آن عادل‌هایشان هم خبیث بودند، حتی آن انوشیروان عادلش هم از خبیث‌ها بوده، حتی آن شاه عباسِ جنت‌مکانش هم از اشخاص ناباب بوده؛ پسر خودش را کور کرده؛ در طول تاریخ، این ملت زیر سلطه و چکمه این سلاطین خبیث بوده.»صحیفه امام جلد ۴صفحه ۲۳۰ و امام راحل (ره) فرمودند: من گمان ندارم در تمام سلسله سلاطین حتی یک نفرشان آدم حسابی باشد۰صحیفه امام جلد ۱۹صفحه ۴۳۴
 
از طرفِ دیگر، ملتِ با عظمتِ ایران، افتخاراتِ بزرگی دارد که از حضرتِ زرتشت – علیه‌السلام- تا امام خمینی -رحمه‌الله‌علیه- و امام خامنه‌ای، امتداد می‌یابد. پس شاهان، هرگز بخشی از هویتِ ملیِ ما نیستند، بلکه شاهان پیوسته دشمن ملت ایران بوده اند.
 
هویتِ ملیِ ما، ریشه در تاریخِ باشکوهِ و طولانیِ حیاتِ جمعیِ مؤمنانه و سرشار از علم و فرهنگ و اخلاقِ ما دارد که در دوره‌ی تمدنِ اسلامی، به نقطه‌ی اوجِ اعتلای خویش رسید و همگان را متحیر و مبهوت ساخت. هویتِ ملیِ ما، در شخصیت‌های بزرگ و تاریخ‌سازی که سرچشمه‌ی اخلاق و حکمت بوده‌اند، چون سلمان فارسی، کاتب خوارزمی، قوام شیرازی، زکریای رازی، خواجه‌نصیرالدین طوسی، ابوعبدالله حسین بن سینا، ملاصدرای شیرازی، حافظ شیرازی، سعدی شیرازی، غیاث‌الدین‌جمشید کاشانی، شیخ بهایی، ابوریحان بیرونی، شیخ محمود شبستری، مولانا جلال الدین بلخی، شیخ مفید، میرداماد، ابوالقاسم فردوسی، عین القضات همدانی، میرزانصر اصفهانی و …، و همچنین در مبارزان و مجاهدانِ مخلص و ازخودگذشته‌ای مانندِ سید‌حسن مدرس، رئیس‌علی دلواری، میرزاکوچک جنگلی، عبدالحسین برونسی، سیدمحمد کاظم‌یزدی، سیدمحمود طالقانی، سیدروح‌الله خمینی، محمد بروجردی، مهدی باکری، حسین خرازی، نادر مهدوی، اسحق دارا و …، تحقق و تجسم یافته است.
 
۶- ادعا کرده‌اید که اظهاراتِ بنده، به‌معنیِ کنار گذاشتنِ یکی از دو هویتِ اسلامی و هویتِ ایرانی است، در حالی‌که سخنِ من، معطوف به ملامت و تخطئه‌ی مظالم و مفاسدِ شاهانِ حاکمِ بر ایران بود، نه مردمِ ایران و هویتِ ایرانی! روشن است که یکی شمردن این دو، مغالطه‌ای آشکار و رسوا است! عجبا! شما از رسانه‌ی رسمیِ نظامِ جمهوریِ اسلامی(!)، و در مقامِ رد و ابطالِ سخنانِ تحریف‌شده و ناگفته‌ی بنده(!)، لازمه‌ی حفظِ هویتِ ایرانی را تصدیقِ شاهان و شاه‌دوستی می‌دانید؟! یعنی شاهانی را که در طولِ تاریخِ موردِ ادعای دوهزاروپانصد ساله، بر ایرانیان حکومتِ جائرانه کرده‌اند، بخشی از منِ فرهنگی و تاریخیِ ما هستند؟! کسانی همچون اسکندر مقدونی، انتیگون، سلوکوس، دمیتریوسِ سوم و …. ، و معاویه، یزید، منصور دوانیقی، هارون الرشید، مأمون، معتصم، متوکل، طغرل، هلاکوخان، تیمور لنگ، محمود افغان، آغامحمدخان قاجار، رضاخان قلدر و بی‌سواد، محمدرضاشاهِ دست‌نشانده و فاسد! کدام ایرانی، از انتسابِ اینان به خود، احساسِ افتخار می‌کند و اینان را پاره‌ای از عناصرِ هویت‌سازِ خود می‌شمارد؟!
 
۷- برخلافِ آنچه که به علامه‌ی طباطبایی -رحمه‌الله‌علیه- نسبت داده‌اید، ایشان در تفسیرِ المیزان، اولاً نظراتِ افرادِ مختلف را در موردِ ذوالقرنین ذکر کرده‌اند، ثانیاً، نظرِ خویش را تنها به‌عنوانِ «یک احتمال» مطرح فرموده‌اند، نه امرِ قطعی و جزمی. ثالثاً، به‌یقین، کوروش که به سببِ ملاحظاتِ سیاسی و قدرت‌طلبانه، گرایش‌های شبه‌دینیِ مختلف را به‌رسمیت می‌شناخته و حتی به بت‌ها و آیینِ بت‌پرستی نیز احترام می‌گذاشته، هرگز نمی‌تواند جنابِ ذوالقرنین باشد. پس این استدلالِ شما نیز، قابل قبول نیست.
 
در این زمینه بمناسبت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی کتابی نوشته ام با عنوان «گزارشی به نسل چهارم»؛ آنهایی که کار روز مره شان این است که حرفهای بنده را تحریف کنند و علیه آن در شبکه های اجتماعی پیام گذاری کنند اگر منطق دارند آن کتاب را دور از جنجالهای شبکه های اجتماعی نقد علمی کنند تا مردم خودشان قضاوت کنند.
 
والسلام علی من اتبع الهدی
 
۹۷/۰۹/۱۲
 
محمدرضا نقدی/ فارس
+20
رأی دهید
-137

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  قیافت کفاره داره مرتیکه دزد
  15
  97
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد

  امثال شما اشغالهای ایران نباید اسم بزرگ مرد بزبان بیاورن. ایران را نابود کرید
  15
  98
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  شما فعلا یه فکری به حال ستونهای تخت جمشید بکن ببین میتونی جاش کنی یه جات؟ این اولین قدم شما عرزشی هاست برای محو کوروش!
  92
  72
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان

  همانطور که خداوند پیامبری به نام محمد نداشته و ساخته و پرداخته اعراب بوده
  16
  83
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  این سردار نقدی عجب خری است ! این همه اراجیف را نوشته که شخصیت و بزرگ بودن کورش کبیر را تهی کند . همانطور که خیلی از هم فکرانش مثل علی لاریجانی و اخوند احمد خاتمی تاریخ تمدن ایران را از 1400 سال پیش میدانن خیلی هستند تاریخ تمدن ایران را از زمان شاه شدن کورش کبیر در 2500 سال پیش میدانن . این احمق نقدی دارد به نوعی علطهایش را ماست مالی میکند و گرنا همه بر سر این باور هستند حتی طرفداران کورش کبیر که پیش از به وجود امدن تمدن شاهنشاهی هخامنشینها تمدنهای دیگری بوده اند.
  80
  46
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  setayeshz565 - وین، اتریش

  نقدی تو کی شهید میشی از شر قیافه کریهت راحت بشیم؟به خدا ثواب داره،شهید شو لعنتی😏😏😏
  12
  65
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان
  کسی نیست فیتیله این عراقی را بکشه پائین دلش میخواد دانش اموز بودتو یه مدرس در اصفهان
  63
  51
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Botol - آلمان، آلمان
  قیافه رو، مثل اینکه شارتی شده.
  47
  28
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  کوروش شیرمرد ایرانی و پرآوازه ترین پادشاه عادل در تاریخ ایران و جهان هست. کسی به مانند او در طول تاریخ تا به امروز نبوده است. دین زرتشت که انسانها را جدای از جنسیت و کشور مختار میدانسته که با استفاده از عقلشون کار درست را انجام بدن در ان زمان بوده و نتیجه ان بوجود امدن بزرگترین امپراطوری بوده که به انسانها و عقایدشان حرمت قائل بوده و به زن و مرد, یهودی یا زرتشتی احترام گذاشته . اسلام دین ایرانیان نیست چون مردم ایران همگی انسانهای صلح جو هستن و دین عربها دین زور و خشونت است.
  4
  22
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  [::چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان::]. اصفهانو با قزوین اشتباه گرفتید؟ هرجا که یه بچه باز باشه دلیل به بدنام کردن اون شهر نمیشه و تازه یکی از شهر های که دنیا تمدنشو مدیونشه... شاید بهتر بود میگفتید کلیساهای آمریکا و آلمان که بیشتر صدق کنه...
  10
  30
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. جناب عربستانی ....اگر در مقابل شخص بی فهم و شعوری که اراجیف تحویل میدهد , شما هم توهین و فحاشی کنید. پس چه فرقی با اون شخص دارید.. فقط اشخاصی مثل شما چون استدلالی ندارند فحاشی میکنند و تهمت و انگ میزنند .. .
  7
  37
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  متاسفانه این سردار را اشتباهی تو ایران پیادش کردن... ایشون یکی از اشخاصی هست که مشگل ماهیتی مثل خوره به جانش افتاده و نمیدونه در مقابل فرهنگ عظیم ایران چه استدلالی بکنه غیر از اراجیف.
  6
  34
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. حالا شما چرا دردت گرفته وقتی صحبت از ستون های تخت جمشید میشه؟ عرض کردم قبلا. شما برو اول تحقیق کن چرا اسمت زمان انقلاب یهو شده میلاد!
  30
  7
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  کاری با این سردار الدنگ مفت خور آدمکش ندارم. اما این توضیحالت رو کپی پیست میکنم:: حاخام یا خاخام یا حَکَم به معنی لغوی فرد دارای حکمت اصطلاحی در یهودیت بوده و به معنای حکیم و عنوانی است مربوط به پیشوای مذهبی و کسی که استاد تورات است. این لغت به‌طور کلی برای فرد دانا بکار میرود حتی اگر آن فرد یهودی نبوده و جنتیل باشد. در تلمود به افراد دانای جنتیل حاخام اموت هاعولم اطلاق می‌شود. سفاردی‌ها که در میان اعراب زندگی میکردند برای عدم استفاده از لغت ربی که در عربی به معنی خدای من است از لغت حاخام استفاده می‌کنند. حاخام در اصل واژه‌ای عبری و هم‌ریشه با «حکیم» در عربی است و به کسی گفته می‌شود که دانش کاملی از تورات دارد بعبارتی دیگر در دین یهود٬ حاخام یا حاکام یعنی معلم تورات و این واژه اولین‌بار در سنهدرین آورده شده‌است. تلفظ خ به جای ک در زبان عبری که از قدیم الایام متون مقدسه یهود به این زبان بوده‌است. مکتب این حاخام ها یا خاخامها میگفتن حاخام منشتی یا حخام منشی. بر اساس تمام کتب معتبر قدیمی ذوالقرنین اسکندر بوده. دوران خشایار و استر و فاجعه پوریم هم که اوج یهودیان در ایران بود.
  20
  9
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۷
  چهارشنبه سوری ایران - فرانکفورت، آلمان
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::]. در حال حاضر تو اصفهان نصف جهان بیشتر از شهرهای دیگر بچه ها را مسئولین ابکش کردند
  19
  12
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  جناب سردار گروهبان گارسیا فقط شاهان مخالفان خود را قتل عام کردند؟ پس کشتار هایه اون خلخالی ادمکش بفرمان عمه حضرتعالی انجام شد ؟ یا بقول شما فخر ایران وایران زمین حضرت امام دستور اونهمه اعدام رو صادر کرد؟
  2
  46
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  یعنی یه گاگول بیسواد از علامه طباطبایی با اون هم تحقیق و تدریس و تفسیر و مطالعه بیشتر می فهمه؟احمق حالا شاه و بقول تو صهیونیستها یه چیزهایی بگن ولی کتیبه های سنگی و آثار بسیار روشن ترجمه شده رو چی میگی؟احمق این آثار همش تو ایران نبوده که شاه بتونه ازش مطلب بسازه بلکه تو عراق و اردن فلات آناتولی پیدا شدند.نهایتاً اصلا این شاهان بگیم ظالم بودند مردم باید مقایسه کنند عملکرد حکومت دینی فعلی رو با شاهان گذشته و بگویند که کی ظالم و دزد بود و کشت و از بین برد نه افرادی مثل تو که حاکم هستی برای خودت خط کش بذاری و ادعا بکنی. ما زمان کوروش و داریوش شاه عباس نبودیم ولی 50 درصد همین مردم امروز حکومت پهلوی و بعدش جمهوری اسلامی رو تجربه کردند و حداقل از اون 50 درصد 90 درصدشون وابسته به حکومت فعلی نیستند پس این افراد رو میتوان بعنوان شاهد زنده و قابل اعتماد در نظر گرفت و ازشون پرسید کدوم حکومت بیشتر کشت و بیشتر آباد کرد و بیشتر به فکر مردم بود. خلاصه اینکه تو صلاحیتی برای ادعا کردن نداری چون نون خور و حرام خوار این حکومت هستی
  2
  2
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  تو بگو بابات کیه ،تاریخ را بگذار برای بچه ادم ها و ایرانیها، اخه تو که انقدر زباله بودی که صدام با ماشین شهرداری تو و خانواده ات را سر مرز ایران خالی کرد درست زمانی که خمینی و باندش ایران را تبدیل به زباله دانی کردند، بهتر اول ثابت کنی که ادمی تا در مورد تاریخ ایران اظهار فضل کنی. یک کلام بگو بابات کیه، و در حین ان هم باید یک فیلم بردار باهات واشه که بشماره چند تا بابا احتملی داری و در کدام قسمت عراق زندگی میکنند
  3
  10
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  وقتى خلفاى اسلام بزور سرنیزه اسلام رو میکنن تو حلق مردم اسمش رو میذارن گسترش ولى کورش میشه ظالم و کشور گشا؟ کورش بعد از فتح هر سرزمینى، اجازه میداد مردمش هر دینى رو که میخوان داشته باشن و همه جنگ هاش در حقیقت آزاد کردن اون منطقه از دست حاکم هاى ظالم بود ولى جنگ هاى على چى؟ گردن زدن هزاران نفر در یه روز بجرم اسلام نیاوردن رو چطور ماست مالى میکنین؟ حمله به ایران و تحمیل اسلام به ایرانى هاى زرتشتى رو چى میگین؟ خیلى از ایرانى هاى زرتشتى از ترس اسلام به هند فرار کردن چون نمیخواشتن مسلمون بشن.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  CanIR1393 - کانادا، کانادا
  این از رو نمیره. این قبلانا بازداشگاه تیمی درست کرده بود و زن ها رو به بهانه بدحجابی بازداشت می کردش و بعد بهشون تجاوز می کرد. حتما تاریخچه این عراقی رو تو اینترنت سرچ کنید و بخونید نسل های جدید نباید یادشون بره.
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۵:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.