هدی جراح قهرمان پرورش اندام: برهنگی؟! مشکل زنان ایران حکومت مذهبی و زن‌ستیز است!

کیهان لندن ، فرید خلیفی
- «هنگام شرکت در مسابقات بین‌المللی دو راه پیش روی من است. حضور مستقل و به نام کشور محل زندگی‌ام و یا حضور با نام کشور عزیزم ایران. پرچمی که به عنوان نماد رسمی از کشور ایران در مجامع رسمی جهان شناخته می‌شود همین پرچم الله‌نشان است. من با بر دوش انداختن آن نشان می‌دهم، آن تفکری را که سال‌ها مانع موفقیت‌ ما بوده، پشت سر گذاشته‌ام و باورهای پوچ صاحبان نمادهای جعلی پرچم نتوانستند جلوی رسیدن به هدفم را بگیرند.»
 یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ برابر با ۰۲ دسامبر ۲۰۱۸
کیهان لندن :  زنی که به عنوان یک ورزشکار می‌توانست در وطن خود تلاش کند تا به موفقیت در عرصه‌های اجتماعی دست یابد، برای فرار از افکار داعشی تمام تلاش خود را به کار بست تا با زحمت بسیار، دنیایی تازه برای خود بسازد؛ آنهم در غربت. اما آرزو دارد زمان تغییر هرچه زودتر فرا رسد و دختران ایرانی مقام و احترام از دست رفته خود را که فرقه مذهبی حاکم از آنان ربوده دوباره باز یابند.
 
هدی جراح در وبسایت شخصی خود آنچه از کودکی تا امروز بر او گذشته را در واژه‌ها و جملاتی ساده و خودمانی به زبان آورده؛ گویی داستانی‌ست نزدیک، خیلی نزدیک. داستان مادران و دختران ایران که چهار دهه است در دست فرقه‌ای تبهکار اسیر شده‌اند.
 
هدی جراح مدت زیادی است که از ایران خارج شده و زندگی تازه‌ای را در ایالات متحده آمریکا شروع کرده تا به آنچه از آن به عنوان فتح قله‌های آرزوهایش نام می‌برد، دست یابد. بسیاری از آرزوهایی که برای این دختر ایرانی کوشا و پویا متحقق شده، آرزوی دختران ایرانی در بند حکومت اسلامی نیز هست. او که داشتن یک اندام ورزشی را از آرزوهای دوران کودکی خود می‌داند، با تمرین و پشتکار توانست در رشته پرورش اندام زنان به مدارج عالی این رشته ورزشی در آمریکا برسد.
او درباره دوران کودکی خود در ایران می‌گوید: «با روی کار آمدن حکومت مذهبی، آموزه‌های افراطی دینی به پی و ریشه خانواده‌ها رسوخ کرده بود و خانواده من هم مستثنا نبودند.» در مورد تصمیم سرنوشت‌ساز زندگی خود توضیح می‌دهد: «زمانی که در آمریکا بطور حرفه‌ای وارد شاخه بیکینی در رشته ورزشی پرورش اندام شدم، در حقیقت پا بر روی تمام اعتقاداتی گذاشتم که همه عمر مرا از این کار منع می‌کرد. چون قلباً باور داشتم که می‌توانم در این کار موفق شوم و رسیدن به این هدف مرا خوشحال می‌کرد.»
هدی جراح بارها با حضور در رسانه‌های تصویری فارسی‌زبان و غیر فارسی‌زبان به عنوان دختری پیشرو و الهام‌بخش، از داستان زندگی خود و عوامل موثر در موفقیت‌‌اش سخن گفته. او همچنین در شبکه‌های اجتماعی بسیار فعال است و از زندگی و فعالیت‌های خود برای طرفدارانش می‌گوید. صد‌ها هزار دنبال‌کننده این ورزشکار و مدل موفق ایرانی کارها و سبک زندگی او را در سراسر جهان دنبال می‌کنند. هدی در پاسخ به این پرسش که آیا خود را فقط یک زن ایرانی بدنساز می‌داند، می‌گوید بیشتر از آنکه بخواهد دیگران او را یک ورزشکار پرورش اندام بدانند، علاقه دارد با سبک زندگی ماجراجویانه خود شناخته شود زیرا بدنسازی و مدلینگ تنها بخشی از فعالیت‌هایش است و هدی در واقع دختری ماجراجوست که در طبیعت‌نوردی و تیراندازی حرفه‌ای هم حرف برای گفتن دارد. اگرچه هدی جراح سخنوری دلنشین نیز هست که آنچه با زبان خاص خود بیان می‌کند، مخاطبان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
پرچم حکومت اسلامی و انتقادها
هدی جراح یک دختر ایرانیست که همیشه عشق به میهن داشته. او حتی در صدر صفحه رسمی اینستاگرام خود نوشته است: «چو ایران نباشد تن من مباد» اما عشق وطن تنها در کلام هدی نمود ندارد و او هر بار که در رقابت‌های جهانی بر روی صحنه رفته، با نام و پرچم رسمی ایران حاضر شده. از آنجا که پرچم ملی کشور ایران، توسط جمهوری اسلامی تغییر یافته، این اقدام هدی جراح بارها مورد انتقاد مخالفان پرشمار حکومت اسلامی و حتی حامیان آن قرار گرفته است.
حامیان حکومت ایران، حمل پرچم جمهوری اسلامی را توسط دختری، به گفته آنان «برهنه» در مسابقات جهانی، نوعی هتک حرمت به پرچم خود می‌دانند.
 
مخالفان حکومت ایران اما این پرچم را نماد ملی و پرچم واقعی کشور نمی‌دانند و آرم تحمیل شده‌ی آن را به خرچنگی تشبیه می‌کنند که بر هویت ایرانیان چنگ انداخته و برگرفته از علامت فرقه‌ی سیک‌های هند است. به نظر این مخالفان، پرچم ملی ایران همان پرچم قبل از انقلاب اسلامی است که با نقش‌های باستانی شیر و خورشید بیانگر تاریخ و فرهنگ ایرانیان است. من درباره این موضوع از هدی جراح پرسیدم که چه پاسخی در برابر این دو گروه منتقدان دارد.
وی گفت: «هنگام شرکت در مسابقات بین‌المللی دو راه پیش روی من است. حضور مستقل و به نام کشور محل زندگی‌ام در آن رقابت. و یا آنکه حضور با نام کشور عزیزم ایران. پرچمی که به عنوان نماد رسمی از کشور ایران در مجامع رسمی جهان شناخته می‌شود همین پرچم الله‌نشان است. بعلاوه آنکه این همان پرچمی‌ست که مصادره‌کنندگانش عمر و زندگی میلیون‌ها دختر و پسر ایرانی را بر باد داده‌اند و من با بر دوش انداختن آن نشان می‌دهم، آن تفکری را که سال‌ها مانع موفقیت‌ ما بوده، پشت سر گذاشته‌ام و باورهای پوچ صاحبان نمادهای جعلی پرچم نتوانستند جلوی رسیدن به هدفم را بگیرند.»
 
این دختر جسور ایرانی در سفری که در سال ۲۰۱۶ به ایران داشت، به دلایل واهی توسط نهادهای اطلاعاتی و امنیتی حکومت اسلامی بازداشت شد و مدتی تحت فشار قرار گرفت. اما پس از چندی توانست از ایران خارج شود و دوباره به فعالیت‌های خود ادامه دهد. از او پرسیدم ظلمی که برای هیچ و پوچ در ایران بر او روا داشتند، چه تأثیری بر فعالیت‌های ورزشی و اجتماعی او داشته؟ هدی با لحنی محکم می‌گوید: «می‌خواهند تو را بشکنند تا دست بکشی اما من شکستنی نبوده و نیستم. اگر بودم در همان کشور می‌ماندم و می‌سوختم و می‌ساختم. کنار که نمی‌کشم هیچ، حس می‌کنم امروز خیلی قویتر از گذشته‌ام و آنها باعث شدند تا خیلی بیشتر از پیش هدف‌هایم را با قدرت دنبال کنم.»
 
هدی جراح در تازه‌ترین پست خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام، با انتشار تصویری جسورانه از اندام زیبا و ورزیده‌اش، در متن تصویر، باورهای اشتباه جامعه سنتی و مذهب‌زده ایران را زیر سوال برده و از دنیایی می‌گوید که بر خلاف جامعه سنتی ایران، یک زن می‌تواند به دنبال برابری و به دست آوردن حقوق پایمال شده خود باشد بجای آنکه جامعه، جایگاهی ابدی در پستوی خانه به او تحمیل نماید. قابل پیش‌بینی‌ست در جامعه‌ای که سالیان دراز مغزشویان مذهبی اذهان جامعه را بیمار کرده‌اند، افرادی پیدا شوند که واکنشی انتقادآمیز و چه بسا اهانت‌بار به این تابوشکنی‌ها داشته باشند. آنها بدون آنکه جنبه زیبایی و یا ورزشی عکس و مفهوم متن مرتبط را در نظر بگیرند، او را از جمله با واژه‌های خشن جنسی مورد حمله قرار داده‌اند.
اما در میان بیش از دو هزار نظری که در واکنش به تصویر منتشر شده درج گردیده، نظراتی نیز دیده می‌شود که نمایانگر تحولی نوین و امیدبخش در جامعه ایران است. افرادی که اقدام بی‌پروای او را تحسین کرده و در مواردی این تابوشکنی را دستاویزی کرده‌اند تا رهبران مذهبی جمهوری اسلامی را به سخره بگیرند.
وقتی از هدی پرسیدم، پاسخ تو به کسانی که تو را به تلاش برای نمایش برهنگی متهم کرده‌اند چیست، گفت: «برهنگی؟! چرا باید از کسانی که هنوز تفاوت میان نمایش اندام ورزیده را با برهنگی نمی‌دانند، انتظار درکی بالا را داشت؟! هر کاری می‌کنیم برای این است که افکار پوسیده را از ذهن‌ها خارج کنیم. در اصل، حکومت زن‌ستیز و مذهبی، بزرگترین مشکل زن ایرانی‌ست، نه این افرادی که دست‌پخت همین حکومت هستند.»
+172
رأی دهید
-35

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  greatpersian1 - وین، اتریش

  روح امام و یادگار امام در جهنم دنبال آب خنک میگردند.
  24
  113
  دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  saeed scotland - گلاسگو، نیواسکاتلند

  باورعمیق بسم الله فتوا رو بیا
  20
  90
  دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  stockholm - استکهلم، سوئد
  خانم عزیز پرچمی که به عنوان نماد رسمی از کشور ایران در مجامع رسمی جهان شناخته می‌شود همین پرچم الله‌نشان نیست شما میتونستید پرچم ایران را با شیر و خورشید حمل کنید و هیچ هم مانع شما نمیشدند
  86
  88
  دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا

  موفق باشی شیر دختر درد و بلات تو سره اسلام و همه اخوندا و علی گدایه شیره ای ، . 🌹😎😂🙏cheers
  31
  99
  دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  boysboys - مونیخ، آلمان

  ماشالا عجب باسنی هم پرورونده هدا خانوم.(تعریف بود) :)
  13
  89
  دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  :stockholm - استکهلم، سوئد:خانم عزیز به نکته بسیار مهمی اشاره کردید.من نمیدانم چرا ایرانیان در خارج از کشور این پرچم سیکها را درمعادین ورزشی جهان به همراه دارند؟افسوس از این غفلت و بی خبری.
  51
  41
  دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک

  ای زنک مرد نمای هورمونی. با این قد و قواره بی ریخت، آخه کی میاد تو رو نیگاه کنه؟!
  123
  58
  دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آزاذه - تهران، ایران
  ارزوی موفقیتهای بیشتر وبیشتر را برای مبارزان با دین نحس و زن ستیز اسلام را دارم. شیرزن شجاع و زیبا همیشه شاد و موفق باشی!
  26
  30
  دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  ایرانفردا - لندن، انگلستان

  بیشتر مردونه اس اندامش ، اون ظرافت زنونگى رو نداره دیگه.
  31
  58
  دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  mehrabsheyda - ایران، ایران
  هیچ اسلحه ای مرگبار تر از ایدئولوژی نیست.
  20
  22
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا

  [::راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک::]. حسادت بزرگ‌ترین دشمن انسان ، تو فعلأ فکر این باش که چطوری یه من سبیل و ریش مرد‌نتو بزنی که شاید یه الاغ بسیجی بیاد ورت داره برین تو قم ماه عسل ...
  8
  30
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک::]. تفکر جان. یه سوال. ببینم راهبه هم مگه نجیب میشه؟ یعنی فکر میکنی شبا تو کلیسا میشینن با کشیشها همینجوری یه قل دو قل بازی میکنن!؟. بیشتر ومیکروفون کشیش رو میگیرین دستتون اعتراف میکنین.
  21
  23
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Moo30 - دوحه، قطر
  نماد برجم ایثران الله به شکل کل لاله.کل لاله هم نشانه شهداست که یه مشت حسود جرت و برت میکن ولشون کنید تز حسادته کارى ازشون بر نمیاد جز لخت کنن و جرت و برت بکن به عنوتوان ازادى ههههههاى
  25
  13
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  kata1379 - مشهد، ایران
  [::saeed scotland - اِسکای اِسکاتلند، انگلستان::]. سلام . امثال باور عمیق و تفکر اینها دارای زهد و تقوا نیستند اعمال اینها سرچشمه معنوی ندارد بلکه اینها حکومتی هستند و مزدور و مامور و برای مصونیت و پیدا کردن دلیل هاله ای از دین رو دور خود ایجاد کرده اند اکر بنا به دلایلی حجاب برداشته بشه و حتی برهنگی در ایران مورد توجه و توصیه حکومت ایران قرار بگیره این افراد اولین برهنگان هستند اصلا دستورات و تربیت دینی و مذهبی درون این ماموران جایی نداره از ادبیات گفتاری این افراد پیداست . تا زمانی که این افراد که دنبال نان هستند دربین افراد و از راه دین فروشی و از راه فروش انسانیت و نام انسانها ارتزاق میکنند دنبال اصلاح نباشید و خداوند ریشه این افراد منافق و خوارج و بدعت گذاران دین را برچیند
  4
  12
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۳:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  آدم چقدر باید خر باشه جمهوری اسلامی اجازه بهش نمیده نفس بکشه بعد دستمال یزدی جمهوری اسلامی را هم انداخته گردنش واقعا جمهوری اسلامی در تولید احمق مقام اول را دارد
  24
  14
  ‌سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  setayeshz565 - وین، اتریش
  [::راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک::]. من هی میگم تو تفکری یا تفکر توعه،تو هی میگی نه،ولی تو خود تفکری به غورعاااااان😂😂😂
  3
  12
  ‌چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک
  [::setayeshz565 - وین، اتریش::]. خوب پس اینجوری قبول کن. افکار و تفکر یک ایده اثبات شده برای رسیدن به رستاخیزی و ابدیت است. هر شخصی رو میتونه شامل بشه.
  6
  3
  ‌چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  mehrabsheyda - ایران، ایران
  اساسا مشکل این سرزمین همین است. هیچ اسلحه ای مرگ بار تر از ایدئولوژی نیست. چه اسلحه ای به اندازه مکتب ها خون ریخته است. اصلا اسلحه ها در خدمت مکتب ها استند. بیاد بیاموزیم قواعد زندگی جمعی بسیار فراتر از باورهای شخصی تک تک ماست ( هر چند این ها روی هم اثر می گذارند ولی نباید عقیده ها به عقده گشایی ها بیانجامد )
  2
  2
  ‌پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک
  [::mehrabsheyda - ایران، ایران::]. ایدئولوژی ما مکتب نیست بلکه حقیقت و عرفان. اسلحه اش هم هر زرهی را رد میکند. چون زره شما مادی نیست؛ اسلحه ما ماورای ماده.
  7
  4
  ‌پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  [::setayeshz565 - وین، اتریش::]. اینا یه عده هستن میان اینجا کامنت هاى از این قبیل میذارن بعد که دستشون رو شد و ارتباطشون با رژیم لو رفت، با یه اسم دیگه میان و همون آش و همون کاسه، من دست یکى دیگه از همین آقایون رو هم رو کردم تام ٢٨، خیلى وقته پیداش نیست، مطمئن هستم که با یه اسم کاربردى دیگه داره این مطلب رو میخونه.
  0
  0
  شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.