محمد نوری‌زاد: خمینی و خامنه‌ای در مرگ تک‌تک کشته های چهل اخیر سهیم هستند

 محمد نوری زاد، نفر وسط در ردیف پایین، و تعداد دیگری از همراهان در مراسم فرشید هکی. محمد نوری زاد، فعال مدنی، نویسنده و مستندساز منتقد حکومت ایران در سخنانی در مراسم چهلم درگذشت دکتر فرشید هکی، آیت الله خامنه‌ای را به صدور دستور قتل مخالفان خود متهم کرد و گفت آیت الله خمینی نیز در مرگ تک‌تک کشته های دهه شصت سهیم بود.
 
آقای نوری زاد در این سخنان، که روز شنبه ۱۰ آذر در شبکه های اجتماعی منتشر شد، مرگ مشکوک دکتر فرشید هکی، فعال محیط زیست ، را قتل خواند و گفت که مسئولان حکومتی در این قتل سهیم هستند.
 
این فعال مدنی همچنین گفت: «در تک تک قتل هایی که خلخالی مرتکب شد، و خون‌هایی که در دهه ۶۰ بر زمین ریخته شد، آیت الله خمینی مسئول بود و در خون تک تک قتل‌های زنجیره‌ای که بر زمین جاری شد، شخص آیت الله خامنه ای سهیم است.»
 
او با بیان اینکه این افراد سهیم هستند چون یا دستور داده اند یا پاسخگو نبوده اند، افزود که تک‌تک جوانان کشته شده در سال ۸۸ با دستور مستقیم سیدعلی خامنه‌ای کشته شده‌اند.


سخنان آقای نوری زاد تقریبا همزمان با بیستمین سالگرد قتل های زنجیره ای آذر ۱۳۷۷ بیان شده است. در فاصله ۲۸ آبان تا ۱۸ آذر سال ۷۷ نویسندگان، مجید شریف، محمد مختاری محمد جعفر پوینده، و همچنین داریوش فروهر، فعال سیاسی و همسرش پروانه به قتل رسیدند. با فشار افکار عمومی و پیگیری دولت، وزارت اطلاعات طی بیانیه ای مسئولیت قتل فروهرها، مختاری و پوینده را بر عهده گرفت، هر چند منتقدان جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده اند که قتل‌ مخالفان و دگراندیشان از اواخر دهه ۶۰ خورشیدی با دستور منصوبان رهبر جمهوری اسلامی آغاز شده و تعدادی زیادی را در بر گرفته بود.
 
از سوی دیگر، آقای نوری زاد به کشتار مخالفان در دهه ۶۰ اشاره کرده و آیت الله خمینی را مسئول خون تک تک آنها دانسته است. اشاره او به اعدام‌های گسترده با حکم آیت الله خلخالی حاکم شرع منصوب آیت الله خمینی و همچنین کشتار گسترده زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ به دستور آیت الله خمینی است.
 
سال ۱۳۸۸ نیز در جریان اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری تعدادی از جوانان ایران کشته و تعدادی ناپدید شدند.
 
آیت الله خامنه ای در سخنرانی معروف نماز جمعه خود هشدار داده بود که از روز بعد خون هر کس که برای اعتراض به خیابان بروند، پای خودش است.
+75
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  خمینی رو چو نیک بنگری بدترین بی احترامی به جنازه منحوسش شد. با کفن پاره افتاد روی زمین ملت وحشی هم کفن رو تیکه تیکه کردن، انگار برای تنقیه میخواستن. ولی ماله کشأن میفرمایند پرشکوه ترین تشییع جنازه بود! عین ماهی یخ زده دو روز گذاشته بودنش تو فریزر زیرش چراغ روشن کرده بودن. 😁😁😁😁
  35
  25
  دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  شاه و شیخ - قم، ایران

  درود بر شما آقای نوریزاد عزیز که حرف دل میلیونها ایرانی و ده هاهزار خانواده داغدیده را میزنید. سرتان سلامت و نفستان همواره گرم باد.
  7
  48
  دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  یه آدم آزاده و بسیجی واقعی. این آدم وقتی جنگ بود تو جبهه بود وقتی هم که کجی ها رو دید بازم صداش رو بلند کرد. نمیخوام چیز منفی درباره نوری زاد بگم ولی این آدم با سادگیش با هنرش با نفوذ کلامش به گمان من یک نعمت و یک تهدید هستش برای حکومت فاسد ولایت فقیه . نعمت از این جهت که به سران و مسئولین هشدار میده که بدانید که وضعیت چی هستش و فردای روزگار خامنه ای و دارو دسته اش نمیتونند بگویند که نمی دانستیم و یک تهدید هستش برای اینکه مثل نور صاف و ساده حرف میزنه طوری که قشر پایین جامعه کاملا درک میکنند حرفاش رو. به نظر من ایشون در یک تصادف ساختگی یا چیزی شبیه آن کشته خواهد شد. شک نکنید
  3
  5
  دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. ببین بقیه چه گفتند: عبدالحسینی پس از ظاهر کردن تصاویر آن روز تاریخی وقتی آن عکس را مشاهده می کند، حسابی شوکه می شود!،وی می گوید: تنم لرزید! عجیب بود! مثل تابلوی نقاشی حضرت مسیح شده بود. زمانی که او را از صلیب پایین می آوردند. سر و صورت و گردن و پاها تماماً شبیه به تصویر مسیح شده بود!. خیلی از خارجی هایی که عکس را دیده بودند از شباهت فوق العاده جنازه حضرت امام(ره) به جنازه نقاشی شده حضرت مسیح(ع) حیرت زده شده بودند.
  17
  2
  دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.