مایک پنس خطاب به آمریکایی‌های اسرائیلی‌تبار: توان ایران برای کمک به نیروهای نیابتی ضداسرائیلی به شدت رو به کاهش است

هالیوود، فلوریدا – مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، می‌گوید که کارزار فشار واشنگتن علیه ایران موثر بوده، و توانایی ایران برای پشتیبانی از شبه‌نظامیان نیابتی خود در منطقه روندی کاهشی داشته است.
 
مایک پنس در سخنرانی روز جمعه ۹ آذر خود در یک همایش سالانه شورای آمریکایی‌های اسرائیلی‌تبار (آی‌ای‌سی) در هالیوود فلوریدا از تلاش‌های ایالات متحده برای فشار آوردن بر ایران جهت پایان دادن به فعالیت‌های بدخواهانه‌اش، حمایت کرد.
 
شورای آمریکایی‌های اسرائیلی‌تبار یک سازمان غیرانتفاعی است که هدف آن ایجاد یک جامعه «پویا و متحد» برای بیش از نیم میلیون اسرائیلی ساکن ایالات متحده است. اسرائیل، هم‌پیمان نزدیک ایالات متحده، دشمن اصلی ایران در منطقه است.
 
آقای پنس خطاب به جمعیت چندهزارنفری حاضر در تالار اصلی این همایش گفت: «اقدامات ما تا همین حالا توانایی رژیم (ایران) برای پشتیبانی از مزدوران تروریستش در سراسر منطقه را به شدت کاهش داده است.» وی در میان تشویق شدید حضار افزود: «در حالی که ایران همچنان در پی دستیابی به اهداف شریرانه خود است، اجازه دهید من این وعده قاطع را به شما، به اسرائیل، و به تمام جهان بدهم: ایالات متحده آمریکا هرگز به ایران اجازه دستیابی به یک جنگ‌افزار هسته‌ای را نخواهد داد.»
 
ترامپ و «فشار حداکثری»
 
پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در ماه مه و با خروج از یک توافق به دست آمده در سال ۲۰۱۵ بین ایران، ایالات متحده، و پنج قدرت جهانی دیگر، کارزار فشار حداکثری خود علیه ایران را آغاز کرد. پرزیدنت ترامپ می‌گوید که آن توافق فاقد تمهیدات و اقدامات کافی جهت جلوگیری از تولید جنگ‌افزارهای هسته‌ای توسط ایران و دیگر فعالیت‌های بدخواهانه این کشور بود، اما ایران مدعی صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود است.
 
مایک پنس بر تصمیم پرزیدنت ترامپ برای بازگرداندن تحریم‌های ایالات متحده [علیه ایران] که تحت توافق سال ۲۰۱۵ برداشته شده بود، تاکید کرد. گفتنی است که روند بازگرداندن آن تحریم‌ها در تاریخ ۵ نوامبر کامل شد.
 
پنس گفت: «ما تحریم‌های قدرتمند تازه‌ای را نیز اعمال کرده‌ایم. و تحریم‌های آمریکا علیه ایران هرگز به این اندازه نیرومند نبوده‌اند.»
 
دولت پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه در یک جلسه برای رسانه‌ها در واشنگتن، از آن چه که به گفته این دولت شواهد و مستندات بیشتری از مداخله رژیم تهران در مناقشات منطقه‌ای است، پرده برداشت: قطعات موشک‌های هدایت‌شونده و غیرهدایت‌شونده، پهپادها، و سایر جنگ‌افزارهای ایرانی که یا نزد نیروهای نیابتی ایران کشف و ضبط شده بود، و یا در آب‌های آزاد توقیف شده بود. این دومین بار است که چنین جلسه‌ای توسط دولت پرزیدنت ترامپ برگزار می‌شود. نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، اولین ویترین سلاح‌های ایرانی را در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ به نمایش گذاشته بود.
 
ایران اقدام سال گذشته ایالات متحده در به نمایش گذاشتن این ویترین را ساختگی خوانده و آن را رد کرده است.
 
انتقال جنگ‌افزارهای ایرانی
 
دور گُلد، از سفرای پیشین اسرائیل در سازمان ملل متحد، در یک گفت‌و‌گو با بخش فارسی صدای آمریکا در حاشیه همایش شورای آمریکایی‌های اسرائیلی‌تبار گفت: «ارائه مستندات و مدارک (از موارد انتقال جنگ‌افزارهای ایرانی به نیروهای نیابتی آن)، و نه صرفا طرح اتهام، بسیار مهم است.»
 
گُلد می‌گوید که او فعالیت‌های نیابتی ایران در یمن بر ضد عربستان سعودی را هم‌راستا با فعالیت‌های نیابتی این کشور در لبنان بر ضد اسرائیل ارزیابی می‌کند.
 
او گفت: «ما و کشورهای (عرب) خلیج [فارس] در شکست یا دست کم خنثی شدن این سازمان‌های مورد حمایت ایران، منافع مشترکی داریم.»
 
مایک پنس در سخنرانی خود مشخصا به دو نیروی نیابتی ایران که در صدد نابودی اسرائیل هستند، اشاره کرد.
 
وی گفت: «ما می دانیم (که) تروریست‌ها در سراسر منطقه، از حماس گرفته تا حزب‌الله، در حقیقت چیزی جز نیروهای نیابتی یک رژیم بدنهاد نیستند. آنها مهره‌هایی در دست ایران و آیت‌الله‌های آن هستند که در سال‌های اخیر بیش از ۱۶ میلیارد دلار را به گسترش خشونت، ایجاد هرج و مرج، و خونریزی در سرتاسر خاورمیانه و سراسر جهان اختصاص داده‌اند.»
 
رهبران ایران مدت‌های مدیدی است که خواهان نابودی اسرائیل بوده‌اند و پشتیبانی خود از نیروهای نیابتی را به عنوان ابزارهایی برای نیل به این مقصود، توصیف کرده‌اند. ایران همچنین خود را به عنوان یک قربانی تروریسم، و نه یک مجرم، می‌انگارد.
 
گلد، که از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۱۶ به عنوان مدیر کل وزارت خارجه اسرائیل خدمت کرده و مدت‌ها مشاور بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل بوده است، گفت: «من بسیار خوشحالم که آقای پنس به خطراتی که از سوی ایران متوجه شبه جزیره عربی [جزیره العرب] و البته اسرائیل است، اشاره کرد. »
 
نچمان شای، معاون کنست [پارلمان] اسرائیل و از اعضای ارشد جناح اپوزیسیون اتحاد صهیونیستی در پارلمان اسرائیل، نیز از سخنرانی پنس استقبال کرده است.
 
شای در یک گفت‌وگوی جداگانه با بخش فارسی صدای آمریکا در محل این همایش، گفت که تحریم‌هایی که تاکنون از سوی ایالات متحده بر ایران اعمال شده‌اند دشواری‌های اقتصادی بسیاری زیادی را برای آن کشور به وجود آورده‌اند.
 
شای گفت: «ما از موضع نیرومند و صریح دولت (پرزیدنت ترامپ) برای ایستادن در کنار اسرائیل با هدف متوقف کردن ایران بسیار سپاسگزاریم. این یک چالش بین‌المللی است، و باید هر چه زودتر به نتیجه برسد.»
سخنرانی مایک پنس در اجلاس ۲۰۱۸ شورای آمریکاییان اسرائیلی تبار
+28
رأی دهید
-18

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.