تحریم آمریکا؛ ثبت کمترین فروش نفت ایران به آسیا در پنج سال گذشته

به گزارش خبرگزاری رویترز میزان صادرات نفت ایران به خریداران بزرگ آسیایی در ماه اکتبر ۲۰۱۸ به کمترین میزان در طی پنج سال گذشته رسیده است.
 
تحریم‌های آمریکا علیه ایران از جمله در حوزه نفت و انرژی، اوایل ماه نوامبر اجرا شد و آمارهای تازه نشان می‌دهد که در آستانه این تحریم‌ها در ماه اکتبر، خرید نفت ایران از سوی ژاپن و کره جنوبی و چین به شدت کاهش یافته است.
 
به گزارش رویترز چین، هند، ژاپن و کره جنوبی در ماه گذشته میلادی در مجموع ۷۶۲ هزار بشکه در روز از ایران نفت خریده‌اند که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بیش از ۵۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.
 
این میزان کمترین مقدار ثبت‌شده فروش نفت ایران به خریداران آسیایی از اکتبر سال ۲۰۱۳ است. در آن زمان تحریم‌های نفتی شدیدی از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران در جریان بود.
 
واردکنندگان اصلی نفت ایران در آسیا از جمله ژاپن، چین، کره جنوبی و هند جزو هشت کشوری هستند که هم‌زمان با بازگشت تحریم‌ها‌ی آمریکا علیه ایران، معافیت موقت برای خرید نفت خام ایران دریافت کرده‌اند.
 
با اعمال این معافیت شش‌ماهه انتظار می‌رود که واردات نفت این کشورها از ایران در ماه‌های آینده شاهد افزایشی نسبی باشد.
خرید نفت کره جنوبی از ایران: صفر
آمریکا که در ابتدا تاکید داشت در ماه نوامبر و هم‌زمان با آغاز تحریم‌ها قصد دارد فروش نفت ایران را به صفر برساند، در نهایت تصمیم گرفت برای جلوگیری از بالا رفتن قیمت نفت و پیدا کردن جایگزین‌هایی برای نفت ایران در بازار، برای هشت کشور معافیت خرید نفت از ایران در نظر بگیرد.
 
در میان چهار کشور بزرگ آسیایی واردات نفت هند در ماه اکتبر تنها دو دهم درصد کاهش نسبت به ماه اکتبر سال گذشته نشان می‌دهد.
 
به گزارش رویترز بیشتر پالایشگاه‌های هند در آستانه تحریم‌های آمریکا خرید نفت ایران را هم‌زمان با پیشنهاد ایران برای انتقال رایگان نفت و دادن اعتبار طولانی‌مدت افزایش دادند.
 
اما واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه اکتبر برای دومین ماه متوالی به صفر رسید. به گزارش رویترز انتظار می‌رود کره جنوبی تا پایان سال میلادی (یک ماه دیگر) از ایران نفت نخرد و اولین محموله خود را بعد از تحریم‌ها در ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ دریافت کند.
 
خرید نفت ژاپن از ایران در ماه اکتبر با بیش از هفتاد درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، حدود ۴۸ هزار بشکه بود.
 
انتظار می‌رود واردات نفت ژاپن از ایران در ماه نوامبر برای اولین بار در بیش از شش سال گذشته به صفر برسد.
 
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود در بازار نفت گزارش داده است که ژاپن احتمالا در پایان دسامبر (حدود یک ماه دیگر) فروش نفت از ایران را از سر خواهد گرفت.
 
بر اساس این گزارش واردات نفت چین از ایران هم در ماه اکتبر ۶۴ درصد کاهش یافته و به حدود ۲۴۷ هزار بشکه در روز رسیده است.
+31
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ما ایرانی ها ادای تیز بازی رو در میاریم وگرنه پخمه هستیم. تو همین حال و اوضاع بگیر و ببند، برادران دینی عراقی زحمت کشیدن و تنها مشتری تایوانی نفتی أیران رو غور زدن!
  1
  1
  شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.