آمریکا و سازمان ملل: نشست ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه شکست خورد

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا و فرستاده سازمان ملل متحد در امور سوریه روز پنجشنبه اعلام کردند که سه کشور ایران، روسیه و ترکیه برای پیشبرد مذاکرات صلح سوریه شکست خورده اند.
 
هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در بیانیه ای که روز پنجشنبه منتشر شد، گفت در آخرین نشست «گروه آستانه» بر سر فهرست اعضای کمیته قانون اساسی سوریه توافقی حاصل نشد و در نتیجه، پیشرفت به سمت یک روند سیاسی در مورد درگیری تراژیک فعلی سوریه شکست خورد.
 
او گفت گروه موسوم به ابتکار آستانه/سوچی بن بست ایجاد کرده است.
 
هدر ناوئرت در بخش دیگری از بیانیه خود اضافه کرده است روسیه و ایران همچنان به روند سرپوش گذاشتن بر اقدام رژیم سوریه در خودداری از ورود به یک روند سیاسی که در قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت تشریح شده است، ادامه می دهند.
 
او گفته است آمریکا عمیقا اعتقاد دارد که موفقیت، بدون اینکه جامعه جهانی دمشق را به خاطر عدم پیشرفت حل درگیری سوریه مسئول بداند، ممکن نیست.
 
هدر ناوئرت می گوید آمریکا به قطعنامه ۲۲۵۴ برای دستیابی به صلح و حمایت از مردم سوریه متعهد است و به حمایت قوی از کار استفان دی‌میستورا ادامه می دهد.
 
از سوی دیگر، دفتر استفان دی‌میستورا فرستاده سازمان ملل متحد در امور سوریه می گوید روسیه، ترکیه، و ایران در نشست در شهر آستانه، در دستیابی به پیشرفت ملموس در زمینه تاسیس یک کمیته سوری قانون اساسی شکست خوردند.
 
دفتر استفان دی‌میستورا این مطلب را روز پنجشنبه و با انتشار بیانیه ای اعلام کرد.
 
این بیانیه می گوید استفان دی‌میستورا از این بابت که پیشرفتی برای حل بن بست ۱۰ ماهه در این زمینه پیش نیامده، عمیقا متاسف است.
 
به نوشته رویترز، سه کشور عضو نشست آستانه پس از مذاکرات در بیانیه ای مشترک گفتند تلاش ها برای تاسیس کمیته قانون اساسی را «تشدید» می کنند.
+27
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.