به این ۶ دلیل، کیوی را در فصل سرد مصرف کنید!

کیوی، در میان میوه‌های موجود، به عنوان منبع غنی ویتامین ث به شمار می‌آید. گفته می‌شود با توجه به اینکه این میوه منبع مهمی از ویتامین ث به شمار می‌آید، برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی، چند عدد از آن را در رژیم غذایی روزانه‌تان جای دهید.

کارشناسان تغذیه تأکید می‌کنند که به شش دلیل نباید از خوردن کیوی غافل شوید:
تنفس آسان‌تر
انجمن ریه آمریکا اعلام کرده که یک فرد بالغ نزدیک به 20 هزار بار در روز تنفس می‌کند. کودکانی که 5 تا 7 عدد کیوی در هفته می‌خورند دچار خس‌خس سینه کمتری می‌شوند و تنگی نفس و سرفه شدید شبانه در آن‌ها کاهش می‌یابد.
کاهش خطر ابتلا به نابینایی مرتبط با سن
کیوی حاوی لوتئین یعنی سلطان آنتی‌اکسیدان‌ها است که از کوری مرتبط با سن جلوگیری می‌کند. همچنین سبب محافظت از چشم‌ها از انواع مختلف آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد می‌شود.
کیوی و ویتامین‌های آن
این میوه سرشار از ویتامین‌های C و E است. میزان ویتامین ث موجود در دو عدد کیوی متوسط دو برابر پرتقال است. مطالعات نشان می‌دهد که کیوی سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و با استرس و پیری مقابله می‌نماید. کیوی برای بهبود زخم و جذب آهن، سلامت استخوان‌ها، رگ‌های خونی و دندان‌ها بسیار مفید است. علاوه بر ویتامین ث، کیوی حاوی ویتامین E است که به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی به کاهش کلسترول و تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند. هر دو ویتامین بدن را در برابر آسیب‌های سلولی سرطان‌زا محافظت می‌کنند.
افزایش سروتونین
با خوردن کیوی میزان سروتونین؛ یکی از ناقل‌های عصبی (نروترنسمیترها) فعال در سیستم عصبی مرکزی و دستگاه گوارش افزایش می‌یابد. نقش سروتونین در لوله گوارش این است که هضم غذا را کنترل می‌کند در حالی که در سیستم عصبی مرکزی نقش کنترل خلق و خوی، خواب، اشتها، قدرت یادگیری و حافظه را بر عهده دارد. سروتونین همچنین در ساخت استخوان‌ها نقش دارد.
 
منبع غنی از منیزیم و پتاسیم
مطالعات نشان می‌دهد که دو کیوی متوسط 30 میلی‌گرم منیزیم دارد. این ماده معدنی برای عملکرد عضلات بسیار مهم است و سطح انرژی را افزایش می‌دهد. پتاسیم موجود در کیوی 20 درصد از موز بیشتر است و یک ماده معدنی عالی برای کنترل فشار خون، کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه، پوکی استخوان و سکته مغزی به شمار می‌رود.
مدیریت قند خون
کیوی بدون چربی است. دو عدد کیوی به تنهایی حاوی فیبر بسیار بالا است و گزینه خوبی است برای کسانی که مدیریت قند خون باید داشته باشند. کیوی میوه خوبی برای سلامت قلب، تنظیم هضم غذا و مدیریت کلسترول است.
+11
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.