دادگستری آرژانتین برای تحقیق درباره ولیعهد عربستان آماده می‌شود

بن سلمان روز چهارشنبه وارد پایتخت آرژانتین شد مقام‌های قضائی قصد دارند از ولیعهد عربستان هنگام سفر او به آرژانتین استنطاق کنند. دیدبان حقوق بشر تقاضا کرده است که بن سلمان به خاطر ارتکاب جنایت علیه بشریت مورد تعقیب قرار گیرد.
 
مقام‌های قضائی آرژانتین روز چهارشنبه (۲۹ نوامبر) اعلام کردند که در پاسخ به خواست سازمان "دیدبان حقوق بشر" قصد دارند از محمد بن سلمان، ولیعهد بانفوذ عربستان سعودی، استنطاق کنند.
 
بن سلمان که برای شرکت در نشست سران گروه ۲۰ G20 وارد بوئنس‌آیرس شده، به جنایت علیه بشریت متهم شده است.
 
آریل لیخو دادستان کل آرژانتین موافقت کرده است که سایر مقام‌های قضائی نیز درباره خلافکاری‌های احتمالی ولیعهد عربستان تحقیق کنند.
 
قانون اساسی آرژانتین اجازه می‌دهد افرادی که در مکان‌های دیگر مرتکب جنایت علیه انسانیت شده‌اند، در این کشور محاکمه شوند، اما بعید است که اقدام قوه قضائیه آرژانتین از مرحله تحقیقات فراتر رود، زیرا تا تکمیل اطلاعات ولیعهد عربستان این کشور را ترک کرده است.
 
دادگستری آرژانتین از گروه های مدافع حقوق بشر خواسته که هر مدرکی علیه ولیعهد عربستان دارند بی درنگ تحویل دهند.
 
گروه های حقوق بشر بن سلمان را به ارتکاب جنایت جنگی در یمن و دخالت مستقیم در قتل فجیع جمال خاشقجی در استانبول متهم می کنند.
 
وزارت خارجه آرژانتین از یمن، ترکیه و دادگاه جنایات بین المللی خواسته است که اسناد اتهامات خود علیه بن سلمان را به این کشور ارائه دهند.
 
دیدبان حقوق بشر از اقدام دادگستری آرژانتین استقبال کرده، در بیانیه ای گفت: «دادستانی این پیام روشن را صادر کرد که حتی افراد مقتدری مانند بن سلمان از چنگ عدالت رهایی ندارند.»
 
بیانیه می افزاید: «هم‌اکنون حضور بن سلمان در اجلاس گروه بیست با ننگ و بدنامی همراه شده است و رهبران جهان هنگامی که کنار او در برابر دوربین عکاسی قرار میگیرند باید بدانند بعید نیست که این مرد به خاطر جنایت و شکنجه در برابر دادگاه قرار گیرد».
 
حکومت سعودی رسما اعلام کرده است که ولیعهد این کشور در قتل جمال خاشقجی هیچ دخالتی نداشته است؛ این در حالی است که دولت ترکیه این قتل فجیع را به دستور شخص او می‌داند و سازمان سیا "با درصد اطمینان بالا" به اطلاع او از این اقدام صحه گذاشته است.
+28
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.