ترکیه جزئیات قتل خاشقجی در نوارصوتی به دست آمده را تایید کرد

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، جزئیات قتل جمال قاشقجی را که در بخشی از نوار ضبط شده در کنسولگری عربستان تشریح شده است، تأیید کرد. عکس پادشاه سابق اسپانیا با محمد بن سلمان هم موجب جنجال در اسپانیا شد. 
 
وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه با روزنامه آلمانی "زوددویچه تسایتونگ" جزئیات قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی، در ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول را که در بخشی از نوار صوتی به دست آمده از این کنسولگری قابل شنیدن است، تایید کرد.
 
او گفت: «در این نوار شنیده می‌شود که چطور یکی از ماموران امنیتی عربستان سعودی همکار خود را تشویق می‌کند که به هنگام مثله کردن جسد به موسیقی گوش دهد. می‌توان شنید که او با لذت این جمله را به زبان می‌آورد.»
 
چاووش‌اوغلو تایید کرد، در این نوار شنیده می‌شود که مامور می‌گوید "از مثله کردن جسد خوشش می‌آید". وزیر امور خارجه ترکیه این سخنان را شنیع خواند.
 
صلاح الطبیقی، کارشناس پزشک قانونی عربستان، به این منظور به مدت سه روز به ترکیه سفر کرده بود.   
 
سیاستمدار عالی‌رتبه ترکیه گفت که قتل وحشیانه جمال خاشقجی در مدت هفت دقیقه انجام گرفته است. او این اقدام را "یک جنایت عمدی" و از پیش برنامه‌ریزی شده خواند.
 
چاووش‌اوغلو گفت وقتی ماموران نتوانستند خاشقجی را قانع کنند که به عربستان بازگردد او را کشتند. 
چرا قتل در ساختمان کنسولگری انجام گرفت؟
وزیر امور خارجه ترکیه در پاسخ به این پرسش که چرا خاشقجی در ساختمان کنسولگری عربستان کشته شده است گفت که آن‌ها فکر می‌کردند ساختمان کنسولگری خاک عربستان به حساب می‌آید و کسی نمی‌تواند موضوع را پیگیری کند.
 
چاووش‌اوغلو تاکید کرد که هنوز پرسش‌های زیادی بدون پاسخ مانده‌اند و باید مشخص شود چه کسانی در ترکیه به ماموران امنیتی سعودی کمک کرده‌اند و بقایای جسد خاشقجی کجاست. 
 
پیش از این رسانه‌های ترکیه جزئیاتی از قتل خاشقجی را که در نوار ضبط شده بود منتشر کرده بودند.
 
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در اواسط نوامبر (۱۰ روز پیش) تایید کرده بود که دولت ترکیه نوار صوتی از هنگام قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول را در اختیار دارد. با این حال اردوغان جزئیاتی را در این باره ذکر نکرده بود.
 
مولود چاووش‌اوغلو در مصاحبه خود با روزنامه آلمانی یادشده در پاسخ به این پرسش که ترکیه از چه راهی به نوار صوتی ضبط شده از کنسولگری عربستان سعودی در استانبول دست پیدا کرده است گفت: «ماموران امنیتی منابع اطلاعاتی خود را فاش نمی‌کنند.»
 
وزیر امور خارجه ترکیه در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «ما اعتقاد نداریم که عاملان این قتل آن را خودسرانه انجام داده‌اند. در این امر شکی نیست. اما من نمی‌توانم بدون شواهد لازم در این باره چیزی بگویم.»
ابراز تعجب از موضع‌گیری ترامپ
وزیر امور خارجه ترکیه گفت که بسیاری محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی را آمر این قتل می‌دانند. او از واکنش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نسبت به قتل خاشقجی ابراز تعجب کرد و گفت که ترامپ نسبت به گزارش دستگاه اطلاعاتی آمریکا مبنی بر صدور فرمان قتل توسط ولیعهد عربستان ابراز تردید کرده است. ترامپ در باره امکان دستور شاهزاده سعودی برای قتل خاشقجی گفت: «شاید بله و شاید هم نه.»
 
چاووش‌اوغلو گفت: «من نمی‌دانم ترامپ چرا چنین موضعی را اتخاذ کرده و نمی‌دانم که آمریکایی‌ها چه منابعی را در اختیار دارند که ما از آن‌ها بی‌اطلاع هستیم.» 
 
وزیر امور خارجه ترکیه گفت که مقامات سعودی خواهان گرفتن اطلاعات بیشتر در باره قاتلان خاشقجی هستند و خود اطلاعات بیشتری را در اختیار ما قرار نمی‌دهند.
جمال خاشقجی، از منتقدان محمد بن سلمان، در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد امکان دیدار اردوغان با محمد بن سلمان
ترکیه خواستار انجام تحقیقات بین‌المللی در باره قتل جمال خاشقجی شده است. وزیر امور خارجه ترکیه تایید کرد که ولیعهد عربستان سعودی خواستار ملاقات با رجب طیب اردوغان در حاشیه نشست جی ۲۰ در آرژانتین شده است.
 
به گفته وزیر امور خارجه ترکیه، اردوغان گفته است که "دیدار با محمد بن سلمان را بررسی می‌کند و دلیلی برای دیدار نکردن با ولیعهد عربستان سعودی وجود ندارد".
 
خاشقجی ۵۹ ساله، ستون‌نویس "واشنگتن پست" و از منتقدان محمد بن سلمان بود. او در روز ۱۰ مهر (دوم اکتبر) به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد تا مدارکی را برای ازدواج با نامزد ترک خود دریافت کند. اما پس از ورود به کنسولگری دیگر از آن خارج نشد.
 
عربستان تا مدت‌ها منکر آن بود که این قضیه ربطی به این کشور داشته است. در پی فشارهای بین‌المللی، دادستانی عربستان بیانیه‌ای رسمی منتشر کرد که در آن گفته شده بود خاشقجی در جریان نزاع با چند نفر جانش را از دست داده است.
 
سپس عربستان کارمندان عالی‌رتبه دولت این کشور را متهم کرد به اینکه خودسرانه یک تیم ویژه ۱۵ نفره را برای انجام جنایت به ترکیه فرستاده‌اند. رهبری عربستان در این رابطه ۱۸ مظنون را هم بازداشت کرد. منتقدان معتقدند که عربستان بدین ترتیب تلاش کرده تا ولیعهد عربستان را از خطر متهم شدن دور کند.

بنا به گزارش رسانه‌ها، ویلای یکی از دوستان نزدیک محمدبن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، هفته گذشته مورد بازرسی غیرمترقبه ماموران امنیتی ترکیه قرار گرفت.
عکس جنجالی ولیعهد عربستان با پادشاه سابق اسپانیا
در این میان عکس خوان کارلوس، پادشاه سابق اسپانیا، در کنار شاهزاده بن سلمان باعث جنجال بزرگی در این کشور اروپایی شده است. این دو در مسابقات اتومبیل‌رانی در ابوظبی شرکت کرده بودند. این عکس در توئیتر وزیر امور خارجه عربستان سعودی منتشر شده بود.
 
روزنامه اسپانیایی "ال‌موندو" در این باره نوشته است که چنین عکسی به هیچ وجه نباید گرفته می‌شد و آن را "شرم‌آور" خواند. این روزنامه در مقاله خود نوشته است که این عکس به وجهه بین‌المللی اسپانیا خدشه وارد می‌کند.
 
وزیر امور خارجه اسپانیا در این باره گفت: «در این زمان گرفتن چنین عکسی اصلا مناسب نبود.»
 
دو حزب مخالف "پودموس" و "متحد چپ" اسپانیا نیز از دیدار پادشاه اسپانیا با ولیعهد عربستان سعودی به شدت انتقاد کردند و این کار را اهانتی به مردم اسپانیا خواندند.
 
پادشاه سابق ۸۰ ساله اسپانیا روابط دوستانه و محکمی با عربستان سعودی دارد. او چهار سال پیش پادشاهی اسپانیا را به پسرش فیلیپ ششم واگذار کرد. 
شکایت دیده‌بان حقوق بشر از شاهزاده سعودی
شاهزاده بن سلمان پس از ماجرای قتل خاشقجی در اولین سفر خارجی خود روز سه‌شنبه به تونس می‌رود. صدها تن از تونسی‌ها در اعتراض به این دیدار روز دوشنبه به خیابان‌ها آمدند. 
 
در این میان سازمان دیده‌بان حقوق بشر از محمد بن سلمان به دادگاه آرژانتین شکایت کرده و از مقامات قضایی این کشور خواسته است ولیعهد عربستان سعودی را در هنگام شرکت در نشست گروه ۲۰ در این کشور تحت پیگرد قانونی قرار دهند.
 
این نشست روزهای شنبه و یکشنبه ۱۰ و ۱۱ آذر (اول و دوم دسامبر) در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، برگزار می‌شود.
+32
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  چمشلو چند وقتی بود سرو پوزه خودت را نشون نمیدادی، میهمان ابوبکر البغدای بود یا ابوبکر البغدادی جای ابوقاشق شده دامادتون و رفته بودی جشن عروسی .اون مردک ابو قاشق اشغالی بود که میتونست در دروغگویی تزویر و جنایت همپالکی شما باشه به این خاطر شروع به عر عر و جفت انداختن کردید و فکر کردید اگر اینجور گر دو خاک راه بیندازید جنایات شما در سوریه علیه زن و بچه مردم و همکاری و همسفرگی با داعش و قتل و عام کردهای ترکیه شاید تحت الشعاع قرار بگیره و کم کم دیدید که افکار عمومی جز ریشخند جوابی برای شما ها نداشت. پس خفه شید و زیاد خودتون رو داخل ادم حساب نکنید. همینطور پیش بره چند وقت دیگر ادعای ادم بودن را هم مطرح میکنید،سنگ مفت و گنجشک مفت،وقتی فکرمیکنید اگرمردم این چرندیات شما را باور کنند ،ممکنه به ادعای ام بودنتون هم باور پیدا کنند!چمشلو چند وقتی بوس سرو پوزه خودت را نشون نبیدادی، میهمان ابوبکر البغدای بود یا ابوبکر البغدادی جای ابوقاشق شده دامادتون و رفته بودی جشن عروسی
  21
  8
  ‌سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  نه که رژیم ترکیه دست به جنایت نزده...
  19
  8
  ‌سه شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  CanIR1393 - کانادا، کانادا
  1400 سال هستش که عربستانی های وحشی به وسیله دین دروغین اسلام تونستن مردم خاورمیانه ایرانی ها و غیر ایرانی ها و هم اعراب مناطق دیگر رو استعمار و مثله کنن و به ریشه ما بخندن. سوره احزاب و آل عمران محمد وقتی داشته با پیش خدمتش سکس می کرده نازل شده. قسمت های اول قران رو عبدالله ابن سعد ویرایش می کرده واسه همین انشاش خوب بود ولی بعدا که خودش نوشته چرت و پرت نوشته. تو قرآن مدام از اول شخص جمع یه دفعه میپره به سوم یا دوم شخص مونث. اینکارو می کرده تا غیر عربستانی ها نتونن محتواشو بفهمن. واسه همین تو ایران تو کلاس عربی ضمیر ها رو یاد نمیدن . درحالی که واسه یادگیری عربی اولین کار یاد گرفتن ضمیر هستش. عرب های مناطق دیگه نمی تونن قرآن رو بخونن. عمر ترتیب قرآن رو بهم زده تا چرت و پرت هاش تابلو نشه. ایرانی ها باید قرآن رو به فارسی و به ترتیب نزول بخونن تا 2 زاریشو بیوفته
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۸ آذر ۱۳۹۷ - ۰۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  هنوز کسی نگفته این نوار قتل وصدای مقتول را چه کسی وچگونه ضبط کرده قاشقچی را ول کنید خود این نوار از قتل این بابا مرموز تره
  0
  2
  ‌پنجشنبه ۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.