احتمال دارد سیل گزنک مربوط به «فعالیت آتشفشانی دماوند» باشد

مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله می‌گوید محققان ایرانی و فرانسوی در حال بررسی فعالیت‌های آتشفشانی قله دماوند هستند.
 
این کارشناس به خبرگزاری ایسنا گفت محققان در حال بررسی علت سیلاب شهریور ماه روستای گزنگ در دامنه دماوند هستند.
 
در هفته اول شهریور بدون آنکه بارشی صورت گرفته باشد سیلی مهیب از دامنه البرز به پایین جاری شد. در آن هنگام شماری از کارشناسان گرمای هوا و آب شدن ناگهانی برف‌های دماوند را علت این سیل عنوان کردند. اکنون مهدی زارع می‌گوید: «فرضیه دیگری که اکنون مشغول بررسی آن هستیم، گرم‌تر شدن سطح زمین (در ناحیه قرارگیری یخچال‌ها) به دلیل جابه‌جا شدن مواد مذاب در اتاقک ماگمایی و احتمالا در راستای شکستگی‌هایی است که با روش‌های ژئوفیزیکی پی‌جویی شده‌اند.»
 
به گفته مهدی زارع ‌هم‌اکنون پژوهش‌هایی با همراهی موسسه و رصدخانه علوم زمین استراسبورگ فرانسه و با هدایت و همکاری مشترک او و ژک هیندرر در حال اجرا است.
 
آنچنان که مهدی زارع می‌گوید «نتایج اولیه این تحقیقات نشان می‌دهد که ناهنجاری‌های مغناطیسی و گرانشی به صورت روند شمالی -جنوبی در پیرامون قله در ژرفای ٣ تا ٧ کیلومتری وجود دارد.»
+13
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  amirgheryou - تهران، ایران

  وقتی سواد و امکانات دادن نظر علمی ندارید مجبور نیستید از حدس گمان استفاده کنید و ذهن جامعه رو درگیر کنید. و اینکه چطوری سیل رو به آتشفشان ربط دادید از شقایق و گودرز باید پرسید. کارشناسان ول معطل و مفت خور پژوهشکده های ایران.
  38
  10
  دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  amirgheryou - تهران، ایران
  از عجایب خلقت اینه که وقتی چند صفحه از مطالب یوکی رو بازمیکنم نظرات رو بخونم. نظر خودم رو با چنتا دونه منفی مثبت سوسو میبینیم. تا چند دقیقه بعد که میرسم سر اون مطلب یه رفرش میشه فرت میبینم جل الخالق 30الی 130تا منفی خوردم. از اون دوست و دوستان خیلی زحمتکش در عالم الافی خواهش میکنم وقت کرد یه دسشویی بره یه وقت سنگ کلیه نگیره. غذا بخوره. من واقعا نگران حالشم. اگر اتفاقی براش بیوفته من قتل غیرعمد کردم یه جورایی. چون به خاطر زحمت منفی دادن شبانه روزی به من از گشنگی یا پرشدن باسن به قتل رسیده.
  3
  3
  دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  فردا اینا رو هم میگیرن میگن داشتن جاسوسی میکردند از ذاغه های مهمات سپاه زیر کوه دماوند و کسی هم حق نداره بپرسه که سپاه اون زیر چیکار داره خخخخ
  0
  3
  دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.