انتقاد عفو بین‌الملل از قوانین کشورهای اروپایی: سکس بدون رضایت تجاوز است

سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود که آن را همزمان با روز جهانی محو خشونت علیه زنان منتشر کرده است، درباره به رسمیت نشناختن سکس بدون رضایت به عنوان تجاوز در کشورهای اروپا هشدار داده است.
 
در این گزارش قوانین ۳۱ کشور اروپایی در زمینه تجاوز بررسی شده و آمده است: «به جز هشت کشور اکثر کشورهای اروپایی تنها زمانی تجاوز را به رسمیت می‌شناسند که خشونت فیزیکی، تهدید یا زور رخ داده باشد و یا تجاوز در موقعیتی حادث شده باشد که قربانی توان دفاع از خود را نداشته است.»
 
به گفته عفو بین‌الملل، این تفکیک سبب شده است تا تلقی اشتباهی در مردم به وجود بیاید که «تجاوز واقعی» تنها وقتی صورت می‌گیرد که خشونت فیزیکی به کار رفته باشد.
 
«آن بلوس»، محقق عفو بین‌الملل در امور زنان می‌گوید: «واقعیت این است که موارد تجاوز به صورت گسترده‌ای در اروپا گزارش‌نشده باقی می‌مانند. از یک سو زنان از ترس اینکه کسی حرفشان را باور نکند شکایت نمی‌کنند، و از سوی دیگر کسانی که شجاعت به خرج می‌دهند و به دنبال اجرای عدالت می‌روند به دلیل قوانین کهنه و تعاریف مضر از تجاوز در متن قانون به جایی نمی‌رسند.»
 
آژانس اتحادیه اروپا در زمینه حقوق طبیعی پیشتر گزارش کرده بود که از هر ۲۰ زن ساکن در اتحادیه، یک نفر مورد تجاوز قرار گرفته است. این رقم ۹ میلیون زن را شامل می‌شود.
 
مطابق یک پروژه نظرسنجی که در سال ۲۰۱۶ توسط کمیسیون ویژه اتحادیه اروپا در زمینه خشونت جنسیتی انجام شد، حدود یک‌سوم پاسخ‌دهندگان گفته بودند سکس بدون رضایت در مواردی که: فرد مست باشد یا مواد مخدر مصرف کرده باشد، با تمایل خودش به خانه کسی رفته باشد، لباس‌های بدن‌نما پوشیده باشد، آشکارا مقاومت نکرده باشد یا واضح «نه» نگفته باشد را تجاوز محسوب نمی‌کنند.
 
عفو بین‌الملل تاکید کرده است که الکل و مواد مخدر توجیهی برای تجاوز نیستند، اینکه زنان چه می‌پوشند قابل سرزنش نیست و بسیاری اوقات قربانیان به علت شوک وارده از مقاومت فیزیکی بازمی‌مانند. گزارش می‌گوید تمایل به سرزنش قربانیان تجاوز جنسی که همراه با قوانین ناکافی در زمینه تنبیه متجاوزان شده است، باید تغییر کند.
 
بنا بر این تحقیق تنها کشورهای بریتانیا، آلمان، بلژیک، قبرس، ایرلند، لوکزامبورگ و سوئد هستند که سکس بدون رضایت را تجاوز قلمداد می‌کنند.
 
دانمارک و اسپانیا گفته‌اند در حال تجدید نظر در قوانین خود در زمینه تجاوز هستند تا به جمع هشت کشور بپیوندند.
+20
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  رقص پرواز - پراگ، چک
  در جایی عدم رضایت در رابطه جنسی، تجاوز محسوب میشود و در جایی دیگر عدم تمکین زن مستحق تنبیه هم هست، البته در نوشتن مسائل فقهی رافت به خرج دادند و فرمودند تنبیه زن تا حدی جایز هست که هیچ گونه آسیبی مانند جراحت، سیاهی، کبودی و حتی قرمزی به بدن او وارد نشود (یعنی جوری یا جایی بزن که قابل تشخیص نباشد)!
  10
  24
  شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  tom28 - تهران، ایران
  اینم یک قانونه تهوع آور مسخره دیگه برای به بردگی کشوندن کامل مردها. حالا باید قبل از ارتباط جنسی یک رضایتنامه کتبی از زنها گرفت بدون اینکه مشخص باشه یک ساعت بعدش میره شکایت میکنه که یا گولم زد یا مشروب بهم داد یا بزور از من رضایتنامه گرفت. زنها با اراده و برنامه ریزی هدفمندانه به قصد سرکیسه کردن مردها با آنها رابطه جنسی داشتن ولی موفق به گول زدن مرد نشدن. زنها اجازه داده دارن بعد از چهل سال برن با هدف سرکیسه کردن مرد ازش شکایت کنن و در حالی که یادشون نمیاد دیشب شام چی خوردن تمام جزییات دروغ سکس ۴۰ سال پیش یادشونه و دادگاه به نفع زنها رای بده و ثروت مرد را بدن یک مشت کفتار انگل بخورن و مرد بیچاره را بندازن زندان . دنیای فاسد سرمایه گذاری غرب با سودی که از محل فروش اشغال به زنها در میاره پابرجاست پولی که زنها با همین دروغها از مردها میدزدن. اگر روزی مردها بیدار بشن و ازدواج نکنن و پارتنر نگیرن دنیای سرمایه داری تمام زنها را بزور به اردوگاههای فساد انتقال میده و مردها را بزور مجبور میکنه که با برده های جنسی رابطه داشته باشن تا دنیاس سرمایه داری کمیسیونشو بگیره.
  2
  16
  شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  mehrabsheyda - ایران، ایران
  اول و وسط و آخرش رو نگفت. اینکه اولش ناراضی باشه وسطاش یا . اگه یا . باشه که حله.
  8
  4
  یکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۱:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::tom28 - تهران، ایران::]. توی این مورد موافقم. رضایت امروز میتونه خیلی راحت به عدم رضایت فردا تبدیل بشه وقتی پاش بیوفته. لابد این قضیه رو هم دو روز دیگه میگن باید ویدیو چک رو نگاه کرد!
  1
  1
  یکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.