احمد عراقچی به اتهام اخلال در نظام اقتصادی محاکمه می‌شود

احمد عراقچی، معاون پیشین ارزی بانک مرکزی به گفته دادستان تهران پرونده احمد عراقچی، معاون پیشین ارزی بانک مرکزی به دادگاه ارسال شده و او به زودی محاکمه می‌شود. او همچنین خبر داد که کیفرخواست پرونده شهرام جزایری نیز صادر شده و به دادگاه ارسال می‌شود.
 
عباس جعفری دولت‌آبادی در نشست خبری شنبه سوم آذر ماه (۲۴ نوامبر) به تشریح وضعیت برخی از پرونده‌های اقتصادی اخیر پرداخت و گفت برای پرونده احمد عراقچی و هم پرونده‌ای او، سالار آقاخان کیفر خواست صادر و به دادگاه ارسال شده است.
 
به گزارش خبرگزاری میزان، دادستان تهران درباره جزئیات این پرونده و اتهام‌های معاون پیشین ارزی بانک مرکزی توضیح بیشتری نداد.
 
هممزمان با این خبر، غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اتهام احمد عراقچی را "اخلال در نظام اقتصادی، ارزی و پولی کشور" اعلام کرد. او در پاسخ به این سؤال که آیا این اخلال "در حد افساد" برای دادسرا احراز شده، گفت: «اخلال طیف گسترده‌ای دارد اما از آنچه در کیفرخواست درج شده است اطلاع ندارم.»
 
حدود ده روز پیش وحید مظلومین ملقب به سلطان سکه و محمد اسماعیل قاسمی از دلالان اصلی بازار ارز و سکه که به اتهام اخلال در نظام اقتصادی محکوم شده بودند اعدام شدند.
 
دادستانی تهران اتهام این دو نفر را "افساد فی‌الارض از طریق تشکیل شبکه فساد اخلال در نظام اقتصادی و ارزی و پولی کشور با انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز و قاچاق عمده و کلان ارز و سکه" اعلام کرد.
 
رئیس دادگستری تهران درباره احتمال وجود "رابطه ماهوی" بین عراقچی و مظلومین گفته است: «برای محاکمه متهمان مرتبط با یکدیگر یک پرونده تشکیل می‌شود و به همین مناسبت به اتهامات عراقچی و سالار آقاخان در یک پرونده رسیدگی خواهد شد. ممکن است گفته شود که در جریان عمومی توزیع ارز بین این اشخاص ارتباطی وجود دارد اما، متهمان این پرونده با پرونده سلطان سکه متفاوتند.»
 
ممنوع‌الخروجی رئیس پیشین بانک مرکزی، محاکمه معاون او
 
احمد عراقچی برادرزاده عباش عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای و معاون وزیر خارجه است. خبرگزاری تسنیم ظاهرا با توجه به همین نسبت فامیلی از اسماعیلی پرسیده که آیا قوه قضائیه در رسیدگی به پرونده عراقچی تحت فشار خاصی قرار گرفته؟ او پاسخ داده که در این خصوص سخن خاصی از دادستان نشنیده است.
 
بنابر این گزارش رئیس کل دادگستری تهران در عین حال از اعلام شعبه رسیدگی کننده به این پرونده خودداری کرد و افزود: «برای اینکه همکاران ما در شعبه با آرامش به پرونده رسیدگی کنند اعلام شعبه را فعلاً به‌صلاح نمی‌دانم.»
 
احمد عراقچی ۱۴ مرداد ماه بازداشت شد و پس از دو ماه با سپردن وثیقه از زندان بیرون آمد. تقریبا همزمان با دستگیری معاون ارزی بانک مرکزی، خبرهایی نیز درباره ممنوع‌الخروج شدن رئیس پیشین این بانک ولی‌الله سیف منتشر شد. رئیس دادگستری تهران می‌گوید در مورد ممنوع‌الخروج بودن سیف تغییری ایجاد نشده اما پرونده او در مرحله دادرسی است و هنوز به دادگاه ارسال نشده است.
 
صدور کیفرخواست در پرونده شهرام جزایری
 
دادستان تهران در نشست خبری روز شنبه همچنین از صدور کیفرخواست در پرونده شهرام جزایری در هفته گذشته خبر داد و افزود که این پرونده به زودی به دادگاه فرستاده می‌شود.
 
مسئولان قضائی تا کنون درباره اتهام‌های شهرام جزایری اطلاع دقیقی ارائه نداده‌اند. او ظاهرا ابتدای مرداد ماه در حال خروج غیرقانونی از مرز بازرگان بازداشت شد. جزایری و وکیلش اتهام تلاش برای خروج غیرقانونی از کشور و پیشنهاد رشوه به ماموران مرزی را تکذیب کرده‌اند.
 
شهرام جزایری، بازرگان و فعال اقتصادی در سال ۸۱ بازداشت و پس از محاکمه و از جمله به اتهام برخی جرایم اقتصادی و جعل کارت پایان خدمت سربازی به ۱۱ سال زندان محکوم شد.
 
محاکمه جزایری که در آن زمان ۲۹ سال بیشتر نداشت و میلیاردر پرنفوذی در محافل اقتصادی و سیاسی به شمار می‌رفت جنجالی‌ترین پرونده فساد اقتصادی در تاریخ ایران پس از انقلاب ۵۷ بود.
+18
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  sama128 - شیراز، ایران

  برادر زاده آقا دزده . دوستان دقت فرمودید این جوجو به واسطه عمو دزدش تا رفت سر کار هنوز جاپاش خشک نشده بود زد تو کار دزدی مملکت امام زمان که میگن اینه
  0
  55
  شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان

  هروز اخبار دستگیری یکی از سران یا وابستگان فاسد این رژیم به گوش می رسد تازه بزرگ هایشان که جایشان گرم هست واقعا که اگر خواستی یک کشور عظیم با منابع غنی، نفت و گاز را به لجن و نابود ی بکشی فقط بده به دست ایرانی ها و نتیجه اش را ببین .
  64
  14
  شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  tom28 - تهران، ایران

  فردا پس فردا اعلام میکنن غیب شده بعدشم سر از لندن و لس آنجلس و ونکوور درمیاره. فقط بشینین تماشا کنین.
  3
  36
  شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  اعدام یک سرمایه دار! ایا نظام اقتصادی درست می شود! این خود نظام اقتصادی است که بیمار است، و در این نظام اکنون گرگها دایره ایستاده اند و نیش های خودرا نشان همدیگر می دهند. چرا جریمه نمی کنید و مصادره ی اموال نمی کنید، اگر غیر قانونی ثروت اندوخته است که جریمه و زندان کافی است، چرا اعدام، این چه وضعی است؟!
  17
  9
  شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  خودِ ملجم - تهران، ایران

  [::rood120 - منچستر، انگلستان::]. افغانستان شما هم وضع خوبی نداره. اونجا که در دست "ایرانی‌ ها" نیست.
  7
  37
  شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان

  خود ملجم - تهران ایران. اول برو از انسانیت چیزی یاد بگیر بعد بیا اینجا کامنت بگزار و نژاد پرستی کن . دوم من ایرانی هستم و وطن ام را دوست دارم ولی این حقیقت است می بینیم که چه بر سر کشورمان آوردیم ، فساد و اختلاس و فقر در کشور بیداد می کنه و همه در فکر بالا کشیدن و فرار البته شاید برای تو ساندیس خور رژیم خوب باشه .
  42
  12
  شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  خودِ ملجم - تهران، ایران
  [::rood120 - منچستر، انگلستان::]. این حقیقت است می بینیم که چه بر سر کشورمان آوردیم. اگر در آنچه بر سر کشورت آمده سهیم بوده‌ای که معنایش این است که خودت جزئی از رژیم و جیره خوارانش هستی( یا بودی) و با توجه به محل زندگی شما به نظر می‌رسد در مورد بالا کشیدن و فرار هم بنا به تجربه خودت صحبت می‌کنی. ضمنا صحبت در مورد شرایط فعلی یک کشور دیگر معنایش نژادپرستی نیست. این حرفهای قلمبه سلمبه را که از دیگران شنیده‌ای اول بفهم بعد به عنوان ابزار استفاده کن. .....
  5
  22
  یکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان
  خود مجلم ایران تهران . ساندیس خور بعد از 99 سال زندگی کردن هنوز نفهم هستی برای اینکه قبل از اینکه بدانی من کجای هستم در کامنت قبلی گفتی وضعیت کشور من افغانستان بهتر از ایران نیست ، در صورتیکه من ایرانی هستم . در ضمن سن تو بیشتر به دروغ می خوره تا راست همین که سن ات را 99 سال که نشانه از دو رنگی و دروغگوی تو است ، برو انسانیت یاد بگیر ساندیس خور . کامنت هایت ارزش جواب دادن نداره .
  20
  3
  یکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  خودِ ملجم - تهران، ایران
  [::rood120 - منچستر، انگلستان::]. کسی که فکر می‌کنه [:: ..اگر خواستی یک کشور عظیم . را به لجن و نابود ی بکشی فقط بده به دست ایرانی ها. ::] قطعا یا ایرانی نیست یا صاحب شعور. من اولی را برات انتخاب کردم خودت به دومی اصرار داری. از عمال حکومت متنفرم اما همان‌ها هم سگشون به وطن‌فروش شرف داره.
  2
  6
  یکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  خودِ ملجم - تهران، ایران
  [::rood120 - منچستر، انگلستان::]. در ضمن من اسمم هم "خود ملجم" نیست. چقدر دورنگی. وای وای. ابله!
  2
  5
  یکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.