گزارش واشنگتن فری بیکن: ایران طرح‌های سری برای ساخت پنج کلاهک هسته ای داشت

گزارشی از ادم کردو در نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن
یک گزارش تکان دهنده از مجموعه اسناد سری به دست آمده از فعالیت های هسته ای ایران نشان می دهد که جمهوری اسلامی طرح هایی قطعی برای تهیه و ساخت دست کم پنج جنگ افزار هسته ای در دست داشت و بیش از آن چه جامعه بین المللی پیشتر تصور می کرد در این برنامه پیش رفته بود.
 
اطلاعاتی که در یورش ماموران اطلاعاتی اسرائیل به انبار اسناد هسته ای ایران به دست آمد و اوائل سالجاری میلادی برای نخستین بار فاش شد نشان می دهد که تهران حدود سال ۲۰۰۳ به خوبی در مسیر ساخت چند جنگ افزار هسته ای شامل زیرساخت پیچیده لازم برای تولید چنین جنگ افزارهایی قرار داشت.
 
در گزارش جدید «انستیتو علوم و امنیت بین المللی»، یک گروه دیده بان هسته ای که در گذشته ابعاد برنامه هسته ای ایران را فاش کرده، آمده است: «ایران در صدد ساخت پنج کلاهک هسته ای بوده که هر کدام ۱۰ کیلوتن قدرت انفجاری داشته و قابل پرتاب با موشک های بالیستیک بودند.»
 
این گزارش در کنگره آمریکا یک افشاگری تکان دهنده محسوب شده و تائیدی بر موضع منتقدین دولت اوباما است که مدعی اند مقام های پیشین کاخ سفید ابعاد پیشرفت جنگ افزار هسته ای ایران را دست کم گرفته بودند.
 
در گزارش ذکر شده است: «ایران در پایان سال ۲۰۰۳ زیرساخت لازم برای یک برنامه جامع جنگ افزار هسته ای را فراهم کرده بود. شواهد نشان می دهد که ایران برای یک آزمایش جنگ افزار هسته ای زیرزمینی آماده می شد. هدف نهایی برخورداری از یک جنگ افزار هسته ای آزمایش شده قابل پرتاب بود.»
+16
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  چند وقت پیش عرض کردم به اونهایی که داستان طویله و تورقوزآباد رو مسخره میکردن، این شوی سازمان ملل عین شوی سال ٢٠٠٢ کولین پاول و انترکس و صدام توی سازمان ملل بود. حالا یه سری خوشمزگی میکنن میگن طرف اسرائیل رو گذاشته سر کار آدرس قالی شویی رو داده!
  58
  12
  شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  loder - شیراز، ایران

  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. وقتی تو باتلاق گیر افتاده باشی برای نجات خودت هر کار میکنی اربابت از اینکه نتونسته جامعه جهانی رو با خودش همراه کنه خشمگینه پس طبیعی هس که دست به هر کاری بزنه چرا پس همون روز این حرفها رو نزدن اینها برای ضربه زدن به ایران به هر کاری متوسل میشن پس حناشون دیگه رنگی نداره وجود هم داشته باشه از بس چرت گفتن کسی دیگه حرف اربابتو باور نمیکنه ;) ;)
  11
  55
  شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Nakamichi - لندن، انگلستان

  لابد چند وقت دیگه از اسناد سری به سرقت رفته در میاد که بمب های اتمی هیروشیما و ناکازاکی هم ساخت ایران بوده، و بمبهای بنزینی napalm و سلاح شیمیایی agent orange استفاده شده در ویتنام هم کاره ایران بوده،خاشقجی رو هم اطلاعاتیهای ایران در سفارت عربستان مظلوم و بیگناه سلاخی کردن.اصلا کی به کیه، آشویتز و هولوکاست و ۱۱ سپتامبر هم کار ایران بود.
  7
  59
  شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  tom28 - تهران، ایران
  آخوندها حداقل ۱۵ سال پیش به کلاهک هسته ای مسلح شدن و چون میدونن آمریکا یک روزی میاد سراغشون نگه داشتن دقیقه ۹۰ رو کنن تا به آمریکا نشون بدن یک من ماست چقدر کره میده. فقط بشینین تماشا کنین روزی که دستور از لندن بیاد چطوری آخوندها برگ برنده را رو میکنن تا پشمای همه دنیا بریزه. زنده باد امپراطوری بریتانیای کبیر هیپیپ هورا هیپیپ هورا هیپیپ هورا
  14
  7
  شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  liberté - مونترال، کانادا
  اینها همه برای کیج کردن مردم ایران هست که قدرت در ایران رو در دست نگیرن و ایرانی های همیشه توسری خور باشن و متابع طبیعی و انسانیشون غارت بشه. وگرنه این آخوندا نوچه همین غربی ها هستن. نگاه کنید همه توله هاشون توی کشورهای غربی مشغول الواتی هستن.
  8
  22
  شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  tom28 - تهران، ایران
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. زنده باد.اگر در ایران فقط ۱۰۰۰ نفر میتونستن مثل شما فکر و تجزیه تحلیل بکنن کشور و مردم هرگز به این فلاکت و بدبختی نمیافتادن. تشخیص علت بیماری باعث درمان درست میشه نه ادعای دکتر بودن.
  7
  6
  شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::liberté - مونترال، کانادا::]. [::tom28 - تهران، ایران::]. تعجب می‌کنم کاربرای این سایت تو روز روشن هذیان میگن. ‌‌‌. هرچی ضد و نقیض هست شماها دارین پخش میکنین.. میشه اول لطفأ روی کامنتاتون فکر کنین بعد بنویسین.. هرکی این حرفای شماهار‌و‌ میخونه به عقل سالم شک میکنه.
  13
  2
  شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  tom28 - تهران، ایران
  [::میلاد2020 - داخائو، آلمان::] شما زیاد در اردوگاه اسرای داخائو موندی. قصد بی احترامی به ریش سفیدها را ندارم ولی شما زیاد در اردوگاه اسرای داخائو موندی و میبینم که با سن و سال بالا هنوز نمیدونین که ممکنه یکی جوانتر از شما باشه که کارش ایجاب کنه در موارد خاصی اطلاعات و تجربه بیشتری نسبت به شما داشته باشه که بازنشسته هستین و کار و زندگیتون کاملا چیز دیگه ای بوده . لطفا شما یک نگاهی به سن خودتون بندازین ببینین احتمال هذیان گفتن و عقل و حافظه نا سالم داشتن در سن شما بیشتره یا بنده که ۳۰ سال از شما جوانتر هستم و ۲۴ ساله کار تخصصی میکنم . ضمنا بنده اینقدر احمق و کم حافظه نیستم که ندونم یا یادم نیاد قبلا چی نوشتم تا شما مچ بنده را بخاطر ضد و نقیض نویسی بگیری. اگر نمومنه ای از تناقض در نظرات بنده داری نشون بده ۱۰۰ یورو جایزه نقدی تقدیم میکنم برو باهاش شش ماه حال کن.
  1
  2
  یکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::tom28 - تهران، ایران::]. اولآ که شما با اسم دروغین و محل اقامت فیک اینجا هستید چون از ترس شناخته شدن خودتان را پشت القاب دروغین مخفی می‌کنید، دوم اینکه شما اگر ۱۰۰ سال هم تجربه در سیاست داشته باشید ولی آزاده و بدون تعصب با حقایق برخورد نکنید تمام آن تجربه شما پوچ خواهد بود.. منظور از حقایق در همین ستون خبری شما علنأ میگویید آخوندها برای پیشبرد اهداف انگلیس کار می‌کنند...با عقل جور در میاد که ایران ۴۰ سال بر ضد غرب بجنگه و سفارتهاشونو ببنده بعد برای منافع اونها کار کنه تازه تحریم هم بشه؟کمی فکر کنید و بدون تعصب بچه گانه تحلیل کنید. مثلمأ در قشر آخوند خائن به اندازه کافی پیدا میشه و همینطور در قشر معمولی ، متفکر ، سیاستمدار و غیره. متاسفانه آنقدر که در ایران خائن وجود داره در کشور دیگری نیست. هرچه هست در حال حاضر من ج.ا. را قبول دارم چون در مسیر ایران بزرگ ، امپراطوری ایران در قلمرو خاورمیانه قدم برمیداره و هر چه قدرت نظامیشو بیش‌تر کنه ایران بیش‌تر در امان هست.. حتمأ شما امثال خائنین مجاهدین ﴿منافقین﴾ یا رضا پهلوی که از ایرانی بودن فقط نام رو به یدک میکشند را قبول دارید...
  2
  2
  یکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان
  [::tom28 - تهران، ایران::]. اگر اینطور باشد که بیخود انتظار میکشید . خودتان را با تم های دیگر مشغول کنید که سود ی داشته باشد. در ضمن دوستان من در داخائو از خانواده بنیان گذاران اردوگاه بودند و هستند و این اردوگاه را زمان جنگ جهانی دوم فقط برای خائنین و جاسوسان درست کردند .. شاید در ایران هم همچین اردوگاهی لازم میبود ولی متاسفانه در ایران با خائنین به وطن خیلی با مهربانی برخورد می‌کنند مثل جاسوسان هسته ای. و جوان‌تر بودن شما ایجاد نمیکنه که بیش‌تر بدانید بلکه بر عکس شما زیاد چیزی نمیدونید. خوشبختانه بهترین کاری که شما فکرش را هم نمیتوانید بکنید دارم ولی شما حتمأ از پناهنده های به دین مسیحیت گرویده و بیکار هستید. رسانه های فیک و خائن عربستان، اسرائیل و آمریکا افکار شما را تحت تاثیر قرار داده اند.
  1
  2
  یکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.