مشاور روحانی: حمله به ظریف تهاجم به دیپلماسی کشور است

حمید ابوطالبی، مشاور رئیس جمهوری اسلامی ایران ابوطالبی حمله‌ها به وزیر خارجه را به شدت محکوم کرد و هشدار داد که این کار‌‌، کشور را دچار بحران دیپلماسی می‌کند. حمله‌های شدید به ظریف به خاطر سخنانش درباره پولشویی در ایران با انتقادهای زیادی روبرو شده است.
 
حمید ابوطالبی در واکنش به حمله‌های تند به محمد جواد ظریف به خاطر اظهاراتش درباره وجود پولشویی در ایران نوشت: «آنان که کشور را در بحران اقتصادی دچار بحران دیپلماسی کنند، آگاهانه به دنبال تخریب پایه‌های بنیادین استقلال کشور هستند.»
 
مشاور رئیس جمهوری روز جمعه دوم آذر (۲۳ نوامبر) در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته است: «تهاجم به وزیر خارجه، تهاجم به دیپلماسی کشور است و از آنجا که دیپلماسی، حاصل اجماع ملی بر کنش‌های دیپلماتیک برای تامین منافع ملی است، حمله به نماد دیپلماسی، حمله به منافع ملی است.»
 
ظریف نزدیک به دو هفته پیش در مصاحبه‌ای ویدیویی با "خبرآنلاین"، با اشاره به "فضاسازی‌ها" علیه لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، پولشویی در ایران را "یک واقعیت" خوانده بود که به گفته او "خیلی‌ها" از آن "نفع می‌برند".
 
این سخنان با موج گسترده‌ای از مخالفت، به خصوص از سوی اصولگرایان افراطی روبرو شد. عده‌ای اظهارات ظریف را "تهمتی بزرگ به نظام" و "بازی در زمین دشمن" خوانده‌اند و شماری از نمایندگان تندرو مجلس از ضرورت استیضاح وزیر خارجه سخن می‌گویند.
 
مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس در حمایت از وزیر خارجه دولت دوازدهم می‌گوید «آنچه باعث شده است آقای ظریف چنین بحثی را مطرح کنند مربوط می‌شود به افراد داخل که متاسفانه گاهی اوقات منش‌ها به گونه‌ای است که گویا هیچ مشکلی وجود ندارد و همه چیز بر وفق مراد است و هرچه بدی وجود دارد آن طرف آب است.»
 
پزشکیان اول آذر ماه درباره انگیزه احتمالی کسانی که بحث استیضاح ظریف را مطرح می‌کنند به "خبرآنلاین" گفت: «من اطلاعات دقیقی از طرح استیضاح ظریف ندارم اما بگذارید استیضاح کنند مشکلی ندارد؛ به هر حال خیلی حرف‌ها هست که می‌تواند در مجلس صادقانه مطرح شود چراکه خیلی حرف‌ها آنگونه که مطرح می‌شود نیست.»
 
او می‌گوید این که در ایران مشکلاتی مانند سوءاستفاده کلان برخی موسسه‌های مالی وجود دارد یک واقعیت انکارناپذیر است و حاصل روندی است که غیر از دولت‌ها دستگاه‌های دیگر نیز در آن تقصیر دارند.
 
وزیر خارجه در مصاحبه یاد شده گفته بود: «کسانی که گردش مالی یکی از معاملا‌تشان ۳۰ هزار میلیارد تومان است، آن قدر توان مالی دارند که مبلغی برابر با کل بودجه وزارت خارجه را صرف یک مورد فضاسازی کنند. مجموع بودجه وزارت خارجه ١١٠٠ میلیارد تومان، یعنی کمتر از بودجه برخی دستگاه‌های فرهنگی است که با بعضی ارگان‌های قدرتمند کشور ارتباط دارند و ما نمی‌توانیم با آن فضاسازی مقابله کنیم.»
 
«سخنان ظریف نه خلاف است نه دروغ»
 
غلامعلی جعفرزاده، نایب رئیس فراکسیون مستقلین مجلس می‌گوید سخنان ظریف درباره پولشویی در ایران "نه خلاف قانون است نه دروغ" اما این که آیا این حرف‌ها باید مطرح شود یا خیر بحث دیگری است.
 
جعفرزاده اول آذر ماه به "اعتماد آنلاین" گفت: «من از جمعی که امروز به دنبال استیضاح ظریف به خاطر سخنانش  درباره پولشویی هستند می‌پرسم که اگر ما در کشور پولشویی نداریم چرا برایش قانون مصوب می‌کنیم و چرا در وزارت اقتصاد دایره‌ای ویژه برای رسیدگی به پولشویی ایجاد کرده‌ایم.»
 
رئیس جمهوری و اعضای ارشد کابینه تا چند روز پیش واکنش زیادی به حمله‌ها به وزیر خارجه نشان نمی‌دادند. حسن روحانی در نشست روز چهارشنبه هیئت دولت به سکوت خود پایان داد و بدون نام بردن از ظریف، اظهارات او درباره وجود پولشویی در ایران را تائید کرد.
 
حمایت دولت از ظریف
 
محمود واعظی، رئیس دفتر ریاست جمهوری ایران نیز در پایان جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، با اشاره به اظهارات ظریف درباره پولشویی گسترده در ایران گفت که این سخنان "نقصی ندارد و موضع وی کاملا درست است". او افزود: «این موضع تنها مختص به وزیر امور خارجه نیست، بلکه موضع دولت است.»
 
محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب و رئیس فراکسیون شفافیت مجلس ضمن انتقاد از آنچه "هجمه‌ها و فضاسازی‌ها علیه اظهارات وزیر امور خارجه" خوانده تاکید کرده که پولشویی یکی از مظاهر فساد و جرمی است که جرم‌های دیگر را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و روی آنها سرپوش می‌گذارد.
 
به گزارش خبرگزاری ایرنا، صادقی اول آذر ماه گفته که ایران از نظر پولشویی در رده کشورهای با ریسک بالا قرار دارد و سطح هوشیاری کشورها در این زمینه نسبت به ایران افزایش یافته است. او با اشاره به گردش مالی عظیم قاچاق کالا و مواد مخدر می‌گوید در آمد حاصل از این فعالیت‌ها از طریق پولشویی وارد چرخه اقتصاد کشور می‌شود.
 
ورود پول‌های کثیف به سیاست
 
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور حدود چهار سال پیش با اشاره به حجم بالای "پول‌های کثیف در اقتصاد ایران" نسبت به ورود بخشی از این پول به سیاست هشدار داده و گفته بود: «این پول‌ها در همه جا نفوذ کرده و تاثیر خود را گذاشته است.»
 
سخنان وزیر کشور در آن زمان نیز با حمله‌ها و انتقادهای تند اغلب کسانی روبرو شده بود که اکنون پرچمدار هجوم به وزیر خارجه به خاطر اظهاراتش درباره وجود پولشویی در ایران  به شمار می‌روند.
 
این افراد به طور عمده وابستگان و نزدیکان نهادها و دستگاه‌هایی مانند سپاه پاسداران و بنیادهای تحت نظر دفتر رهبر جمهوری اسلامی هستند که درباره فعالیت‌های غیرشفاف اقتصادی آنها و دخالت‌شان در جرم‌های سازمان‌یافته‌ای چون قاچاق کالا و ارز گزارش‌های زیادی منتشر شده است.
 
ارزش کالاهایی که هر سال به صورت قاچاق وارد بازار ایران می‌شود بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود. کارشناسان معتقدند ورود این حجم کالای قاچاق به کشور بدون همکاری مراکز قدرت ممکن نیست. محمود احمدی‌نژاد دی ماه سال ۹۰ با اشاره به اسکله‌های خارج از کنترل گمرک سپاه که از طریق آنها کالا وارد می‌شود سپاهیان را "برداران قاچاقچی خودمان" خوانده بود.
+12
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  sama128 - شیراز، ایران
  ۴۰ ساله مملکت تعطیل اساسا با دیپلماسی نا آشناست این برجام هم زمینه ای بود برای گشت و گذار ظریف عراقچی الاقچی به ژنو و سوئیس و سوسیس و حق ماموریت غذای یامفت و هتل توپ آخرش هم که این همه برجام برجام شد باد معده ؛ دزدهای کثیف . ظریف چه باشه چه نباشه چه فرقی برای مملکت داره مملکت تعطیله گاگوووول ها می فهمید یا نه تنها جایی که فعال و خوب کار میکنه حمام عمومی سعید طوسی
  12
  5
  شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.