نقل و انتقال ریال سخت شد؛ افزایش شیب نزول دلار

نزدیک به دو ماه پس از ثبت رکورد ۱۹ هزارتومانی توسط دلار آمریکا، در پی تشدید محدودیت‌های نقل و انتقال ریال توسط بانک مرکزی، بهای این ارز مرجع در بازار آزاد ارز تهران به کمتر از ۱۳ هزارتومان رسید.
 
نرخ دلار آمریکا در جریان معاملات روز پنج‌شنبه بازار آزاد ارز تهران از مرز ۱۳ هزارتومان عقب‌نشینی کرد و در محدوده ۱۲ هزار و ۸۵۰ تا ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان به فروش رسید.
 
در همین حال نرخ خرید دلار به کمتر از ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. بدین ترتیب بهای هر دلار آمریکا به نزدیکی نرخ معاملات روز میانی مهرماه رسید. در این روز، ۱۰ روز پس از ثبت رکورد ۱۹ هزارتومانی دلار، بهای این ارز مرجع تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش یافت.
 
پس از آن بار دیگر نرخ دلار تا ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان بالا رفت ولی با نزدیک شدن به موعد اعمال دور دوم تحریم‌های نفتی، مالی و تجاری آمریکا علیه ایران، سیر نزولی دلار از دو هفته پیش تا کنون ادامه داشته است.
 
در همین حال، نرخ فروش هر یورو هم در معاملات روز پنج‌شنبه به محدود ۱۴ هزار و ۷۵۰ تا ۱۴ هزار و ۶۵۰ تنزل کرد. هر قطعه تمام سکه طلا هم حدود ۴ میلیون تومان مبادله شد.
 
برخی کارشناسان کاهش تقاضای دلار به دلیل بلاتکلیفی کسب و کارها در روزهای اولیه پس از آغاز تحریم‌ها را عامل اصلی نزول قیمت دلار می‌دانند و برخی دیگر مدیریت بانک مرکزی بر بازار آزاد را به وسیله عرضه مستمر و محدود ارز موثر می‌دانند.
 
با این وجود تعدادی از فعالان بازار نیز تشدید محدودیت نقل و انتقال ریال توسط بانک مرکزی را دلیل اصلی بروز رکود نسبی در معاملات ارز عنوان می‌کنند.
 
مطابق اعلام بانک مرکزی از دو هفته پیش تاکنون، انجام تراکنش روزانه ریالی از طریق دستگاه‌های پوز تنها تا سقف ۵۰ میلیون تومان برای هر فرد امکان‌پذیر است. همچنین رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده که این محدودیت به ازاء هر شماره ملی افزایش خواهد یافت. به گفته عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، به زودی دارنده هر شماره ملی تنها یکبار در روز می‌تواند تراکنش ریالی ۵۰ میلیون تومانی از طریق دستگاه‌های پوز انجام دهد.
 
آقای همتی، آزاد بودن نقل و انتقال ریال را از مصادیق پولشویی اعلام کرده و تاکید کرده است که با اقدامات بیشتر مانع از توسعه بازار آزاد ارز در ایران خواهدشد.
 
رئیس کل بانک مرکزی ایران در گفت‌و‌گو با شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی تاکید کرده که باید بازارهای ارز به هم نزدیک شود و به تعادل برسیم. آقای همتی همچنین به مردم ایران وعده داد که بانک مرکزی با اقتدار و برنامه ارزی، راه خود را ادامه می‌دهد و مردم به‌زودی نتایج این اقدامات را خواهند دید.
 
در مقابل برخی فعالان اقتصادی تلاش بانک مرکزی برای دشوارتر کردن نقل و انتقال ریال را عاملی برای تشدید رکود اقتصادی در ایران می‌دانند که مانع از اثرگذاری مثبت کاهش نرخ ارز خواهد شد.
+10
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  smart292 - ونکوور، کانادا
  ۱- فرض بفرمایید که رابطه با همه دنیا خوب بود و درامد نفتی خیلی زیاد هم داریم و سرمایه گذاران ایرانی و خارجی هم ریختن در ایران تا سرمایه گذاری بکنند و تورم هم به زیر ۲۰ درصد شده است و بیکاری هم از ۷۰ درصد به زیر ۶۰ درصد برسد و قوانین حقوق بشر هم داریم و آخوند هم از صحنه سیاست کنار رفته است، این یعنی بهترین حالت ممکنه که دلار به زیر ۱۰ هزار تومان آهسته آهسته خواهد رفت یعنی دها سال طول خواهد کشید تا اقتصاد یک کشور به نوع ایده آال و قوی برسد ،، ولی وقتی در مدت ۴۰ سال، ریال ایران رو به سقوط است و در ضمن شبهه در داشتن ریال یا تومان است و پولشویی در همین صفرهای اضافه دیده میشود که ریال است یا تومان است، و با همه این تفاسیر که بهترین حالت ممکن بوده است
  16
  11
  ‌پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  smart292 - ونکوور، کانادا
  ۲-پس وقتی در آامد نفتی روز به روز کمتر بشود ، صادرات محصولات ایرانی کمتر بشود و کار خانه‌ها در طی ۴۰ سال به ورشکستگی کشیده شده است. و دلار و در آامد‌های نفتی در کشورهای دیگر عربی و گروه‌های ادمکش خرج میشود و تورم بالای ۸۰ درصد داریم و بیکاری بالای ۷۰ درصد داریم، و با همه دنیا جنگ داریم و حتی این رژیم کثیف اخوندی شروع کرده به دلار چاپ کردن که با این کار اقتصاد ایران را به صفر خواهند رساند، پس چیزی عوض نشده است بلکه ممکن است یک شبه دلار برود به بالا شاید به یک میلیون تومان که این یعنی یک شبه پول دار شدن برای بعضی‌ها پس تا این رژیم اخوندی سر کار هست چیزی عوض نخواهد شد.رژیم دزد و فاسد و جنگ و گرانی و ادمکشی است.
  16
  10
  ‌پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.