آمریکا ایران را به مخفی‌کاری درباره تسلیحات شیمیایی متهم کرد

نشان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی آمریکا ایران را متهم کرده است که درباره سلاح‌های شیمیایی خود مخفی‌کاری کرده و با نقض قوانین بین‌المللی، بخشی از فعالیت‌های خود در این زمینه را به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی گزارش نداده بود.
 
کنث وارد، نماینده آمریکا در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی گفته است: "آمریکا مدت‌ها در این باره نگرانی داشته است که ایران برنامه‌ تسلیحات شیمیایی خود را حفظ کرده و آن را گزارش نداده است."
 
آنچه آقای وارد گفته است به اتهام انتقال تسلیحات شیمیایی ایران به لیبی در دهه ١٩٨٠ برمی‌گردد.
 
این اتهام در سال ٢٠١١ مطرح شده بود. ایران در همان مقطع چنین اتهامی را رد کرده بود.
 
نماینده آمریکا در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در حالی این اتهام را مطرح کرده است که در یکی از گزارش‌های وزارت خارجه آمریکا در ماه مارس ٢٠١٨ آمده است: "آمریکا اطلاعات کافی درباره اینباره ندارد که آیا ایران تاسیسات یا توانایی ساخت سلاح‌های شیمیایی را دارد یا نه".
 
در این گزارش آمده است: "گزارش‌هایی هست که در اواخر دهه ١٩٨٠ ایران تسلیحات شیمیایی را به لیبی منتقل کرده بود."
 
دولت آمریکا به طور مستمر درباره برنامه هسته‌ای ایران اظهار نگرانی کرده و دونالد ترامپ و مقام‌های دیگر می‌گویند توافق هسته‌ای برای ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای کافی نیست. آقای آمانو گفته 'ضروری است ایران به تعهداتش پایبند بماند' آمریکا در حالی از برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دفعات پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده و می‌گوید این توافق ضامن ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای است.
 
یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس، امروز بار دیگر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرد.
+33
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  شاه و شیخ - قم، ایران

  در مورد صدام دیکتاتور هم همین توهم های مغرضانه را داشتید بعد هم به اشتباه خود پی بردید. میحواهید جنگ راه بیاندازید بسم الله. شما آمریکایی ها آنقدر پررو و قلدر هستید که نیازی نیست بدنبال بهانه باشید...دامنه حقوق بشرتان از عراق به سوریه و افغانستان و یمن هم کشیده شد!!
  13
  56
  ‌پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  amirpalang - لندن، انگلستان

  شما به این فعالیت شیمیایی میگین مخفی؟ بوی گندش کل منطقه رو برداشته.
  42
  9
  ‌پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.