یک دختر سودانی در فیسبوک به حراج گذاشته شد

سازمان حقوق بشری «برنامه بین‌الملل» یک برنامه حراجی در فیسبوک را که به ازدواج یک دختر ۱۷ ساله در سودان جنوبی منجر شد، بررسی می‌کند. این حراجی برای تسهیل ازدواج این کودک صورت گرفته بود.
 
برنامه بین‌الملل «Plan International» یک سازمان مستقل در رابطه با توسعه و مسائل بشردوستانه است که در ۷۱ کشور جهان، از جمله آفریقا، آمریکا و آسیا برای حقوق کودکان و برابری جنسیتی دختران فعالیت می‌کند.
 
در طی این مراسم حراج ۵ مرد که برخی از آنها مقامات ارشد دولتی بودند، شرکت داشتند. پدر دختر ۵۰۰ گاو، ۳ خودرو و ۱۰,۰۰۰ دلار در عوض دخترش دریافت کرده است. مراسم ازدواج این دختر ۱۲ آبان (۳ نوامبر) در ایالت لیکز شرقی برگزار شد.
استفاده وحشیانه از تکنولوژی
جورج اتیم، مدیرعامل برنامه بین‌الملل سودان جنوبی به خبرنگاران گفت: «این استفاده وحشیانه و بدوی از تکنولوژی یادآور بازارهای برده‌فروشی در قدیم است. امروزه یک دختر می‌تواند با استفاده از بزرگترین شبکه اجتماعی به سبک زمان برده‌داری به حراج گذاشته شود.»
 
وی در ادامه افزود: «با اینکه گرفتن مهریه در ازدواج در فرهنگ سودان جنوبی مرسوم است هیچ بهانه‌ای برای ازدواج این دختر که زیر سن قانونی است و مثل یک کالا و در عوض پول و متاع فروخته شده است، پذیرفته نیست.»
 
برنامه بین‌الملل از دولت سودان جنوبی درخواست کرده است تا به بررسی این مساله بپردازد و هر مقامی را که در این حراج شرکت کرده از پستش تعلیق کند.
 
همچنین این سازمان دختران را تشویق می‌کند که اگر در شرایط مشابه ازدواج زودهنگام و اجباری قرار گرفتند، مراتب را به پلیس گزارش کنند.
 
براساس ماده ۱۵ قانون اساسی انتقالی جمهوری سودان جنوبی هر فرد در هر زمانی که مایل است می‌تواند تشکیل خانواده دهد و براساس ماده ۱۷ ازدواج زنان و دختران باید با رضایت کامل آنان صورت گیرد. همچنین این ماده قانونی افراد زیر سن ۱۸ سال را کودک می‌داند و بیان می‌کند که دولت حامی این افراد است تا مورد سوءاستفاده اطرافیان قرار نگیرند.

واکنش فیسبوک به این اتفاق
سخنگوی فیسبوک در واکنش به این اتفاق اعلام کرد: «هر نوع قاچاق انسان در قالب پست‎های فیسبوکی، صفحات، تبلیغات یا گروه‌ها در فیسبوک مجاز نیست. پست را حذف کردیم و حساب کاربری متعلق به فردی که این مطلب را در فیسبوک قرار داده بود به طور دائمی غیرفعال شد. ما همیشه در تلاش برای بهبود روش‌هایی که ما را به شناسایی محتویاتی که سیاست‌های این شبکه را نقض می‌کند هستیم؛ از جمله اینکه تیم امنیتی را دوبرابر کرده و به بیش از ۳۰,۰۰۰ نفر رسانده‌ایم. همچنین به دنبال تکنولوژی‌های جدیدی در این باره هستیم.»
 
وی در ادامه افزود: «ما برای اولین بار در روز ۹ نوامبر از وجود این پست در فیسبوک مطلع شده و آن را حذف کردیم چرا که خط مشی ما را در قبال قاچاق انسان نقض می‌کرد. ما در مورد قاچاق انسان براساس سه دسته استانداردهای جامعه عمل کرده و به شدت با قاچاق مخالفیم. این استانداردها عبارتند از۱) افراد و سازمان‌های خطرناک ۲) ترویج و تبلیغ جرم و جنایت؛ و ۲) مسائل آسیب‌زننده.»
ازدواج کودکان
ازدواج کودکان یکی از موارد جدی نقض حقوق بشر و خشونت علیه زنان است. ازدواج کودکان سبب می‌شود از ادامه تحصیل باز بمانند و در فقر زندگی کنند. همچنین خطر مرگ نوزاد و مادر در هنگام زایمان برای زنان خردسال بسیار بیشتر است.
 
سازمان خیریه «صندوق نجات کودکان» (Save The Children) در سال ۲۰۱۶ در گزارش خود اعلام کرد که در هر ۷ ثانیه یک دختر زیر ۱۵ سال ازدواج می‌کند.
 
ازدواج در سن پائین به صورت سنتی در برخی از فرهنگ‌ها و مذاهب وجود دارد. باور رهبران مذهبی و ترویج آن باعث عدم توفیق دولت‌ها در ریشه‌کن کردن ازدواج زیر سن قانونی شده است.
 
گرچه بسیاری از کشورها سن ازدواج را در قانون افزایش داده‌اند اما با قرار دادن استثنائاتی مانند تصمیم والدین یا اجازه دادگاه ازدواج در بسیاری از کشورها صورت می‌پذیرد.
+23
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک

  همین کارا رو میکنن که قیمت سفیدا نجومی رفته بالا.
  55
  5
  ‌چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  [::راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک::]. تفکر اسلامی اودنسه دانمارک ;) با این کامنت خودتو دیگه لو دادی ;) :) :) :) نقاب و ماسک دروغین را از چهره ات بردار حزب الهی پاچه خور ولایت وقیح ;)
  3
  30
  ‌چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  +Hunter - تهران، ایران
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. این بنده‌خدا که گفت پسوردش را گم کرده مجبور شده دوباره نام‌نویسی کنه. فقط در مورد اینکه چرا گم کردن پسورد همزمان شده با تغییر جنسیتش، (با عرض شرمندگی) تنها دلیلی که به نظر من می‌رسه اینه که پسوردش را جایی نوشته بوده که در طی عمل جراحی تغییر جنسیت می‌اندازنش دور. :o ;)
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  [::راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک::]. تو از کجا خبر دارى؟ تو بازار برده فروشى دایشى ها بودى؟ با خلیفه بیعت کردى؟ این دستاورد هاى کثیف دین که ماهیت واقعى دین رو نشون میده. محمد تقریبا همه عمرش در جنگ سپرى شد و تنها هدفش از این جنگ ها، غنائم جنگى و کنیز ها یى بود که بابت هر پیروزى نصیب خودش و همرزماش میشد، در حقیقت، اسلام موفقیت خودش رو مدیون این جنگها و غنائم و کنیز ها ست، چون فقط پول و زیر شکم و وعده تصرف کنیز ها بود که میتونست مرد هاى عرب رو متحد بکنه و مایل به جنگ. براى مرد عرب، وعده هاى محمد، از هر طرف بسودش بود، زن و پول و قدرت در این دنیا اگه پیروز بشه و ، و عمارت پر از حورى هم تو اون دنیا اگه شکست بخوره و یا کشته بشه، معامله دو سر سود براى مغز هاى معلول ، متحجر و زن باره عرب، ترفندى که دایش امروز سعى در استفاده ازش براى خر کردن امثال تو استفاده کنه. برا همینه که همه معتقدن که دایش جانشین بحق اسلام و خلیفه اش جانشین بحق محمده چون در قصاوت و جنایت و استفاده از برده دارى، چیزى از محمد و على و خلفاى صدر اسلام کم نیاورد. دایشى هایى مثل تو هستن که اسلام ناب محمدى رو بدنیا معرفى کردن.
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. [::+Hunter - تهران، ایران::]. نه عزیزم، من پرستارش هستم. سنش رفته بالا، آلزایمر گرفته، آوردنش پیش ما احساس تنهایی نکنه، چون من فارسی بلدم. بله، پسوردش یادش رفته، هر کاری هم کردیم از مسئولین سایت بگیریم، ترتیب اثر ندادند. بچه‌ها اگر شما میشناسینش، قابل اعتماد هست؟ میگه شبا بختک میفته روم، هر چند ساعت بهم سر بزن. روزها هم هی میگه دستم رو بگیر، ببین تب کردم! سلامش برسونم؟
  1
  0
  ‌پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::+Hunter - تهران، ایران::]. خیلی باحال گفتی ترکیدم از خنده ;) :) :) احتمالا عضو شریف هم اکنون در سطل زباله بیمارستانی هست که جراحی را انجام دادند و پسورد هم اکنون در حال تجزیه شدنه ;) :) :) :) :)
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک::]. [::راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک::]. اون بختک نیست سعید طوسی هست که شبها میفته روش ;) یعنی روت تفکر پلید اسلامی ;) فکر کنم حقوقت را قطع کرده اند که زدی به مسیحیت ;) در ضمن یک مزدور و جاسوس رژیم اسلامی هرگز قابل اعتماد نیست تفکر ;) مردم ایران نسبت به تفکر و تفکرها تنفر دارند چون مزدور و خودفروخته رژیم اصلا جائی در میان مردم ایران ندارد مخصوصا که ایرانی هم نباشی هر چند فارسی را خوب یاد گرفتی ولی جان به جانت کنند مزدور و خودفروخته رژیم هستی تفکر ;)
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::+Hunter - تهران، ایران::]. فریدون2500 تو که خودت ماشالا اینکاره ای. اتفاقا امثال تو خیلی بیشتر از این تفکر دنبال دنب حکومتن. من برای تفکر خیلی بیشتر از امثال تو ارزش قائلم. چون ریاکار نیست.
  6
  0
  ‌پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  +Hunter - تهران، ایران
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. حالا حالش خوب بشه می‌ره بیمارستان پسوردش را پس بگیره، فقط امیدوارم پسورد شخص دیگه‌ای را اشتباها بهش ندهند :) ;) [::amirgheryou - تهران، ایران::]. قسمت آقای فریدون به خودش مربوطه، من از طرف خودم جواب می‌دم. اینکه گفتی خودم هم اینکاره‌ام اگر منظورت محل یادداشت پسورده که قبول نیست تو دیدی اون دفعه که آمده بودی قران یاد بگیری. ضمنا از اونجایی که خودت مزدور بی‌ارزشی هستی ارزش‌هات برای کسی مهم نیست پس فعلا با محل یادداشت پسورد بن‌سلمان و ترامپ جون خوش باش تا دوباره نوبت درس قرانت بشه. :)
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::+Hunter - تهران، ایران::]. سعی کن شبا تو بشکه خیارشور نخوابی چون زیادی بامزه شدی....خندم میگیره اسکلی مثل تو با این مدل حرف زدن فکر میکنی جواب دادی. اینجا دبستان نیست سایت بزرگسالانه.
  5
  2
  ‌پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::+Hunter - تهران، ایران::]. دوست گرامی متاسفانه بدن و اعضای بدن پس از مرگ تجزیه میشوند و قسمت پسورد وقتی جدا شده یعنی مرده یعنی مرگ پسورد ;) مگر اثار باستانیه یا کتیبه تاریخیه که سالهای سال سالم بمونه :o :) :) :) شما برو تجزیه پس از مرگ را خوب مطالعه کن حتما که نظرت عوض میشه :) :) :) در ضمن اون پسورد را لو لو برد آقا انداختن سطل اشغال خوراک موشها و سوسک و کرمها شده
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  +Hunter - تهران، ایران
  [::شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ::]. حرف شما درست ولی "تفکر" ساده‌ست، این‌ها را که نمی‌دونه. گفتم شاید سرش کلاه بگذارند و پسورد یکی دیگه را بدهند دستش! :) ;) [::amirgheryou - تهران، ایران::] خوشحالم که چشیدی و مزه را پسندیدی، به هرحال من هم مجبورم در حد فهم مخاطب یک قاشق از دوای خودش را به خوردش بدهم و کسی که حدش را ندونه و همه جا ول بچرخه و پاچه همه را بگیره، جلوی در سرجای واقعیش ببندم. حالا همونجا بشین. گودبوی. :)
  0
  6
  جمعه ۲ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::+Hunter - تهران، ایران::]. میدونی چیه خیلی چرت و پرت میگی. کسر شان منه با مثل تو بحث کنم. برو یکی در حد خودت پیدا کن. در ضمن همه خودشون زبون دارن قد هیکل تو. حداقلش اینه سواد و فهم دارن و جواب درخوری به من میدن. نه مثل تو در حد دبستان چرت و پرت بنویسن و ذوق کنن که جواب دادن. کسی مجبورت کرده حرف بزنی. ساکت بمون تا آبروت نره.
  1
  0
  جمعه ۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::+Hunter - تهران، ایران::]. سایت هم خیلی هواتو داره که چرت و پرتای لایق ... اینجا منتشر میکنه. مطمئن باش نظر آزاد بود کاری میکردم یورتمه بری شهرستانتون فریدون2500 ....
  1
  0
  جمعه ۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  +Hunter - تهران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. اوه اوه! اونجا آتش‌سوزی شده؟ چه آتیشی اَزَت میزنه بیرون! دفعه بعد توی بحث بزرگترا دخالت نکن تا دعوات نکنن مثل الان بُغض کنی. باریکلا! (برات اِعراب می‌گذارم بدون کمک خانم معلمتون بتونی بخونی) :) :) سایت محدودیت داره ولی اونی که به یورتمه افتاد تویی. :) ادیتور سایت هم می‌دونه که حرف عاقلانه و باارزش نمی‌شه ازت انتظار داشت، جَمعت می‌کنه. بنده‌خداها از صبح تا شب باید کامنت احمقانه ادیت کنند. (شاید هم از عوامل حکومت هستند! مچشون را بگیر. :) ) اونجایی که گفتی کسرشأن منه که بحث کنم بعد یک ساعت زر زدی کلی خندیدم. روزم را ساختی. :) :) :) بیچاره آقای فریدون، با این موضوع که همه کاسه‌کوزه‌ها سر اون می‌شکنه خیلی دارم تفریح می‌کنم. :) :) :) :) :)
  0
  1
  جمعه ۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  هیچ دقت کردین کسانى مثل Tom28 یا باور عمیق و تفکر اسلامى، حالا هم راهبه، تنها کسانى هستن که کامنت هاشون جزو......، زن ستیز ترین و حاوى مطالب نژاد پرستانه و خرافه پرستى و هزاران هزار معزل دیگه هست و در عین حال، تنها کاربرانى هستن که ادعاى روشنفکرى و تحصیلات عالیه میکنن؟ چند وقت پیش کامنت هاى Tom28 رو میخوندم واقعا از ادعاهایى که کرده بود خنده أم گرفت، این موجود یه جا میگفت ٦٠ سألشه و سى سال درس خونده، یه جا میگفت خلبانه یه جا میگفت ٤/٥ سال جبهه بوده بعد میگفت دوسال هم زندان سیاسى بوده، بعد ادعاى مدرک دکترى از دانشگاه ایران میکرد یه جا دیگه گفت اروپا بدنیا اومده و چند تا پاسپورت اروپایى داره و هفتاد درصد عمرش رو اروپا زندگى کرده بعد یهو شد تاجر موفقى که تو چهل سالگى بازنشسته شده، بعد سر از مدیریت یه سازمان معتبر دولتى درآورد، یه مدت هم خلبان هواپیماى جنگى شد که تو جنگ ایران و عراق خدمت کرده، یهو سر از ناسا درآورد و دم از تحقیقات محرمانه ناسا ، ایشون به زبان انگلیسى هم تسلط کامل دارن و یکم هم فرانسوى میدونن، بعد سنشون از ٦٠ سال به ٤٣ و بعدش هم به ٢٨ میرسه، خلاصه اعجوبه ایه
  0
  1
  یکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  برا خودش. باور کنید هیچکدوم از اینا رو از خودم در نیاوردم و خودتون اگه اسمش رو سرچ کنین و کامنت هاش رو بخونین متوجه عرایضم میشین، در ضمن ایشون بشدت زن ستیز هستن و طبق نظرى که در مورد شهردار مستعفى تهران و ازدواج مجدد ایشون إبراز داشتن زن هاى ایرانى، همه زن ها رو، حتى براى روشنتر شدن منظورشون از علامت = استفاده کرده و زن ایرانى رو مساوى بیشرم و دروغگو و انگل و بیشرم و کثیف قرار دادن و معتقد هستن که هیج زنى، حتى .....خودش هم از این قاعده مستثنى نیستن. مطمئن هستم که دست ایشون و راهبه و تفکر و باور عمیق با هم تو یه کأسه اس و احتمال میدم که از مزدوران سایبرى سپاه و دیوانه هاى آتش به اختیار بسیج باشن، در برخورد با این مزدوران مواظب اطلاعات داده شده باشین.
  0
  0
  یکشنبه ۴ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.