قاسمی:‌ نتوانستیم سازوکار مالی ویژه را نهایی کنیم؛ به اصرار اروپا در برجام ماندیم

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید سازوکار مالی ویژه ایران و اروپا تاکنون به «نتیجه مشخصی» نرسیده و «نتوانستیم نهایی‌اش کنیم» و جمهوری اسلامی تنها به دلیل «اصرار» اروپایی‌ها در برجام باقی مانده‌ است.
 
بهرام قاسمی روز چهارشنبه، ۳۰ آبان‌ماه، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ایسنا همچنین گفت که برای مقابله با تحریم‌های آمریکا «تا حدی که می‌توانستیم» انبارهای کشور را از «اقلام ضروری پر کردیم».
 
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز روز گذشته با انتقاد از «کندی» اقدامات کشورهای اروپایی برای کمک به تجارت با ایران هشدار داد که بدون بهره‌ بردن ایران از «عواید اقتصادی» برجام، «تداوم وضعیت» موجود ممکن نیست.
 
به گفته بهرام قاسمی، اتحادیه اروپا علاقه‌مند به خروج ایران از برجام نیست و با آن که تهران امیدوار بود تاکنون سازوکار مالی ویژه میان ایران و اروپا «به نتیجه مشخصی برسد، اما در اینجا هم فشارهای سنگین آمریکا بر روی کشورها و شرکت‌های اروپایی و به‌خصوص موسسات پولی و مالی، آنها را با برخی دشواری‌ها مواجه کرده است».
 
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: «ما در این زمینه هم آن گونه که تصور می‌کردیم و علی‌رغم پیشرفت‌های خوبی که داشتیم، نتوانستیم مسئله را نهایی کنیم.»
 
آقای قاسمی با بیان این که «نهایتا ما خیلی نگران نیستیم»، اجماع میان ۲۸ عضو اتحادیه اروپا را هم «کار سختی» دانسته، اما اضافه کرد که اروپا باید درباره ایجاد سازوکار مالی و تعهداتی که در برجام پذیرفته «عمل» کند.
 
سخنگوی وزارت خارجه ایران به صراحت گفته که «اروپا اصرار دارد که برجام باقی‌ بماند و ما هم به دلیل اصرار آنها در برجام باقی مانده‌ایم. بنابراین آنها موظفند که تعهدات‌شان را انجام دهند و این یک باید برای اتحادیه اروپا است.»
 
وی ضمن ابراز امیدواری به ایجاد تفاهم میان کشورهای اروپایی‌ها با «خردمندی لازم» گفت اروپا همان طور که توانست یک واحد پولی مشترک و ویزای مشترک راه بیندازد، در زمینه سازوکار مالی مستقل از آمریکا هم می‌تواند مستقل شود.
 
وی در عین حال افزود: «ما احساس می‌کنیم امروز اروپا در مقابل آمریکا ناتوان است و آنها به کرات در ملاقات‌های خصوصی و غیرخصوصی به این موضوع اذعان کرده و اعلام می‌کنند که باور نمی‌کردند تا این حد ناخواسته از استقلال خودشان بکاهند و وابستگی‌شان به آمریکا تا این حد زیاد باشد.»
 
سازوکار اتحادیه اروپا که «ابزار برای هدفی ویژه» (اس‌پی‌وی) نام دارد، برای پیش‌دستی نسبت به تحریم‌های آمریکا علیه بانک‌هایی است که به نقل‌ و انتقال پول صادرات نفت ایران می‌پردازند.
 
با این حال منابع آگاه در اتحادیه اروپا به رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفته‌اند که هیچ‌ یک از کشورهای ۲۸ گانه عضو اتحادیه اروپا حتی حاضر به میزبانی این سازوکار ویژه نیستند.
 
عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران نیز در بیان دلایل تاخیر راه‌اندازی سازو‌کار ویژه مالی اروپا و عملیاتی شدن آن، به سیطره دلار و سیستم مالی آمریکا بر نهادهای اروپایی و پیچیدگی‌های این سازوکار اشاره کرده بود.
 
«انبارهای کشور از اقلام ضروری پر است»
 
سخنگوی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از اظهارات خود، دولت را برای تامین اقلام ضروری مردم همچون غذا و دارو «متعهد» دانسته و گفت که از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا، مقام‌های کشور در این زمینه «پیش‌بینی‌های لازم» را کرده بودند.
 
به گفته قاسمی، از همان دوران «در این مسیر همه تمهیدات لازم برای داشتن ذخایر کافی در این حوزه‌ها وجود داشت و تا جایی که اطلاع دارم ما در هیچ دوره‌ای نبوده که مانند امروز به میزان زیاد اقلام ضروری را در اختیار داشته باشیم.»
 
وی از مردم ایران خواست تا در این زمینه «نگرانی» نداشته باشند و افزود: «برای آینده دورتر هم از همین حالا اقدامات‌مان را آغاز کرده‌ایم» و «تا حدی که می‌توانستیم، انبارهای کشور را پر کردیم.»
 
او در عین حال اظهارات مقام‌های آمریکایی مبنی بر قرار نداشتن کالاهای ضروری چون دارو، غذا و قطعات یدکی هواپیما در فهرست تحریم‌ها را «نوعی سفسطه و مغلطه» عنوان کرده و گفت واشینگتن «عملا وضعیتی ایجاد کرده که مانع رسیدن دارو و تجهیزات پزشکی به ایران» می‌شود.
 
حسن روحانی نیز گفته راهی که آمریکا در تحریم ایران پیش گرفته «اشتباه است» و آنها فهمیده‌اند که قطع صادرات نفت ایران «عملی و امکان‌پذیر نیست».
+9
رأی دهید
-44

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  آش با جاش - سیاهکل، ایران
  وقت فرار نزدیکه، قبل از اینکه مردم بریزند ، پوستتون رو بکنند. اونور سال دیگه با هیچ دروغی نمیتوانید خودتون رو نگه دارید
  13
  22
  ‌چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Majid38 - ملبورن، استرالیا
  مردم نگران نباشند دولت برای کنترل تحریمها راه کار دارد، ما نفت میدهیم آنها غذا و دارو، بعد دولت همان غذا و دارو را در بازار سیاه می‌فروشد تا بتواند هزینه لبنان و سوریه و یمن و پولیساریو را بدهد. اصلا جای نگرانی نیست
  18
  26
  ‌چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  وزیر امور خارجه باید به علت بی کفایتی استعفا بده و از ملت بابت تمامی محاسبات غلطش عذرخواهی کنه.
  19
  7
  ‌چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان
  یعنی خاک بر سرت ، فقط قبل از خروج آمریکا هارت و پورت می کردید ما آتش می زنیم ما بیرون می رویم بدبخت هاچاره‌ای ندارید باید بمانید ،نفت مملکت را مفت بفروشید و قنبل کنید تا شاید اروپا برای شما کاری کند که خود اروپا هم می داند با آمریکا نمی تواند در بیافتد همانگونه که می بینیم هیچ کدام از کشور های اروپا جرات میزبان بودن باز شدن دفتر یا بانکی که بتواند با ایران معامله کند باشد و همه شرکت های اروپایی از ایران فرار کردند .
  15
  19
  ‌چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  خب حالا مثلا اسن وصعیت براتون قابل قبول نباشه، چه علطی میکنی، به توپتین شکایت میبرید،یا به چینیها یا به گور اون تخم صیءغه خمینی حواله میکنید یا از ریش عاقا جای توالت عمومی استفاده میکنید. جوری تهدید میکنن انگار اگر ایینها ار برجام نبوده در بیان دنیا زیر و رو میشه.برو موش کور خودتون بهتر میدونید بر جامی در کجار نیست و شماس ها هم از بد بختی این چرندیات را تحویل ملت میدید
  8
  11
  ‌چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  [::باور عمیق - قم، ایران::] چرا قبول نمیکنی که خانه از پایبست ویران است.با تغییر وزرا و وکلا و رییس جمهور هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. گ
  0
  16
  ‌چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  معلوم نیست چرا این ها اینقدر از دروغ گفتن لذت می برند. ظاهرا چون خودشان و همپالگی هایشان بسیار دروغگو و مکار و هالو هستند دیگران را هم چنین فرض کرده اند
  8
  11
  ‌چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.