سرزمینی متعلق به هیچ‌کس و هیچ کشوری!

هر نقطه‌ای از دنیا متعلق به یک کشور خاص است و بسیاری از سرزمین‌ها هم تحت استعمار ابرقدرت‌ها هستند و توسط سران چند کشور اداره می‌شوند؛ اما جالب است بدانید که بر روی کره‌ی زمین یک نقطه وجود دارد که مالکیت آن بر عهده‌ی هیچ کشوری نیست و هیچ کسی هم حق گرفتن مالکیت آن را ندارد. این نقطه بیر طویل نام دارد.
 
بئر طویل منطقه‌ای در بین مرز سودان و مصر است و 2060 کیلومتر مربع مساحت دارد. این منطقه کاملا کویری‌ست و هیچ یک از کشورها ادعای مالکیت آن را ندارند.
 
جالب این که چند قبیله که اصالتا مصری و سودانی هستند در بئر طویل زندگی می‌کنند و آنها هم ادعایی بر مالکیت سرزمینشان ندارند. البته تا به حال افرادی تلاش کردند که این منطقه را از آنِ خود کنند اما هیچ یک از آنها موفق نشدند.
 
بیر طویل به خاطر نزدیکی به محل زندگی طایفه آبابدا در ناحیه آسوان مصر، در سال 1902 تحت قیومیت دولت مصر قرار گرفت. در همین زمان ناحیه مثلث حلایب از شمال و شمال شرقی بیر طویل تحت قیومیت سودان اعلام شد چون طوایف این ناحیه از اهالی سودان بودند. این دو ناحیه در یک ناحیه چهارضلعی کوچک هم مرز بودند.
 
اگرچه مصر همچنان این ناحیه را تحت اداره خود دارد اما این ناحیه در هیچ یک از نقشه‌های دولتی به عنوان بخشی از مصر مشخص نمی‌شود.
+17
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.