ترامپ: آمریکا شریک عربستان می‌ماند حتی اگر بن سلمان از قتل خاشقجی مطلع بوده باشد

رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۲۹ آبان اعلام کرد که ایالات متحده «شریک ثابت قدم» عربستان سعودی باقی خواهد ماند حتی اگر محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، از طراحی قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مخالف حاکمان کنونی عربستان، مطلع بوده باشد.
 
دونالد ترامپ در اظهارات خود خاطرنشان ساخته که او قصد لغو قراردادهای تسلیحاتی با ریاض را ندارد چرا که «اگر ما به شکل نابخردانه‌ای این قراردادها را لغو کنیم، روسیه و چین از آن بهره فراوانی خواهند برد».
 
وی همچنین عنوان کرد که نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا همچنان در حال بررسی مستندات قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول هستند که او چگونه کشته شده و چه کسی طراح آن بوده است.
 
رئیس‌جمهوری آمریکا اظهار داشت: «نهادهای اطلاعاتی ما همچنان همه یافته‌ها را بررسی می‌کنند. شاید ولیعهد از این حادثه دردناک مطلع بوده است. ممکن است خبر داشته و شاید هم خبر نداشته است‎».
 
به تازگی روزنامه واشینگتن‌پست در گزارشی به نقل از منابع مطلع نوشته بود که سازمان سی‌آی‌ای در بررسی‌های خود از قتل جمال خاشقجی به این نتیجه رسیده که محمد بن سلمان دستور قتل وی را صادر کرده است. کاخ سفید اما این گزارش را تکذیب کرد.
 
آقای ترامپ می‌گوید که پادشاه و ولیعهد عربستان سعودی با تمام قوا این اتهام را رد کرده‌اند که در جریان برنامه‌ریزی برای قتل آقای خاشقجی بوده‌اند.
 
وی در ادامه اظهارات روز سه‌شنبه خود به مناسبات واشیگتن و ریاض اشاره کرد و گفت که عربستان به آمریکا کمک کرده تا مقابل جاه‌طلبی‌های ایران را بگیرد، ضمن آن که قراردادهایی به ارزش ۴۵۰ میلیارد دلار برای خرید سلاح از آمریکا و دیگر سرمایه‌گذاری‌ها منعقد کرده و همچنین کمک کرده که قیمت نفت پایین بماند.
 
دونالد ترامپ در نهایت گفت: «ایالات متحده قصد دارد که شریک ثابت قدم عربستان سعودی باقی بماند تا اطمینان یابد که منافع کشورمان، اسرائیل و دیگر شرکای‌مان در منطقه تامین می‌شود».
 
قانون‌گذاران کنگره آمریکا از هر دو حزب خواستار مجازات محمد بن سلمان شده‌اند، امری که آقای ترامپ نیز به آن اذعان داشته. با این حال وی گفته که او تنها به فکر منافع و امنیت آمریکاست.
+27
رأی دهید
-59

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان

  دموکراسی اونهم از نوع صادراتی آمریکائیش با کمک تانک ناو هایتک وادعای حقوق بشر فقط کرسی شعروباد گرمه.نفت و زیر مجموعه آمریکا بودن اصله.اگر بودی هر کاری دلت خواست بکن.توو یمن وغزه وافغانستان.
  11
  70
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  dannni - سوئد، سوئد

  آمریکا شریک. جیب پر پول عربستان می ماند حتی اگر بدترین جنایت ها انجام بدن
  7
  71
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک
  توجه کنید؛ فقط گرفتن صلیب به دست یا استفاده از دستمال برای طهارت دلیل بر مسیحی بودن نیست. شیطان در وجود اینان رخنه و بهیچ عنوان نجات نخواهند یافت.
  14
  20
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا

  برای امنیت و منفعت آمریکا دخترم و خوشگل زنم را هم تقدیم به بن سلمان می‌کنم ! پرزیدنت ترامپ ! ! سلامت باشین !
  13
  67
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  اقا رضا - کلن، آلمان

  به نظر شماها باید چیکار کنه بگه عربستان قاتله ورابطه اش رو قطع کنه که ااااایران پر و بشه و روسیه وچین پول به جیب بزنن واقعأ فکر میکنید کدوم یکی از این کشورها ناراحت مرگ خاشقجی هستن روسیه. چین . ایران ؟ یا ترکیه اصلأ تا حالا فکر کردید ترکیه که کاسه داغتراز اش شده این نوار صوتی قتل رو از کجا اورده ؟ ایا ازقبل مطلع نبودن که بتونن از اب گل الود ماهی بگیرن.شما می دونید که ترکیه ایران چین و روسیه همه اشون مخالفهاشونو سرشونو زیره اب می کنن حالا داییه مهربانتر از مادر شدن . من موافق کشتن مخالها نیستم ولی متأسفانه در دنیای امروزوسیاست وجود داره و خواهد داشت.کاره ترامپ در این مقطع کاملأ درسته در غیره اینصورت قدرت می افته دست گرگها.یک کم فکر کنید.در اوج بی منطقی کاره منطقی رو کرده .
  62
  16
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک
  [::kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا::]. عزیز جان، افسوس که تفکر از پیش ما رخت بست و الا با خواندن کامنت شما، غمش دو صد برابر میشد.
  3
  1
  ‌چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  این یعنى معامله هاى میلیاردى با عربستان مهمتر از اونیه که رابطه با عربستان بخاطر مسایل پیش پا افتاده اى مثل حقوق بشر و امنیت شهروندى و این جور اراجیف به مخاطره بیفته. این مسایل مثل حمایت ترامپ و پمپیو از مردم ایران و اصرارشون بر رعایت حقوق بشر و حق شهروندى و این شر و ور هایى که بافته میشه، فقط براى زمانیه که قرارداد هاى پشت پرده نفتى و معاملات میلیاردى با ج ا به مخاطره نیفته وگرنه جنایت هاى رژیم ج ا و بن سلمان و هزاران هزار مورد دیگه نادیده گرفته شده تا بقاى رژیم و ادامه تجارت پر سود با این کشورها به مخاطره نیفته. این حمایت هاى ظاهرى، فقط براى بسته نگه داشتن دهان مخالفینه که بشینن و به امید کمک آمریکا براى تغییر رژیم در ایران بمونن تا بقاى این رژیم در ایران، بن سلمان در عربستان و اسد در سوریه تضمین بشه و جلوى ما هم یه پرده کشیدن، روش نوشتن حمایت و حقوق بشر و حق شهروندى و پشت پرده هم هر کى بکار خودش مشغول. تا اون روزى که نفت تو ایران و خاور میانه وجود داره، سرنوشت ما از جاهاى دیگه بما تحمیل میشه، بعد از تموم شدن ذخایر هم بحال خودمون واگذاشته میشیم مثل رواندا ، کنگو و اتیوپى
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک
  [::اقا رضا - کلن، آلمان::]. خجالت هم خوب چیزیه! طرف عرعرا رو گرفتی؟
  3
  2
  ‌چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  اقا رضا - کلن، آلمان
  [::راهبه نجیب - اودنسه ، دانمارک::]. من قبل از اینکه چیزیرو بیان کنم راجبش فکر میکنم . چرا خجالت بکشم!من طرف عربها رو نگرفتم می تونست یک کشوره دیگه باشه .کاره ترامپ در این موقعیت درسته.درضمن شما به خودت ودورو بریات و درصدی هم از مردم ایران نگاه نکن الان ما دردنیا وحشی تر از عربها رفتار می کنیم برو ایران ببین چه خبره.واقعیت تلخ نه.فقط استخوانهای فرهنگمون باقی مونده پس خودمونو زیاد با فهم وکمال و برتر ازدیگران فرض نکنیم ببین کجای دنیاییم
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.