آمریکا بانک فرانسوی را به دلیل دور زدن تحریم‌های ایران، کوبا، سودان و لیبی جریمه کرد

مقام‌های قضائی فدرال در ایالت نیویورک آمریکا بانک «سوسیه‌ته ژنرال» فرانسه را به جرم نقض تحریم‌های اقتصادی به ۱.۳۴ میلیارد دلار جریمه محکوم کردند. این بانک فرانسوی پذیرفته است این مبلغ را بپردازد.
 
تحقیقات وزارت خزانه‌داری آمریکا نشان می‌دهد که این بانک فرانسوی در حدفاصل سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰، مبلغ ۱۳ میلیارد دلار تراکنش مالی با کوبا انجام داده درحالی که این تراکنش‌ها می‌بایست مطابق تحریم‌های ایالات متحده مسدود یا لغو می‌شده‌اند.
 
بانک «سوسیه‌ته ژنرال» در پرونده‌ای جداگانه به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه کوبا، ایران، سودان و لیبی مجبور به پرداخت ۴۵۰ میلیون دلار به خزانه ایالت نیویورک شده است.
 
این بانک فرانسوی همچنین در پرونده‌ای جداگانه قبول کرده است که ۹۵ میلیون دلار نیز به عنوان جریمه برای «خطا در مبارزه علیه پول‌شویی» به خزانه ایالت نیویورک واریز کند.
بانک فرانسوی «ب‌ان‌پ پاری‌با» پیشتر در سال ۲۰۱۴ به جرم نقض تحریم‌های آمریکا به پرداخت حدود ۱۰ میلیارد دلار جریمه محکوم شده بودفردریک اودآ، رئیس این بانک، در بیانیه‌ای گفت: «ما به خطاهای خودمان در جریان این تحقیقات معترف و از این بابت متاسف هستیم. با مقامات آمریکایی همکاری کردیم تا بتوانیم این پرونده‌ها را ببندیم.»
 
با پرداخت مبلغ جریمه این بانک فرانسوی ۳ سال دیگر تحت نظر آمریکا باقی می‌ماند و در صورت عدم تخلف در این مدت، با منع تعقیب قضایی پرونده‌های مفتوح آن مختومه خواهند شد.
 
بانک «سوسیه‌ته ژنرال» در سال ۲۰۱۷ نیز به اتهام نقض تحریم‌های آمریکا علیه لیبی در دوران معمر قذافی، مجبور به پرداخت بیش از ۱ میلیارد دلار دیگر شده بود.
پیشینه جریمه بانک فرانسوی
این نخستین بار نیست که یک بانک فرانسوی به دلیل معامله با ایران در شرایط تحریم از سوی آمریکا جریمه می‌شود.
 
در سال ۲۰۱۴ نیز بانک فرانسوی «ب‌.ان‌.پ پاریبا» به اتهام مشابهی شامل نقض تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، سودان و کوبا بیش از ۱۰ میلیارد دلار جریمه به آمریکا پرداخت کرد.
+94
رأی دهید
-19

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران
  من دگه قانع شدم که آمریکا هیچ غلط و قلطی نمیتواند بکند حالا کرم شبتاب از ژاپن و دوستش فریدون نامکاری به من حمله میکنند که امریکا میتوند غلط کند و مرا متهم میکنند که چرا از نتانیاهو تررامپ شیخ سلمان بد میگی این افراد که اخوندا را خوب ضایع میکنند و جواب من این است; «من عربپرستم و طرفدار اخوند و عرب، من دشمن مردم ایرانم من انسانیت حالیم نیست 😝
  32
  36
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  rood120 - منچستر، انگلستان
  چه بخواهیم و نخواهد آمریکا اولین قدرت اقتصادی و نظامی دنیا هست و می بینیم که اروپا شهامت و در اندازه در افتادن با آمریکا نیست و می بینیم که این بانک به راحتی پذیرفته بالای میلیارد دلار جریمه پرداخت کنه و به غلط افتادن بی افتد اگر اینطور نیست پس این اتحادیه پر قدرت چرا کاری نمی کنه .
  27
  40
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  دو کلمه حرف درست - زوریخ، سوییس
  ای جان، ای جان. حال کردم. معامله با آخوند ها که سرمایه ملت شریف ایران را بتاراج میبرند برای این بانک ها همراه با بدبختی و ذلت هست.
  32
  31
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  البته این بانکها میدانند که جریمه میشود از این رو با زرنگی همین مبلغ جریمه را از همین کشورها میگیرند قبل از اینکه جریمه بشوند وسود کلانی بابت این معامله نسیبشان میشود امریکا باید کل مبلغ معامله را به عنوان جریمه از اینها بگیرد تا از این غلطها نکنند نقره داغ باید بشن این بانکداران پوفیوز دزد
  20
  30
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  خدا میدونه چقدر از بغل ایران خوردن که یه میلیارد دو میلیارد پولو که میدن هیچ کلی هم معذرت خواهی میکنن . تا سه سال هم که کاری نکنن اینقدر دارن که جاشو پر کنه . بعد از سه سال دوباره یه دور زدنه توپول تر و جیباشون پر پول تر . مردم ما هم که سماق بمیکن .
  3
  25
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.