درمان‌های طبیعی برای جلوگیری از عفونت‌های ادراری

عفونت ادراری در زنان باعث التهاب مثانه و در مردان منجر به التهاب پیشآب آنان می‌شود و از علائم شایع و اصلی آن دفع ادرار مکرر و دردناک و درد از ناحیه تناسلی تا پشت کمر و احساس فوریت در دفع ادرار می‌باشد.

مصرف آب زیاد باعث دفع بیشتر و بهتر ادرار می‌شود و در صورت کم مصرف کردن آب رنگ ادرار غلیظ شده و باعث تشکیل شن و سنگ‌های مختلف در مجاری ادرار می‌شود و سوزش‌های مجاری ادرار از تبعات آن می‌باشد. این حالت شرایط را برای رشد باکتری کورینه باکتریوم اوره آلیتیکوم فراهم می‌کند و این باکتری با قلیایی کردن ادرار زمینه مساعدی برای تشکیل سنگ‌های عفونی کلیه فراهم می‌کند لذا کنترل عفونت بهترین عامل در پیشگیری از سنگ‌های عفونی است و در افراد مبتلا به عفونت‌های مزمن دستگاه ادراری احتمال وجود سنگ در آن‌ها زیاد می‌باشد. لذا علاوه بر شیوه‌های درمانی با استفاده از گیاهان و میوه‌ها، درمان شیمیایی این بیماری، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌هایی نظیر کوتریماکسازول، نیتروفورانتوین، سفالوسیبورین و پنی‌سیلین می‌باشد که میزان و مدت زمان مصرف هر کدام‌یک از آن‌ها می‌بایست با نظر پزشک مصرف شوند. ضمناً به تمامی افرادی که در خانواده خود سابقه سنگ دارند توصیه می‌شود که در هر ساعت یک لیوان مایعات بنوشند و هم‌چنین از خوردن باقلا و لوبیا خودداری نمایند.

عفونت ادراری در زنان باعث التهاب مثانه و در مردان منجر به التهاب پیشآب آنان می‌شود و از علائم شایع و اصلی آن دفع ادرار مکرر و دردناک و درد از ناحیه تناسلی تا پشت کمر و احساس فوریت در دفع ادرار می‌باشد. این احساس در حالی رخ می‌دهد که مثانه‌ی خود خالی باشد.
شیوه‌های درمانی
* پرتقال به دلیل این که حاوی مواد معدنی کافی به‌ویژه پتاسیم است، منجر به افزایش میزان ادرار می‌شود و از این طریق سموم موجود در بدن بیشتر دفع می‌شود و بدین صورت از عفونت‌های بدن خصوصاً عفونت‌های ادراری جلوگیری می‌کند و انسان با نشاط و شاداب می‌شود.
 
* جوشانده‌ی کاکل ذرت تسکین دهنده دردهای مجاری ادرار، دافع سنگ‌های کلیه و مثانه و همچنین برطرف کننده‌ی التهاب‌های آن‌ها می‌باشد.
 
* آب انار یکی از بهترین مایعاتی است که ادرارآور و درمان کننده‌ی بیماری‌های مجاری ادرار است.
 
* شلغم ادرارآور است.
 
* دم‌کرده دارچین تقویت‌کننده کلیه می‌باشد.
 
* دم کرده گل باقلا سنگ کلیه را دفع می‌کند.
 
* دم کرده گیاه باباآدم مفید است.
 
* جوشانده گیاه اسطوخودوس ادرارآور است.
 
* آب گیاه خارشتر ادرارآور و دفع‌کننده‌ی سنگ کلیه می‌باشد.
 
* کرفس را دم‌کرده و روزی 3 بار مصرف نمایند میزان مصرف هر وعده یک لیوان.
 
* دم کرده مخلوط گیاهان قیاق، بوشر و پیرو مفید می‌باشد.
 
* جوشانده ریشه افاطریون برطرف‌کننده عفونت‌های ادراری است.
 
* دم کرده گیاه کیسه کشیش برطرف‌کننده التهاب مثانه می‌باشد.
 
* تخم کدو درمان‌کننده زخم‌های مثانه و التیام‌بخش سوزش مجاری ادرار است.
 
* مصرف مقدار کمی سرکه سیب به‌صورت مستمر از عفونت ادراری و همچنین مجاری ادرار جلوگیری می‌کند.
عوامل تشدیدکننده عفونت ادراری
وجود عفونت در بخش‌های مختلف دستگاه ادراری- تناسلی و وجود یک بیماری زمینه‌ای (کم شدن مقاومت بدن) می‌تواند مهم‌ترین عامل تشدیدکننده باشد.
 
در خانم‌ها هم عواملی هم چون استرس، پوشیدن لباس‌های زیر تنگ و بدون تبادل هوا، افزایش فعالیت جنسی، استفاده‌ی زیاد از وان‌هایی که حباب‌ساز باشند یا جکوزی و نگاه داشتن ادرار به مدت طولانی در بروز و تشدید عفونت مؤثر است.
+13
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.