عادل الجبیر: اتهام به بن سلمان در قتل خاشقجی خط قرمز ماست

پس از آنکه سازمان سیا گفته شواهدی مبنی بر دست داشتن محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی در دست دارد، وزیر خارجه عربستان این موضوع را به شدت رد کرده است.
 
عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی هرگونه دست داشتن محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور در قتل جمال خاشقجی را رد کرده است. الجبیر که با روزنامه الشرق‌الاوسط مصاحبه کرده اینگونه گمانه‌زنی‌ها را "عبور از خط قرمز" دانسته است.
 
آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا پیشتر اعلام کرده بود که با بررسی شواهد و مدارک از جمله گوش دادن به نوار صوتی آخرین لحظات زندگی و لحظه قتل خاشقجی به این نتیجه رسیده است که ولیعهد عربستان مسئولیت مستقیم در این قتل دارد.
 
وزیر خارجه عربستان به الشرق‌الاوسط گفته است: «ما در پادشاهی سعودی می‌دانیم که اینگونه اظهارات علیه ولیعهد کاملا غلط است و ما به شدت آن را رد می‌کنیم.» به گفته الجبیر اینگونه گمانه‌زنی‌ها تنها بر اساس گزارش‌های رسانه‌هاست و نه بر اساس شواهد و مدارک.
 
الجبیر به کشورهای دیگر هشدار داده که برای تخریب پادشاه یا ولیعهد عربستان تلاش نکنند. او این گونه تلاش‌ها را "عبور از خط قرمز" دانسته و گفته است: «ما اجازه نزدیک شدن به این خط قرمز را از سوی هیچ‌کس در هیچ‌زمانی و با هیچ بهانه‌ای نمی‌دهیم.»
 
دولت ایالات متحده تا کنون گزارش سیا را درباره دست داشتن ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی رسما تایید نکرده است. دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا این مسئله را ممکن اما نتیجه‌گیری در این باره را "بسیار زود" دانسته است.
 
به گفته ترامپ سیا قرار است روز سه‌شنبه ۲۹ آبان (۲۰ نوامبر) گزارش کاملش را در این باره ارائه دهد.
 
جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی روز دوم اکتبر زمانی که برای تایید مدارک ازدواجش به کنسولگری کشورش در استانبول رفته بود، به قتل رسید. دولت ریاض تنها زیر فشارهای بین‌المللی و بعد از چندین روز قتل این ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست را پذیرفت اما آن را به "عناصر خودسر" نسبت داد.
 
دادستانی عربستان سعودی ۱۵ نفر از اعضای بلندپایه دولت این کشور را به عنوان متهم در این رابطه دستگیر کرده است. دادستان این کشور برای پنج تن از آنان تقاضای اعدام کرده است.
 
برای روشن شدن این موضوع، ترکیه پیشنهاد داده تا تحقیقات بین‌المللی صورت پذیرد. مولود چاوش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفته خودش شخصا این پیشنهاد را در نیویورک با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل مطرح کرده است. به گفته سازمان ملل اما ترکیه هنوز رسما چنین تقاضایی را مطرح نکرده است.
 
آلمان در همین رابطه ورود ۱۸ شهروند سعودی به آلمان را به خاطر دست داشتن در قتل خاشقجی ممنوع کرده است. محمد بن سلمان ولیعهد سعودی اما در میان این افراد نیست.
 
آلمان همچنین صادرات اسلحه به عربستان را به طور کامل متوقف کرده است.
 
همچنین فرانسه تحریم‌هایی را علیه عربستان سعودی اعمال کرده است. وزیر خارجه این کشور تصریح کرده که پاریس در این زمینه با برلین هماهنگ است و دو کشور با هم در زمینه اعمال این تحریم‌ها همکاری می‌کنند. او اما جزئیات این تحریم‌ها را فاش نکرده است.
+29
رأی دهید
-84

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ

  پر سش اینجاست : که این ترسیم خط شما بر چه اساس و موازینی رنگش قرمز شده ؟ بله, این سُرخی رنگ شما برگرفته از خونهای انسانهاییست. چون فریدون فرخزادها, فروهر ها , قاسملو ها, و خاشقچی ها, که شما دیکتاتورها انها را در ایران و عربستان و غیره سلاخی کرده ا ید.
  5
  39
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  این داستان خط قرمز که مفسدین رژیم مُلاها ، در ایران هم زیاد بکار میبرند ، از کجا اومده و و مُد شده !؟ حالا این مارمولک چَفیه بسر هم خط قرمز شناس شد! از قرار، بدجوری به مخمصه خوردند و گندی زدند که هیچ جور نمیشه جمعش کرد و هی همِش هم میزنند !!
  4
  33
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  دو کلمه حرف درست - زوریخ، سوییس

  بیخودی ادای تنگ ها را در نیارید شما ها عرضه داشتن دمکراسی ندارید. در مقابل امریکا شما ها اصلا خطی ندارید چه برسه به قرمزش.
  4
  34
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا
  عادل بن شتر بن سعود ، مثلا‌ً. از خط قرمز رد شدن چه می‌کنید ، مغز تکنولوژی دارین ، یا اختراع کننده ، اخه یک کشور مسلمان نشین رو بگو که به غرب وابسته نباشه ، اگه نفت از شما ها بگیرن دوباره کپر نشین میشین پس به اندازه کشفیات سعود حرف بزن . 😎😂🥂cheers
  0
  6
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.