یک ایرانی‌تبار در بین برندگان آمریکایی جایزه بورس تحصیلی «رودز» در دانشگاه آکسفورد

 آلاله آژیر ۲۱ ساله، دانشجوی دانشگاه جان هاپکینزاسوشیتدپرس در گزارشی به آمریکایی‌های برنده بورسیه تحصیلی «رودز» اشاره کرده که در جمع آنها تعداد قابل توجهی از زنان و مهاجران دیده می شوند.
 
جایزه معتبر بورسیه تحصیلی رودز برای تحصیل دانشجویان در دانشگاه آکسفورد در انگلیس داده می شود. جایزه رودز همه هزینه های تحصیل در دانشگاه آکسفورد را به مدت دو سال می دهد.
 
امسال، زنان بیشتر از هر گروه دیگری، این جایزه را دریافت کردند و تقریبا نیمی از دریافت کنندگان این جایزه یا مهاجر هستند و یا آمریکایی هایی از تبار دیگر کشورها هستند.
 
در بین آنها برندگان بورسیه تحصیلی رودز، یک زن ایرانی تبار و همچنین یک مهاجر دیده می شود که مشمول قانون داکا در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما شد. بر اساس تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین، فرزندان مهاجران غیرقانونی که در ایالات متحده بزرگ شده‌اند، اجازه کار و تحصیل یافتند که این قانون به داکا شهرت یافت.
 
به گزارش آسوشیتدپرس، در بین ۳۲ دانشجوی آمریکایی برنده این جایزه، آلاله آژیر ۲۱ ساله، دانشجوی دانشگاه جان هاپکینز (بالتیمور) حضور دارد که وقتی ۱۴ ساله داشت، از ایران به آمریکا مهاجرت کرد. او که ساکن نیویورک بود، امید دارد عاقبت پزشک شود و در دانشگاه آکسفورد در حوزه سلامت باروری زنان تحصیل می کند.
 
آلاله می گوید: «من اشتیاق زیادی برای حمایت از زنان در کل دارم و دلیل عمده آن به خاطر سابقه ام است.»
 
آلاله می گوید: «فکر کردم که روشی که می توانم این کار را بکنم این است که در حمایت از سلامت فعالیت کنم.»
 
جایزه معتبر بورسیه تحصیلی رودز در سال ۱۹۰۲ به لطف سسیل رودز، تاجر بریتانیایی و فارغ التحصیل دانشگاه آکسفورد که زمانی نخست وزیر مستعمره کیپ بود، ایجاد شد. این جایزه از آن زمان تاکنون تغییرات زیادی کرده است و طیف گسترده ای از دانشجویان بین المللی را در بر می گیرد. از جمله افراد مشهوری که این جایزه را دریافت کرده اند، بیل کلینتون، رئیس جمهوری سابق آمریکا است.
 
یکی دیگر از برندگان جایزه امسال، ارن اوربی، ۲۳ ساله از دانشگاه یل در کنتیکت است. او همراه خانواده اش از ترکیه به آمریکا مهاجرت کرد.
 
ارن امیدوار است که تحصیل در دانشگاه آکسفورد به مقالات او محتوا و روشنی بیشتری ببخشد.
 
ارن به طور مرتب در مجله نیویورکر می نویسد و روی کتابی درباره پدرش کار می کند که در آنکارا، زمانی که فقط ۳ سال داشت، کشته شد. او همچنین درباره قاتلش می نویسد. او به تحقیق در زمینه اخلاق، انتقام، و بخشش، علاقه دارد.
 
جین پارک، ۲۲ ساله، دانشجوی دانشگاه هاروارد یکی دیگر از برندگان جایزه رودز است. او که دانشجوی دانشگاه هاروارد است، مشمول قانون داکا شد و امیدوار است که در حمایت از مهاجران فعالیت کند. جین پارک می گوید برای او اهمیت دارد که از فرصت پیش آمده نه فقط برای خودش، که برای دیگران نیز استفاده کند.
 
پارک که در منطقه کوئینز نیویورک ساکن بوده است، وقتی هفت ساله بود با خانواده اش از کره جنوبی به آمریکا آمد و در دانشگاه هاروارد در رشته زیست شناسی مولکولی و سلولی تحصیل می کند. سپس یک بنیاد غیرانتفاعی برای کمک به دانشجویانی که مدارک قانونی مهاجرت ندارند ایجاد کرد تا آنها نیز بتوانند تحصیل خود را ادامه دهند.
+121
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  منفی برا چیه.؟ موفق باشی
  4
  96
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۳
  ۴۴
  tom28 - تهران، ایران
  زنده باد بانوی زحمتکش و محترم زنده باد . قابل توجه زنها و دخترهای انگلی که صبح تا شب جلوی آینه زیر بار لوازم آرایش و لباس و کیف و کفش و روی شبکه های اجتماعی و علافی و الواطی به همراه پسران و مردان اوباش در خیابانها و رستورانها و کافی شاپها هستند.
  44
  48
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۹
  ۵۱
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ

  موفق و پیروز باشی الاله خانم ;)
  6
  56
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۱
  ۲۹
  tiger.man - لوبومو، کنگو

  موفق باشه اما متاسفانه ما ایرانی ها عادت داریم به داشته ها و توانایی های دیگران پز بدیم.
  66
  22
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۱
  ۶۸
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  احمق و نفهم کسانیکه کور کورانه بدو مطالعه متن خبر به هر اتفاق مثبتی نمره منفی میدهند . اینها احمق و کور دلانی هستند که چشم موفقیت یک انسان خواه هموطن باشد یا ملیت دیگر را ندارند. و دراین سایت یا مزدور و حقوق بگیر از کینه ورزان و دشمن تراشان هستند یا عقب مانده ذهنی و کودن و خرفت میباشند. امید است خداوند عقل وشعور کافی به آنها بدهد.
  17
  41
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۰
  ۵۹
  hamid swed - مالمو، سوئد
  [::tiger.man - لوبومو، کنگو::]. دوست عزیز شما دوست داشتی هموطنهات بیشتر شبیه ( بر نخوره, قصدم بی احترامی نیست) سومالیایی ها باشن؟؟؟؟ کی پز میده؟؟؟؟ به کی پز میده؟؟؟؟
  4
  20
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۷
  ۳۷
  Liberte - ارومیه، ایران

  چقدر دختر فهمیده و خوبی. چون اشتیاق به احقاق حقوق خانوم ها داره.از قیافه اش هم خوبی می باره. موفق و موید باشی.
  24
  50
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۶
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران

  ببخشیدا جسارتا اگه به کسی بر نمیخوره ، برنده شدن در بورس تحصیلی دانشگاه حتی معروف ارزش خبری نداره. اینا چیزای شخصی هست. کمی حرفه ای تر باشید لطفا
  73
  30
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۷
  ۲۹
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  [::hamid swed - مالمو، سوئد::]. اینکه بنده را به سومالی ها مقایسه کردید نیازی به هیچ عذرخواهی نداره آنها هم انسان هستند مثل من و شما. من هم خوشحالم که این خانم انسان موفقی باشه اما موفقیت ایشان تنها به دلیل همت شخصی ایشونه نه بخاطر ایرانی بودنشونه. بنابراین به جای اینکه پز بدهیم که فلانی چنین و چنان است خودمان هم مثل همین خانم محترم همت بخرج داده موفق باشیم که نیازی نباشه عقده ها کمبودها و شکست های خودمان را با این پز دادن های الکی به دیگران سرکوب کنیم.
  6
  10
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۳
  ۵۸
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ

  [::حاج مُرشد tom28 - تهران، ایران::] قبل از هر چیز موفقیت الاله باعث خوشحالیه. ولی) ولی): اکنون یقین دارم که در خدمت نیروهای سرکوبگر حزب الهی, و مهره سوخته اخوندی هستی. چون همانطور که حزب الهی ها از ارایش و شیک پوشی و روابط دُختران و پسران شاکی هستند. شما هم تُرش میکنید, و با اراجیف خود به جارچی نظام سرکوبگر تبدیل شده اید . واقعا مایه ننگه که تا این حد خود فروخته و ذلیل باشی. که دختران این جامعه را انگل بنامی. انگل و سرسپرده شمایید ,که زنگوله حماقت و زن ستیزی بر گردن بسته ای و کاسه لیسی مشتی اوباش در نظام مُلایسم را میکنی. مگه قراره کسی از شما اجازه بگیره تا ارایش بکنه؟ یا در کوچه و خیابان و فضای مجازی شرکت کنه؟. زهی وقاحت و بیشرمی و بیسوادی.
  7
  54
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۸
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::بلوچ اسلو - اسلو، نروژ::]. این یارو ..28 مریضه . خیلی جدی نگیرش. این همه رو با ... خودش میسنجه. یه ... حکومتی که مثل چنتای دیگه پاش به این سایت باز شده.
  59
  38
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۹
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::tiger.man - لوبومو، کنگو::]. دوست عزیز تا اکثریت مردم ایران این چیزا رو بفهمه منو تو 100تا کفن پوسوندیم. با چیزای شخصی دیگران خودارضایی میکنن. یک ایرانی لامبورگینی خرید!! هیچی نصف ایران ارضا میشن. یک ایرانی دنده عقب رفت زیر برج ایفل. هیچی 75 درصد ایرانیها ارضا میشن. یک ایرانی از ملکه 95ساله انگلستان بوس گرفت. 99/99 درصد ملت ایران ارضا میشن. حالا به یارو بگو بابا پاشو برو برای خودت حال کن و تلاش کن و خوش باش. میگه حسش نیست. عزیزان ارضا شدن با موفقیت و شانسهای دیگران فرقی با ارضا شدن برای قمه زدن در عاشورا و پیاده روی اربعین نداره. همش ارضا شدنه. تا کی ارضا. یه بارم برای رضا. منظورم رضای خاطر خودتون تلاش کنید و هیجان زده بشید. بقیه ماروسنه نه. خداییش رسانه ها هم به خاطر توجه و پوشش دادن اینطور خبرها مقصر هستن. فرهنگ بدی رو جا انداختیم. چرا باید ما انقدر عقده کمبود داشته باشیم برای کوچیکترین موفقیت هرکس که یه ربط و نسبتی با ما داشته باشه (فامیل-همشهری-هموطن-همسایه بغلی وووو) شور و شعف بگیریم و احساس غرور کنیم. به خدا فعالیت دیگران حس غروری برای ما نداره. حالشو اون میبره.
  58
  37
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۱
  ۱۰۱
  +Hunter - تهران، ایران

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. باز هم طبق معمول احمقانه‌ترین کامنت تاپیک مال توه. تیتر مطلب را خوندی دیدی به نظرت ارزش خبری نداره، علی‌رغم این موضوع رفتی داخل صفحه مطلب بعد کامنت هم گذاشتی؟! :
  28
  58
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۳
  ۱۰۲
  ایرانفردا - لندن، انگلستان

  [::tom28 - تهران، ایران::]. دوست عزیز، متن کامنت شما رو در مورد زن ایرانى بهتون یاآورى میکنم. در مطلبى که در مورد شهردار مستعفى تهران و عکس هاى ایشون و همسر جدیدشون منتشر شد، نوشتید: ". زنها بخصوص زنهای ایرانی شناگرهای بسیار ماهری هستند فقط آب ندیده اند. زنها فقط و فقط بدنبال پول و ثروت قدرتند و داستان عشق و عاشقی بهانه ای برای پوشش دادن به افکار و اهداف مسموم و خطرناک زنهاست. نجفی اگر پول و قدرت و ارتباط نداشت هرگز توسط این زن فرصت طلب شکار نمیشد. زن ایرانی = تنبل فرصت طلب عاشق زندگی انگلی کثیفترین و بی شرمترین دروغگو. یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۴". این جمع بندى شما خطاب به همه زنان ایرانى نیست؟ شما حتى براى روشنتر کردن منظورتان از علامت مساوى استفاده کرده و همه زنان ایرانى از جمله مادر و خواهر و همسر خودتون را تنبل، انگل، فرصت طلب، کثیف و بیشرم و دروغگو خطاب کردید. دروغگویى و حافظه ضعیف و بیشرمى و زندگى انگلى بیشتر شایسته شماست تا زنان ایرانى که هر روز با انگل صفتان و فرصت طلبان و بیشرمانى مثل شما، براى احقاق حقوق مسلم خودشون دارن میجنگن و هروز موفق تَر از دیروز
  3
  37
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۸
  ۱۰۲
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. أمیر جان، با تشکر از نظر شما، با نظر شما در مورد مشهور شدن بعضى آدما با مثلا خریدن لاموگینى موافقم ولى شاید انتشار خبر موفقیت هاى هموطنها یى مثل این خانم، باعث تشویق ایرانى هاى هم سن و سال این خانم بشه که با فعالیت بیشتر به درجه هاى بالاترى از موفقیت برسن. مثلا دختر خود من بعد از خوندن این مطلب، علاقه بیشترى به ادامه تحصیل پیدا کرده و در مورد این موقعیت هایى که این خانم ازشون استفاده کرده بیشتر تحقیق میکنه. بنظر من بعنوان عنصر تشویق نمیتونه بد باشه.
  3
  17
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۳
  ۱۰۲
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  [::بلوچ اسلو - اسلو، نروژ::]. حد اقل من و شما با طرز فکر و نظرات تهوع آور Tom28 آشنا هستیم. ایشون، جهت اطلاع رسانى به کاربران دیگه سایت این مطلب رو تکرار میکنم، کسیه که تو اروپا بدنیا اومده، ٧٠ درصد عمرش رو تو اروپا زندگى کرده و چند کشور اروپایى بهش تابعیت دادن و چند تا پاسپورت معتبر اروپایى داره، از دانشگاه معتبر ایرانى دکترا داره، تاجر بوده و تو چهل سالگى بازنشسته شده، تو یه سازمان مهم دولتى سالهاست که شاغله، متاهله و اینقدر مورد توجه خانم هاست که این براش مسئله ساز شده،یه مدت هم خلبان هواپیماى جنگى بوده، احتمالا بدلیل سرى بودن، از فعالیت هاش تو ناسا نمیتونه حرف بزنه، حالا هم پرچمدار حمایت از زنان موفق. این ها رو از خودم در نیاوردم بخدا.. اینا همه اش ادعا هاى موجود عقده اى و حسرت بدل مونده اى به اسم Tom28 که به تهدید و فحش و ناسزا به خورد من و دیگر کاربران میده. این آدم نما، یه مریض روحىه که موفقیت هاى دیگران براش زجر آوره . اگه میخواین بیشتر با روحیه زن ستیز این بسیجى مزدور آشنا بشین، کافیه که در قسمت نظرات کاربران مطالبى که در مورد زنان موفق یا نا موفق، منتشر میشه، ببینین.
  2
  20
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۸
  ۵۸
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  [::ایرانفردا - لندن، انگلستان::] دوست خوب : تشریف ببرید به موضوع«روان‌آزار» کیست و چگونه می‌توان از بدجنسی‌هایش در امان ماند؟ - که ببنید حاج مُرشدtom28 می نویسد٭ یک کلمه : زن.٭ برای بنده دیگر جای هیچ شکی باقی نمانده , که تا حال با یک ادم روانی دروغگو و سفسطه و زن ستیز نوشتار داشته ام. ایام بکام
  2
  18
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۵
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::ایرانفردا - لندن، انگلستان::]. خوب بورس و فاند تحصیلی در بیشتر کشورهای پیشرفته هست. خیلی ها هم میگیرن. چندان هم نیاز نیست آدم خاصی باشی. فقط باید رزومه تحصیلی خوبی داشته باشی. متاسفانه بعضی دختر خانوما اینجا در دانشگاههای حتی تراز اول تهران با قر و قمیش نمرات بالا از اساتید میگیرن و همین نمرات کشکی کمک میکنه فاند تحصیلی در دانشگاههای خوب دنیا بگیرن. اینطور چیزا همیشه جای حق نیست. نمونه های زیادی دیدم که میگم. برای همین به نظرم موضوع تاپی برای جنبه خبری نیست.
  7
  5
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱
  ۱۰۲
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. ممنون از نظرتون، با اینکه هنوز تو این موضوع با هم اختلاف نظر داریم ولى از اینکه میبینم بر خلاف کاربرانى مثل Tom28 و یا باورعمیق و تفکر اسلامى با متانت و بدون سعى در تحمیل نظرتون به مخاطبین نظر خودتون رو بیان کردین ممنونم. پاینده باشید.
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۵:۱۷
  ۱۰۲
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  [::بلوچ اسلو - اسلو، نروژ::]. تو یه مطلب دیگه هم ادعا کرده چار سال و نیم هم زندان بوده و سه سال و نیم هم جبهه بوده!!! بابا این یارو سوپر منه!!! متولد اروپا، خلبان، رزمنده، دارای چند ملیت و پاسپورت کشورهاى معتبر اروپایی، دارای مدرک تحصیلى بالا از دانشگاه ایران، تاجر موفق و بازنشسته در چهل سالگى، شاغل در یک سازمان کلیدى و مهم ایران، زندانى سیاسى اونم چار سال و نیم حبس کشیده، سه سال و نیم هم جبهه بوده، مورد توجه خانم هاى دور و برش، متاهل، صاحب نشریات و تحقیقات سرى ناسا، ٧٠ درصد عمرش هم تو اروپا زندگى کرده. باور کنین اینا رو از خودم در نمیارم. اینا همش ادعاهاى Tom 28 که اگه شک دارین، خودتون اسمش رو سرچ کنین و همه کامنت هایی رو که گذاشته بخونین متوجه میشین که این آدم چقدر خیال پرداز و روانیه. شرط میبندم دیگه نمیبینیمش و احتمالا اسم کاربردیش رو عوض کرده و از نو شروع کرده با یه اسم جدید.
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۵
  ۱۰۲
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  http://iranianuk.com/20180716203957030/قابل-توجه-آنهایی-که-مردم-را-بزور-می-خواهند-روانه-بهشت-کنند. اینم لینک ادعاش در مورد جبهه رفتنش و دوره طولانى که زندان بوده!!!!
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۶
  ۱۰۲
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  [::بلوچ اسلو - اسلو، نروژ::]. در ضمن، اون مطلبى رو هم که پیشنهاد کردى، خوندم، چیز تازه اى توش ندیدم، بغیر از ادعا هاى یه آدم ....و ضعیف و متحجر و زن ستیزى بنام Tom28, که هیچ حرف دیگه اى بغیر از توهین و ناسزا گویى برا گفتن نداره. ممنون
  1
  3
  ‌چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۰
  ۵۸
  بلوچ اسلو - اسلو، نروژ
  [::ایرانفردا - لندن، انگلستان::] یک گزینه مناسب و درد بخور در tom28 حتی زیر میکروسکوپ هم پیدا نمیشه.خلاصه کنم روان پریش.ایام بکام.
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۶
  ۱۰۲
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  [::بلوچ اسلو - اسلو، نروژ::]. فکر نمیکنم دیگه روش بشه اینجاها پیداش بشه، ولى از طرف دیگه، از آدم پر رویى مثل Tom28 بعید هم نیست که حتى بعد از برملا شدن دروغاش، صبر کنه آب از آسیاب بیفته، و دوباره بیاد به پر و پاچه مردم بپیچه. یا اسمش رو عوض میکنه، بهر حال امثال این یارو زیاد هست تو جامعه ایرانى هاى هر شهر و کشورى. پاینده باشید.
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۸
  نظر شما چیست؟