ملک سلمان: به برنامه‌ هسته‌ای و موشکی ایران پایان دهید

ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان در نطق سالانه خود در مجلس مشورتی عربستان از جامعه جهانی خواست به برنامه هسته‌ای و موشکی ایران پایان دهد.
 
او همچنین گفت کشورش با سرمایه‌گذاری بی سابقه در حال تحول و تغییراتی بزرگ در چارچوب افق ٢٠٣٠ است.
 
این نخستین سخنرانی عمومی پادشاه عربستان بعد از قتل جمال خاشقجی است؛ روزنامه‌نگاری که در کنسولگری عربستان در ترکیه قتل رسید.
 
عربستان پس از این قتل زیر فشار بین‌المللی قرار دارد اما پادشاه عربستان در این نطق به این بحران اشاره‌ای نکرد هر چند از دستگاه قضایی و دادستان‌های عربستان تقدیر کرد.
 
پادشاه عربستان همچنین به محمد بن سلمان فرزند جوان و جانشین خود که انگشت اتهام در قتل خاشقجی به سمت او گرفته شده اشاره کرد و گفت از او خواسته تا بر توسعه منابع انسانی و آماده کردن جوانان برای آینده تمرکز کند.
 
در همین حال اعلام شد که آلمان اعلام کرد ١٨ شهروند عربستان را در رابطه با این قتل از ورود به کشورش با استفاده از ویزای شنگن ممنوع کرده است.
 
امروز همچنین سردبیر روزنامه ینی شفق در روزنامه خود نوشت که نوار صوتی از زمان قتل جمال قاشقجی در کنسولگری عربستان "امروز یا این هفته" منتشر خواهد شد که حاوی "مکالمه بین قاتل‌ها، گفتگو با ریاض بعد از قتل و گفتگویی است که ثابت می‌کند محمد بن سلمان آمر قتل بوده است."
 
"این اطلاعات دنیا را تکان خواهد داد، زلزله‌ای منطقه‌ای ایجاد خواهد کرد، کاخ سعودی را زیر و رو خواهد کرد و شرایطی تازه را برای ساختار جدید قدرت در منطقه فراهم خواهد کرد."
 
دیروز (یکشنبه ۲۷ آبان) دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفت که حاضر به گوش دادن به این نوار صوتی "وحشتناک"، "دردناک" و "خشن" نشده نبوده است. آقای ترامپ گفت نظر خود را بعد از دریافت ارزیابی سیا فردا اعلام خواهد کرد.
 
برخی گزارش‌ها حاکی از این بود که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، نتیجه گیری کرده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان دستور قتل آقای خاشقجی را داده بود اما کاخ سفید هنوز بر این ارزیابی مهر تایید نزده است.
 
آقای ترامپ گفت محمد بن سلمان به او گفته است که از قتل خبر نداشته است.
 
جنگ یمن
 
ملک سلمان همچنین گفت کشورش از تلاش‌های سازمان ملل برای خاتمه دادن به جنگ یمن حمایت می کند.
 
در همین حال جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا یک هفته بعد از سفر به عربستان و امارت متحده اکنون در تهران است و یکی از محورهای گفتگو جنگ یمن و نقش ایران در منطقه خواهد بود.
 
آقای هانت که بعد از قتل جمال خاشقجی از "فرصت" استفاده کرده تا به بحران یمن خاتمه دهد در هفته‌های اخیر بر تلاش‌هایش افزوده و همچنین گفته بریتانیا از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برای خاتمه دادن به جنگ یمن حمایت می‌کند.
 
عربستان سعودی به همراه امارات متحده دو کشوری ائتلافی هستند که با شورشیان حوثی در یمن می‌جنگند. عربستان سعودی ایران را متهم می‌کند که از این شورشیان حمایت می‌کند. آقای هانت پیش از سفرش به ایران گفت او از مقامات ایران خواهد خواست از سیاست‌های "بی‌ثبات‌کننده" خود در منطقه دست بردارد.
 
پادشاه عربستان همچنین گفت که این کشور با اعضا و کشورهای غیر عضو اپک در بازار نفت همکاری خواهد کرد.
 
او در نطق خود به مسئله فلسطین هم اشاره کرد و گفت برای عربستان سعودی فلسطین یک از مهمترین الویتها است.
+58
رأی دهید
-51

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  ببین کارمون به کیده یه داعشی برامون شاخ شونه میکشه
  15
  73
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. ببین کارمون به کیده
  11
  4
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  karaji - کرج ، ایران

  خرج داره فقط ، ایران که دود شد شما هم سرکیسه رو شل کنید حله !! تف تو روح هرچی ایرانی وطن فروشه ...
  4
  52
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  tom28 - تهران، ایران

  شتر در خوا بیند پنبه دانه گهی لف لف خورد گه دانه دانه. مردک وهابی بیشعور ایران را برای شما لولو کردن که صد میلیارد دلار صد میلیارد دلار هر چی تسلیحات و هواپیما و اشغال بنجل دارن بچپونن به شما احمقها.
  5
  58
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - لوبومو، کنگو

  ملک سلمان: به برنامه‌ هسته‌ای و موشکی ایران پایان دهید. حرف حق را باید تایید کرد و در اینجا کاملا حق داره بنابرین حرفش قابل تاییده.وهابی ها 280 ساله در عربستان قدرت دارند بجز چند مورد که بنجف و کربلا به دلایل مذهبی و صد البته تحریک انگلیسی ها حمله کردند کاری به کسی نداشتند. حتی در این قرن تا قبل از ورود ون خمینی بی همه چیز همه کشورها سرشون تو لاک خودشان بود اما از روزی که اخوند ایرانی در ایران قدرت را بدست گرفت نه ایران نه خاورمیانه که ارامش دنیایی بهم ریخت.
  47
  11
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  میلاد2020 - داخائو، آلمان

  اون زمان که ایران نفت نداشت امپراطوری شماره 1 دنیا بود.. شما عربهای عرعرستانی داشتین تو شنزار دختر چال میکردین و میکنین و راهزن بودین و هستین.... حالا شماها میلیارد میلیارد دلار دارین همون احمقها یی که بودین موحدین. ولی ایرانی حتی بدون اون نفتش دمار شما عربها ی عرعرستانی را درمیاره.. دار ن میسوزن که حتی یه کاندوم هم نمیتونن تولید کنن توله سگی مثل ولیعهدش پس نندازه
  8
  37
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  خودِ ملجم - تهران، ایران
  [::tiger.man - لوبومو، کنگو::]. من تاریخم مثل شما خوب نیست ولی اگر یک جستجو در مورد اختلافات و جنگ اعراب و اسرائیل که ظاهرا قبل از انقلاب ایران بوده بفرمائید فکر کنم به نتایج متفاوتی از آنچه گفتید برسید.
  0
  7
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  [::خودِ ملجم - تهران، ایران::]. داستان إسرائیل فرق داره. قصدم روابط ملت‌های اصیل منطقه میان یکدیگر هستش نه کشور تحمیل شده به منطقه.
  3
  1
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Moo30 - دوحه، قطر
  اینجاست که باید گفت پووووورک بابا ارباباتون نتوستن با ما در بیوفتن شما دیگه چی میگی زنده باد سپاه پاسداران
  2
  2
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۵
  خودِ ملجم - تهران، ایران
  [::tiger.man - لوبومو، کنگو::]. مشکل اینه که روابط کشور‌های منطقه در جهت منافع اسرائیل که اتحاد این کشورها را به ضررش می‌دید خدشه‌دار شد. در ناآرامی‌های منطقه خمینی ریشه نبود، ابزار بود. هدف هم حفظ اسرائیل و تضعیف کشورهای تولید کننده نفت چه به لحاظ اقتصادی و چه اتحاد نظامی-سیاسی بود.
  0
  3
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.