وزیر خارجه بریتانیا وارد تهران شد

این نخستین بار است که آقای جرمی هانت در مقام وزیر خارجه بریتانیا به ایران می‌رود جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا صبح امروز وارد تهران شد.
 
او نخستین وزیر خارجه یک کشور اروپایی است که پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران است به تهران سفر می‌کند.
 
قرار است آقای هانت علاوه بر دیدار با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز گفت‌وگو کند. تحریم‌های علیه ایران و جنگ یمن از موضوعات گفت‌وگوی آقای هانت با مقام‌های ایران خواهد بود.
 
آقای هانت پیشتر گفته بود که تعهد طرفین توافقنامه هسته‌‌ای ایران برای ثبات در خاورمیانه ضروری است. اما او همچنین گفته که ایران نیز باید مفاد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را دقیقا اجرا کند.
 
هچنین قرار است آقای هانت درباره نازنین زاغری، شهروند ایرانی- بریتانیایی که دو سال و نیم است در ایران زندانی است با مقام‌های ایرانی گفت‌و‌گو کند.
 
او پیش از سفرش به ایران گفت که ایران نباید برای دستیابی به مقاصد سیاسی از اهرم زندانی کردن افراد بی‌گناه استفاده کند.
 
آقای هانت گفت: " بیش از هر چیز دیگری باید شاهد این باشیم که دو تابعیتی‌های ایرانی بریتانیایی بی‌گناهی که در ایران زندانی هستند پیش خانواده‌هایشان در بریتانیا برگردند."
 
"من داستان‌های دردناک زیادی شنیده‌ام که خانواده‌ها مجبور شده‌اند جدایی از همدیگر را تحمل کنند."
 
او گفت: "به ایران که برسم، پیام روشنی برای رهبران آن کشور دارم: زندانی کردن افراد بی‌گناه نباید به اهرمی دیپلماتیک تبدیل شود." روابط ایران و بریتانیا اکنون در بالاترین سطح دیپلماتیک است حدود دو ماه پیش آقای ظریف و جرمی هانت در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار کردند.
 
این نخستین بار است که آقای جرمی هانت در مقام وزیر خارجه بریتانیا به ایران می‌رود. او در تیرماه جایگزین بوریس جانسون در وزارت خارجه شد.
 
سال گذشته در ماه آذر نیز، بوریس جانسون به ایران رفت و از مقامات ایرانی خواهان آزادی خانم زاغری شد.
 
دو ماه پیش ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز در دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواهان آزادی او شد. اما با این حال هنوز تغییری در وضعیت خانم زاغری به وجود نیامده است.
 
روابط ایران و بریتانیا که در چهار دهه گذشته فراز و نشیب زیادی داشته، اکنون در بالاترین سطح دیپلماتیک است و دو کشور در پایتخت یکدیگر سفیر دارند.
 
از زمان خروج آمریکا از برجام بریتانیا اعلام کرده که به این توافق پاینند می‌ماند و برای برخورداری ایران از منافع رفع تحریم‌ها، تلاش می کند.
+19
رأی دهید
-96

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  وزیر خارجه انگلستن به تهران رفته که مخفیانه به مقامات رژیم اخوندی بگوید دست از حماقت بردارید و شرط و شروطهای ریس جمهور و ریس خارجه امریکا را قبول کنید اگر قبول نکنید بلای بر سرتان اید که بر سر صدام و قذافی امد.
  74
  66
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  یک نکته خیلی مهم این وسطا مغفول مونده . صحبتهای نتان یابو حاوی نکات بسیار مهمیه . کسی که تقریبا در حال حاضر کمتر کسی مثل اون صاحب تجربه نظامی و امنیتی هستش . یعنی در واقع نتان یابو خود اسراهیله . اونجا که میگه: شرایط امنیتی فعلی شرایط خطیری هست . اونجا که گرا میده به چه دلیل مجبور شدن کوتاه بیان . خوب دقت کنید . خوب توجه کنید . این شرایط خاص و پیچیده امنیتی دقیقا چیست که یابو را در محاسباتش مجبور به سازش کرده؟ دقیقا به کدام مخاطره امنیتی اشاره میکند، چرا ترامپ مجبور به اعطای معافیت نفتی به هشت کشور شد، این آرامش و سکوت و طمانینه مقامات نظام ایران در برابر هجمه سنگین دقیقا از کجا نشات میگیرد؟ ایران چه چیزی در دست دارد که یابو از آن ترسان است؟ گنبد پشمکین چرا عمل ننمود؟ برای بار صدم، دلیل فنی عدم عملکرد گنبد پشمکین چه بود؟ یکی پاسخ بده دلیل فنیش چی بوده؟
  70
  52
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  نکته دوم هم اینکه دقیقا بارزترین سیکل تغییرات جوی ایران هیچگونه پوشش خبری داده نشد . چند روز پیش تهران ظرف یک روز ١٠ درصد نیاز سالانه خود را بارش دریافت کرد . وسعت گستره و حجم آتش سوزی اخیر آمریکا به هیچ عنوان منطقی نیست . از آن بودارتر کتمان اطلاع رسانی است . یعنی هر وقت دیدید آنگونه که باید خبررسانی نمیکنند بدانید کاسه ای زیر نیم کاسه است . این شرایطی که ما داریم میبینیم، اون ٢٥ سالی که آقا ٥ سال پیش مهلت تعیین کرد خیلی دست بالا بوده
  70
  52
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا
  اومده گوش اغا رو بکشه و برای قمبل قهرمانانه امادش کنه. امیدوارم ما ایرانیهای اکثرا بی تفاوت و خرافاتی و بیسواد دینی زودتر به خودمون بیایم قبل از اینکه فرصت از دست بره.
  51
  57
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران
  هَی وآییِ من یه زد و خورد دیگه پیش رو داریم احتمالا هر سری این بیشرفا میان توی خاکمون با خودشون یه توطئه همراه میارن .. ایشاللا هرچی هست خیر باشه و این سری تلفات کم بدیم 😜😜😜
  22
  30
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  saeed scotland - اِسکای اِسکاتلند، انگلستان
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. یه سری به بایگانی نظراتی که میزاری بزن و تعداد منفی و مثبت هایی که گرفتی رو ببین شاید از رو رفتی
  26
  32
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Golgisoo - اترخت، هلند
  باز این عجوزه پیر انگلیس رفته به این .. بی پ. و م...ها درس بده . چی شد از سفارت بالا رفتن و مرگ بر انگلیس گفتن ها!!! شما ملاها بدون انگلیس هیچ ... نمی تونید بخوریدو نیستید
  4
  19
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  فرمان استاد رو به شاگردانش می رسونه. آخوندها باید شاگردان خوبی برای استاد بزرگشان بریتانیا باشند.
  4
  23
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.