اعتراض‌ها به حمله «یک مامور» به نوازندگان خیابانی در رشت

تصویری از نوازندگان پیش از حمله فردی که گفته می‌شود مامور پلیس بود انتشار فیلم حمله فردی به سه نوازنده خیابانی در رشت، با اعتراض شماری از هنرمندان، واکنش شهرداری رشت، شورای شهر و فرمانداری این شهر همراه شده‌است.
 
در فیلمی که اخیرا در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی منتشر شده، سه پسر در حال نواختن ساز و خواندن آوازی در خیابان هستند و دور آن‌ها نیز گروهی در آرامش در حال تماشا، ناگهان اما کسی از پشت دو نفر از آن‌ها را به پایین می‌کشد و کشان کشان با خود می‌برد، سپس برمی‌گردد و برخی از ادوات موسیقی را نیز جمع می‌کند. این حمله با اعتراض شماری از کسانی که در محل در حال تماشای گروه نوازندگان هستند روبه‌رو می‌شود.
 
انتشار این فیلم کوتاه در فضای مجازی سبب شده تا شماری از هنرمندان به این واقعه اعتراض کنند و مقام‌های دولتی رشت به موضوع واکنش نشان دهند.
 
آن‌طور که خبرگزاری ایلنا گزارش داده شهرداری رشت این موضوع که فرد مهاجم مامور شهرداری یا طرف قرارداد با این نهاد بوده را رد کرده‌است.
 
علی مقصودی، معاون خدمات شهری رشت گفته «برخورد با نوازندگان خیابانی به‌هیچ عنوان توسط عوامل شهرداری رشت و شرکت‌های طرف قرارداد با شهرداری رخ نداده است».
 
خبرگزاری ایسنا نیز روز ۲۶ آبان ماه به نقل از فرمانداری رشت گفته است «به فرمانده نیروی انتظامی اعلام شد تا در مورد ابعاد ماجرا بررسی و متعاقبا پیگیری و اقدامات مقتضی در اسرع وقت صورت گیرد تا رفتار یک شخص موجب لطمه به زحمات و تلاش‌های مدبرانه و شبانه‌روزی فرماندهی و پرسنل نیروی انتظامی در سایر حوزه‌ها نشود».
 
از اظهارات فرماندار رشت این طور به‌نظر می‌رسد که فرد مهاجم مامور نیروی انتظامی شهر بوده است.
 
به گزارش ایسنا در ابتدا گفته شد «این برخورد شدید را ماموران شهرداری رشت انجام داده‌اند اما در ادامه اظهاراتی مطرح شد مبنی بر اینکه پلیس اماکن مانع از ادامه اجرای این افراد شده» و گفته شده «به دلیل اینکه در شب شهادت امام حسن عسکری در حال نواختن بوده‌اند با آن‌ها برخورد شده است». اما هنوز مشخص نیست چرا به نوازندگان حمله شده و چنین برخورد تندی با آن‌ها صورت گرفته‌است.
 
یک عضو شورای شهر رشت نیز گفته: بروز چنین رفتاری با سه تن از فرزندان این شهر مقابل چشمان شهروندان از سوی هر فردی محکوم است.
 
همزمان برخی از هنرمندان و نوازندگان، از جمله محسن یگانه، هانا کامکار، رضا صادقی و شماری دیگر به این واقعه اعتراض کرده‌اند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

. ١٧ سال پیش بنا به دلایلی نمیتونستم تو خونه ساز بزنم. ولی تو هر شرایط آب و هوایی میرفتم تو یه پارک و یه گوشه ای که کسی منو نمیدید ساز میزدم! بعد چند وقت ساز زدن باز لو میرفتم که کجام و به هر نحوى میومدن اذیتم میکردن و از پارک مینداختنم بیرون! یادمه یه بار اسپری فلفل زدن تو صورتم و گیتارمو برداشتم و کل پارک رو دویدم! نمی دونم چند نفر که احتمالا آینده هنری بهتر از من خواهند داشت الان دارن با همین مشکلات سر میکنن تا اگه دووم آوردن یه روزی بشن سرمایه های این کشور! ١٧ سال گذشت و ما هنوز تو همون نقطه گیر کردیم! ما خیلی عقبیم.. خیلى زیاد 😞

A post shared by Mohsen Yeganeh (@mohsen) on


آقای صادقی در اینستاگرام خود نوشته است «براى دلجویى از این عزیزانم میخوام دعوتشون کنم به کنسرت ۱۵ آذر ماه ، تا به خیلیا ثابت بشه با این رفتارها نمی‌تونن ماهارو از هم بگیرن و ما بعد هر زخم کنار همیم و با همیم تا روز خوب شدن».
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

امروز این صحنه بارها و بارها دیده شده و همه مدل ابراز تاسف هم شده ، اینکه خودمون مقصریم که این مدلى باهامون رفتار میشه یه بحث طولانى داره ، اینکه این سه جوون هم میدونم با این برخورد حقیر ، کم نمیارن و براى هدفشون میجنگن هم یه مطلب .... براى دلجویى از این عزیزانم میخوام دعوتشون کنم به کنسرت ١٥ اذر ماه ، تا به خیلیا ثابت بشه با این رفتارها نمیتونن ماهارو از هم بگیرن و ما بعد هر زخم کنار همیم و با همیم تا روز خوب شدن و ..... اگه عزیزانى هستن که میشناسن این سه دوست هنرمند رو ، بهشون اطلاع بدن که هم دعوتن و هم حواسمون بهشون هست و با تلفن مدیر برنامه من تماس بگیرن تا هماهنگ کنن باهاشون . #خودمون_به_داد_خودمون_میرسیم #فصل_تازه_رضا_صادقى #مشکى_پوشى_شعار_نیست_شعوره __________________________________ پ ن : " اهاى ، ما ریشه داریم ، تو بزن ، تبر بزن

A post shared by Reza Sadeghi (@rezasadeghi_official) on


محسن یگانه می‌گوید«یادمه یه بار اسپری فلفل زدن تو صورتم و گیتارمو برداشتم و کل پارک رو دویدم! نمی‌دونم چند نفر که احتمالا آینده هنری بهتر از من خواهند داشت الان دارن با همین مشکلات سر می‌کنن تا اگه دووم آوردن یه روزی بشن سرمایه‌های این کشور! ١٧ سال گذشت و ما هنوز تو همون نقطه گیر کردیم! ما خیلی عقبیم.. خیلى زیاد».
+94
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  freydun2500 - نامکاری، آلمان

  فقط زمانی میتوانیم با آخوند و دزدی و استبداد مبارزه کنیم که پشت تک تک فرزندان این و آب و خاک باشیم.بی تفاوت که از کدام حق خودش استفاده میکند.ازادی حق همه مردم است.مشکل ما این است که فقط برای عقیده و مذهب و ارباب خودمان می جنگیم.الان برای خیلی از دانشمندان تحلیل گر و بزرگان آبگوشتی سیاست مسخره است از چهار تا نوازنده حمایت کردن و همین نشان از مغز کوچک و ایدئولوژی خطرناک و مشابه جمهوری اسلامی میدهد.متاسفانه بسیاری منتظرند تا اربابشان واق واق کند و از خودشون و فهم ندارند
  0
  47
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  ایرانپرست - خارکُف، اوکراین

  شرم آوره،اتحاد رمز پیروزیست.
  0
  50
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  تا زمانی که فرهنگ عرب در قالب دین عرب یعنی اسلام بر ما حاکمه از این چیزها داریم و خواهیم داشت اون مامور قطعا عربپرستی عقب مانده است که از موقعیت خودش به عنوان پلیس استفاده کرده علیه کسانی که در شب شهادت امام عربش شادی کردند.
  2
  37
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  این مامور بدستور مسئولان واقعی نظام این عمل غیر انسانی را انجام داد..دقیقا اسلامی برخورد کرده است..از خامنه ای جایزه دریافت خواهد کرد
  1
  3
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.