مهلت پنج روزه وزارت اطلاعات برای ابلاغ حکم شهردار جدید تهران

پیروز حناچی پس از گذشت ۵ روز از مهلت ۱۰ روزه وزارت کشور برای ابلاغ حکم شهردار جدید، شورای شهر تهران در جلسه فوق‌العاده‌ای پیروز حناچی، شهردار منتخب خود را به عنوان سرپرست شهرداری تهران برگزید.
 
محسن هاشمی رفسنجانی، رئیس شورای شهر تهران بعد‌ازظهر روز یکشنبه ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر) در حضور خبرنگاران گفت که اعضای شورای شهر تهران در جلسه فوق‌العاده‌ای که برگزار کردند پیروز حناچی را به عنوان سرپرست شهرداری تهران برگزیدند.
 
به گفته رئیس شورای شهر تهران وزارت کشور ۱۰ روز مهلت دارد که حکم شهردار منتخب این شورا را ابلاغ کند. محسن هاشمی گفت که با گذشت ۵ روز از این تاریخ بخشنامه‌ای به شورای شهر رسیده است که باید برای شهرداری سرپرست انتخاب کنند.
 
وزارت اطلاعات هنوز نظر خود در باره شهردار منتخب شورای شهر را به وزارت کشور ارائه نداده است.
 
به گزارش رسانه‌های ایران محسن هاشمی گفت که محمد علی افشانی، شهردار سابق تهران، اعلام آمادگی کرده که مسئولیت خود را واگذار کند و با رسیدن این بخشنامه شورای شهر تهران حناچی را به عنوان سرپرست برگزیده است.
 
به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، محسن هاشمی رفسنجانی در این باره گفت: «با توجه به اینکه آقای حناچی به عنوان شهردار منتخب تهران هم از سوی شورای شهر پیشنهاد شده، ملاک‌مان در انتخاب ایشان به عنوان سرپرست، تغییر مدیریت کمتر در شهرداری تهران بود.»
 
به گفته رئیس شورای شهر تهران سرپرست شهرداری تهران بنا بر قانون سه ماه فرصت دارد تا در این سمت بماند: «هفته پیش روز سه‌شنبه شهردار تهران را انتخاب کردیم به نظر می‌رسد وزارت کشور و وزارت اطلاعات فرصت کافی دارند تا نظر خود را در خصوص شهردار منتخب اعلام کنند.»
 
حسن خلیل‌آبادی یکی از اعضا شورای شهر تهران نیز در این جلسه ضمن انتقاد از عملکرد وزارت کشور به دلیل تعلل در صدور حکم حناچی شهردار منتخب تهران گفت: «ما نسبت به این رفتار انتقاد داریم. قطعا باید به گونه دیگری عمل می‌شد این بازی با نهادهای محلی است.»
 
محسن هاشمی پس از انتخاب سرپرست جدید شهرداری در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر امکان رد شدن صلاحیت حناچی گفت که نسبت به پذیرش او خوشبین است.
 
شورای شهر تهران در مجموع ۲۱ عضو دارد. پیروز جناحی ۱۷ رای از مجموع ۲۰ رای اعضای شرکت‌کننده در جلسه شورای شهر تهران را برای انتخاب سرپرست شهرداری به دست آورد.
 
در پی استعفای محمدعلی نجفی، شهردار تهران در اوایل سال جاری محمد علی افشانی از ۲۳ اردیبهشت سال جاری مسئولیت شهرداری تهران را برعهده گرفت. او به دلیل قانون "منع به‌کارگیری بازنشستگان" اجازه نیافت به کار خود ادامه دهد. 
 
پس از افشانی، گزینه‌های متفاوتی از سوی جناح‌های مختلف جریان اصلاح‌طلب مطرح شدند. سرانجام اعضای شورای شهر تهران در تاریخ ۲۲ آبان‌ماه (۱۳ اکتبر) از میان دو گزینه، عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی و پیروز حناچی معاون کنونی شهرداری تهران،  حناچی را به سمت شهردار جدید شهر انتخاب کردند. آخوندی در دور دوم ۱۰ و حناچی ۱۱ رای اعضای شورای شهر را به دست آورده بودند.
+4
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  آخه شهر داری به وزارت اطلاعات چه ربطی داره
  0
  1
  ‌سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.