سفارت ایران در کابل: جمهوری اسلامی در شکل‌گیری لشگر فاطمیون نقشی ندارد

سفارت ایران در کابل در بیانیه‌ای شکل‌گیری لشگر فاطمیون و هدایت فعالیت آن توسط جمهوری اسلامی را رده کرده است. افغانستان بارها از فعالیت این نیروی شبه‌نظامی وابسته به سپاه قدس انتقاد کرده است.
 
روز جمعه ۲۴ آبان (۱۶ نوامبر) گزارشی پیرامون نقش جمهوری اسلامی در شکل‌گیری لشگر فاطمیون در افغانستان منتشر شده که با واکنش سفارت ایران روبرو شد. سفارت ایران بیانیه‌ای صادر کرد و گفت که این گزارش در ماه اکتبر سال جاری توسط موسسه مطالعات خاورمیانه واشنگتن تهیه شده است و اکنون توسط موسسه مطالعات استراتژیک افغانستان "به معرض بررسی و تبلیغ گذاشته شده" است.
 
سفارت ایران مدعی است که «گزارش یاد شده بر پایه برخی گزاره‌های ناصحیح، استدلال‌های متناقض، تردید‌ها و ابهامات و در موارد متعددی بر مبنای مبالغه و اغراق تنظیم و منتشر گردیده است.» و نتیجه گرفته است که هدف از این اقدام گسترش "ایران هراسی" در افغانستان و "تلاش عامدانه" به منظور "تخریب روابط حسنه میان دو دولت و ملت همسایه ایران و افغانستان" است. 
 
سپاسگزاری از لشگر فاطمیون و پیامدهای آن برای افغانستان
 
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل در حالی این گزارش را رد می‌کند که سیاست ایران در منطقه در بی‌ثباتی و به خطر افتادن هرچه بیشتر امنیت افغانستان در گذشته نیز مورد انتقاد نمایندگان مجلس افغانستان قرار گرفته است. آذرماه سال گذشته خبرگزاری "طلوع" در افغانستان از انتقاد شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان به سخنان محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی گزارش داد. 
 
او در نهمین نشست "شواری عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی" در تهران از افغان‌هایی که در جنگ سوریه شرکت کرده بودند و همچنین از قاسم سلیمانی ستایش کرده بود. این نمایندگان گفته بودند که سخنان محمد محقق «به معنای پشتیبانی او از جنگ نیابتی ایران در سوریه است.»
 
عبدالحی آخوندزاده، معاون کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان نیز گفته بود که نتیجه استفاده از جنگجویان افغان در سوریه و عراق حملاتی است که در کابل توسط داعش در مساجد انجام می‌شود.
 
آصف آشنا، معاون پیشین سخنگوی ریاست اجراییه افغانستان نیز سخنان محمد محقق را «زمینه ساز گسترش نبردها در افغانستان و نیز افزایش حمله‌های داعشیان» در این کشور دانسته بود.
 
حکومت افغانستان بارها از فرستادن مهاجران افغان در ایران به جنگ در سوریه انتقاد کرده است. تاکنون هزاران عضو لشگر فاطمیون کشته و زخمی شده‌اند. لشکر فاطمیون یک نیروی شبه نظامی وابسته به سپاه قدس و متشکل از شیعیان افغانستان است. اعضای آن بیشتر افغان​‌های شیعه مقیم ایران هستند. بخش عمده این نیروها برای دریافت اقامت، شناسنامه و حقوق ماهانه  جذب سپاه قدس شده​‌اند.
 
تکذیب‌های مکرر ایران و سابقه لشگر فاطمیون
 
این گروه شبه‌نظامی نخستین بار در سال ۱۳۹۰ اعلام موجودیت کرد و پس از ۶ سال شرکت در جنگ داخلی سوریه و بیشتر شدن اعضای آن با نام "لشکر فاطمیون" شناخته شد. اکثر تلفات نیرویی که از سوی جمهوری اسلامی "مدافعین حرم" نام گرفته‌اند، از میان کشته‌شدگان این گروه هستند. آنها در ایران به خاک سپرده می‌شوند و اعضای خانواده‌های آنها هم تحت پوشش و حمایت بنیاد شهید قرار می‌گیرند. علیرضا توسلی ملقب به ابوحامد، بنیانگذار این گروه شبه نظامی در کنار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس. ابوحامد در سال ۱۳۹۳ در منطقه تل قرین در جنوب سوریه و هم‌مرز با اسرائیل کشته شد. سازمان دیده‌بان حقوق بشر که مقر آن در نیویورک است، در ژانویه سال ۲۰۱۶ گزارش داد که ایران هزاران تن از مهاجران و آوارگان افغان را به منظور شرکت در جنگ به سوریه می‌فرستد. طبق این گزارش ایران برای جلب موافقت آنان نه تنها به مشوق‌هایی متوسل شده، بلکه در مواردی نیز از "تهدید" استفاده کرده است.
 
این اولین باری نیست که ایران نقش خود در شکل‌گیری و فعالیت لشگر فاطمیون را تکذیب می‌کند. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در بهمن ماه ۱۳۹۴ بدون ذکر نام از قول یک مقام آگاه در وزارت خارجه نوشته بود که "ادعاهای مطروحه اخیر در ارتباط با اعزام مهاجرین افغان از سوی برخی از نهادهای کشورمان به جنگ سوریه ساختگی و با اغراض تبلیغاتی" است. او گفته بود که «بخشی از افغان‌ها از گذشته مقیم سوریه بوده و برخی دیگر از داخل افغانستان و بعضا بصورت ترانزیت از ایران به سوریه عزیمت کرده‌اند.»
 
بیانیه روز گذشته سفارت ایران در کابل و تکذیب‌های جمهوری اسلامی در گذشته پیرامون نقش ایران در شکل‌گیری این گروه  در حالی صورت می‌گیرد که رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران بارها تصاویری از "رزمایش فاطمیون" منتشر کرده‌اند. خبرگزاری "دفاع مقدس" وابسته به ستاد کل نیروهای مسلح ایران در اردیبشهت سال ۱۳۹۴ خبر داده بود که "تیپ فاطمیون با افزایش توان عملیاتی و تعداد نیروهایش به لشگر ارتقا یافت" و نوشته بود «تیپ فاطمیون، واحد متشکل از افراد نظامی شهروندان افغانستانی است که هم اکنون در سوریه برای دفاع از حرم حضرت زینب واقع در جنوب دمشق، فعالیت می‌کنند.»
 
گروه‌های شیعی زیرفرماندهی سپاه قدس ایران بارها متهم‌ شده‌اند که در جبهه‌های جنگ داخلی سوریه مرتکب "قتل عام" شده و از آنها به عنوان "داعش شیعی" هم یاد شده است.
+7
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  شمرالله - مونیخ، آلمان
  نه لشکر فاطمیون کار ایران نیست، کار اشعالگران ایران و اجنبیهای حاکم بر ایران است و نباید به حساب ملت ایران کذاشت.
  6
  25
  یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  تا دیروز خود مقامات جمهوری اسلامی ایران افتخار میکردن به داشتن نیروهای فاطمیون امروزهم صدوهشتاد درجه چرخیدن و خودشان را صاحب گروه فاطمیون نمیکنن . :o :o :o
  5
  25
  یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  kiarash367 - سیدنی، استرالیا
  نه نه کار شیطان بزرگ خامنه اییه. مرگ بر خامنه ایی . یه زمزمه هایی هست با سخت شدن اوضاع تو سوریه و عراق و لبنان میخوان اوضاع افغانستان و تاجیکستانو بهم بریزن. هم برا اینکه گاز ترکمنستان به پاکستان و هند از افغانستان میاد هم اینکه سپاه و نیروهای انگل ابی مثل انگل و کرم و ویروس میمونن نیاز به یه قربانی برا فعالیت دارن. سوریه لبنان عراق رو خراب کردن و دارن از دست میدن پس باید به دنبال قربانیای جدیدی بود. تو سیستان خیلیا گزارش دادن ما تو اتوبوس نیروهایی میبینیم با اسکورت بومی سپاه میان و میرن و همشونم مسلح هستن. بارها امریکا گفته ایران طالبانو میاره تو سیستان اموزش میده و بعدم میفرسته افغانستان بجنگه.
  5
  10
  یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  ادم از این دروغهای شاخدار تعجب میکنه ،
  5
  8
  یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.