ژاپن "شاید به زودی" خرید نفت خام ایران را متوقف کند

با وجود معافیت ژاپن از تحریم نفتی ایران، برخی پالایشگاه‌های ژاپنی در صدد جایگزین کردن ایران با فروشنده‌های دیگر برآمده‌اند. آنها پیشدستی کرده‌اند زیرا نگرانند که آمریکا با انقضای معافیت شش ماهه، تحریم‌ها را تشدید کند.
 
پورتال S&P Global Platts که سامانه‌ای تخصصی برای تحلیل اطلاعات بازار انرژی در جهان است، از احتمال خروج زودهنگام ژاپن از معاملات نفتی با ایران خبر می‌دهد.
 
ژاپن یکی از هشت کشوری است که ایالات متحده از تحریم نفتی ایران معاف کرده است. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنجم نوامبر تحریم‌های جدیدی علیه صنایع نفت، بیمه، حمل و نقل و بانکداری جمهوری اسلامی به جریان انداخت اما ژاپن، چین، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، هند، ایتالیا و یونان را برای ۱۸۰ روز از مجازات‌های پیش‌بینی شده برای واردات نفت از ایران مستثنی کرد.
 
وزیر اقتصاد و تجارت ژاپن بعد از اعلام این معافیت، گفته بود که پالایشگاه‌های این کشور در حال آماده شدن برای از سرگیری واردات نفت ایران هستند. اما منابع مختلفی از صنعت نفت، به S&P Global Platts گفته‌اند که شش ماه، زمان اندکی است و حتی اگر شماری از پالایشگاه‌های ژاپنی واردات نفت از ایران را در سال ۲۰۱۹ ادامه بدهند، تنها در ژانویه و فوریه و احتمالا مارس امکان بارگیری نفتکش‌ها را دارند. ماه آوریل مهلت معافیت پایان می‌گیرد و پس از آن معلوم نیست تصمیم آمریکا چه باشد.
 
آنها تنها تا پایان ماه مارس از ضمانت‌های دولتی بیمه برای حمل و نقل نفتکش‌ها برخوردار خواهند بود و این وضعیتی ناپایدار و پرنوسان برای آنهاست. 
 
در حال حاضر تنها یک پالایشگاه ژاپنی اعلام کرده که در مهلت مربوطه به واردات نفت ایران ادامه می‌دهد. مبنعی نزدیک به این پالایشگاه به S&P Global Platts گفته است که مدیران شرکت، با مسئولان شرکت ملی نفت ایران برای از سرگیری صادرات نفتی و تماس‌های بانکی مذاکره کرده‌اند.
 
پرتال اطلاع رسانی یاد شده می‌نویسد، عدم اطمینان از آینده و مخاطرات مربوط به بیمه، پالایشگاه‌های ژاپنی را به صرافت منابع دیگری برای تامین نفت مورد نیاز خودشان انداخته است.
 
تا قبل از بازگشت تحریم‌های نفتی ایران، واردات نفت ژاپن از ایران در فاصله ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۸، معادل ۱۶۴هزار و ۹۰۰ بشکه در روز بود. این میزان ۵درصد کلیه واردات نفتی ژاپن را تشکیل می‌داد.
+45
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Iranemaa - قم، ایران
  بیچاره آمریکا چقدر غلط میکند
  19
  21
  یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.