استاد هسته ای دانشگاه وزارت دفاع ایران در فرودگاه دانمارک بازداشت شد

ایران بریفینگ : فریدون عباسی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی و رئیس انجمن هسته‌ای ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس درباره بازداشت یکی از فعالان انرژی هسته ای ایران گفت: دکتر جواد رحیقی؛ استاد تمام پژوهشگاه دانشگاه بنیادی است که در زمینه طراحی و ساخت شتاب‌دهنده فعالیت می‌کند و مسئول پروژه چشمه نور ایران است.
 
عباسی با اشاره به سابقه حضور نام استاد مزبور در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا گفت: با تلاش‌ها و مکاتباتی که صورت پذیرفت، بعد از برجام اسم ایشان از تحریم‌ها خارج شد؛ چرا که وی شامل تحریم‌های سازمان ملل نبود و اتحادیه اروپا او را تحریم کرده بود و البته تحریم وی، کاملاً بی‌ربط بود.
 
گفتنی است فریدون عباسی یا نا آگاه است یا عامدانه دروغ می گوید که نام رحیقی در تحریمهای سازمان ملل نیست .
 
شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۸۹ چهارمین قطعنامه تحریمی علیه ایران را تصویب کرد. دوازده عضو شورای امنیت به این قطعنامه رای مثبت دادند و برزیل و ترکیه، اعضای غیر دایم شورای امنیت، به این قطعنامه رای مخالف دادند و لبنان نیز رای ممتنع داده است. در این قطعنامه نام یک متخصص هسته ای، ۲۲ شرکت و ۱۵ موسسه متعلق به سپاه و سه شرکت کشتیرانی به چشم می خورد .
 
پروفسور جواد رحیقی ، دانشمندی که از او در این قطعنامه نام برده شده پروفسور فیزیک نوترون و رئیس مرکز فناوریهای هسته ای سازمان انرژی اتمی است که نظارت بر تاسیسات غنی سازی اورانیوم (UCF) در اصفهان را نیز به عهده دارد .
 
وی از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۱، در سمت رئیس اداره مهندسی هسته ای در مرکز تحقیقات هسته ای در اصفهان به کار مشغول بوده است، و از سال ۱۹۹۸ تا کنون، به عنوان پروفسور و مسئول گروه فیزیک نوترونها در مرکز تحقیقات هسته ای، تحت مسئولیت سازمان انرژی اتمی درتهران مشغول به کار است.
 
عباسی ادامه داد: در بازگشت و در فرودگاه کپنهاک دانمارک، زمانی که همراهان آقای رحیقی از گیت مربوطه عبور می‌کنند، به وی اجازه خروج را نمی‌دهند و پس از برخورد بد و تحقیرآمیزی که با او می‌شود، وی را در زیرزمین فرودگاه نگه می‌دارند. بهانه مأموران فرودگاه برای این کار، این بوده که آقای رحیقی، غیرقانونی وارد دانمارک شده است؛ در حالی که این استاد دانشگاه، ویزای معتبر داشته است.
 
وی افزود: آقای رحیقی هرچه اعتراض می‌کند و پاسپورت خود را نشان می‌دهد، به حرف او توجه نمی‌شود و او را در حالی نگه می‌دارند که شب را بر روی نیمکتی با عرض ۴۰ سانتی‌متر به صبح رسانده بود.
 
عباسی با بیان اینکه در مرحله بعد، دادگاه آقای رحیقی برگزار می‌شود و وی و وکیلش، توضیحات لازم را ارائه می‌دهند و اسناد قانونی بودن سفر را ارائه می‌کنند، اضافه کرد: با این حال، آن‌ها از تصمیم خود صرف‌نظر نمی‌کنند و مجدداً او را به زندان منتقل می‌کنند.
 
عباسی با بیان اینکه دولت و به‌خصوص وزارت خارجه باید نسبت به این اقدام زشت دولت دانمارک اعتراض کند، اظهار داشت: انتظار داریم وزارت خارجه در این رابطه اقدام کند و نیروهای انتظامی و سپاه پاسداران در ارتباط با اتباع دانمارک، مقابله با مثل کنند.
 
عباسی در این مصاحبه نگفت که دقیقا از سپاه پاسداران چه انتظاری دارد ؟ اما واضح است که منظور او گروگانگیری و برخوردی است که سازمان اطلاعات سپاه پاسداران با دو تابعیتی ها و شهروندان غربی انجام می دهد است و عملا از سپاه پاسداران می خواهد نسبت به بازداشت آنها اقدام کند .
+90
رأی دهید
-14

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران
  باور عهد عتیق، فکر کنم بخاطر فعالیتهای دارقوزابادی مخفی سیدعلی، این استاد بدبخت را با این وضع خفت بار دستگیر کردند.
  75
  86
  یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  kiarash367 - سیدنی، استرالیا
  به درگ.
  87
  79
  یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  ...اظهار داشت: انتظار داریم وزارت خارجه در این رابطه اقدام کند و نیروهای انتظامی و سپاه پاسداران در ارتباط با اتباع دانمارک، مقابله با مثل کنند...این هم وسیت این عقل کل..بابا مخ هم میپب شه تو اون مملکت اخوند زده!
  52
  63
  یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  mehdi sadigh-Germany - دوسلدورف، آلمان
  قیافش شبیه شورتی های یمنی ه تا دانشمند و استاد
  32
  43
  یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۳:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  دلاور هسته ای! دمر بخواب خسته ای
  49
  43
  یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  Sam.ogh - نیوکسل، انگلستان
  انوقتها که ایرانی دو ملیتی گروگان میگیرد و نگاه نمیکنید که آنها خانواده دارند و یا مثل میمون از دیوار سفارت بالا میرفتید برای جایزه فکر اینجاها را هم میکردید و بزودی پس از پس گرفتن میهنمان این عاقبت تک به تک شما ها است
  28
  10
  یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.