واشینگتن‌پست: سی‌آی‌ای محمد بن سلمان را آمر قتل خاشقجی می‌داند

رادیو فردا: روزنامه واشینگتن‌پست به نقل از منابع مطلع گزارش داده که سی‌آی‌ای در بررسی‌های خود از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مخالف حاکمان کنونی عربستان، نتیجه گرفته که محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی عربستان سعودی، دستور به قتل او داده است.
 
بر اساس این گزارش، آژانس اطلاعات مرکزی بر پایه مستندات و اطلاعاتی که از چندین منبع دریافت کرده چنین نتیجه‌گیری کرده است. این مستندات از جمله تماس تلفنی برادر محمد بن سلمان – خالد بن سلمان سفیر عربستان در آمریکا – با خاشقجی اندکی قبل از ترور اوست و همچنین یک فایل صوتی که مقامات ترکیه آن را در اختیار آمریکا گذاشته‌اند.
 
منابع مطلع به واشینگتن‌پست گفته‌اند که خالد بن سلمان به جمال خاشقجی گفته که جهت دریافت مدارکی برای ازدواج خود به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کند، جایی که آقای خاشقجی در آن به قتل رسید. نامزد جمال خاشقجی ترکیه‌ای بود و خود وی نیز در آمریکا سکونت داشت.
 
بر پایه این گزارش، خالد بن سلمان به جمال خاشقجی اطمینان داده بود که آنجا در امان خواهد بود، اما با این حال مشخص نیست که آیا خالد بن سلمان آن زمان می‌دانست که خاشقجی کشته خواهد شد یا نه.
 
سخنگوی سفارت عربستان سعودی در آمریکا تایید کرده که گفت‌وگویی میان خالد بن سلمان و جمال خاشقجی انجام شده، اما تاکید داشته که خالد بن سلمان به او نگفته که به ترکیه برود و آن‌چه در گزارش «ادعایی» سی‌آی‌ای آمده غلط است.
 
دولت عربستان سعودی پیش از این اعلام کرده بود که محمد بن سلمان در این رخداد نقشی نداشته است. اما شماری از مقامات ارشد امنیتی عربستان سعودی که نزدیک به ولیعهد سعودی محسوب می‌شوند در پی این قتل برکنار شده‌اند از جمله ژنرال احمد عسیری و سعود القحطانی.
 
دادگاه عربستان همچنین در این ارتباط پنج نفر را به اعدام محکوم کرده است. عربستان در ابتدا این قتل را انکار می‌کرد اما بعد عنوان کرد که «افراد خودسر» دست به این کار زده‌اند.
+103
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  اگر دولت امریکا بگه نه یعنی تو روح دنیا 😬
  4
  84
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ordak - بن، آلمان

  در عراق در دو جنگ ۱ م،یلیون نفر کشته شدند بالای ۷۰ درصد عیر نظامی بودند. در افغانستان بالای ۳۷۰ هزار نفر کشته شدند، بالای ۸۰ درصد غیر نظامی، چرا کسی درمورد شرکتهای خصوسصی مثل" بلک واتر" که یک ارتش خصوصی فقط برای قتل و ترور است و کشتارهایی که در عراق،افغانستان ،سومالی، یمن ، لبنان کسی چیزی نمیگه، هیچ دادگاهی تحقیق نمیکنه و هیچ کس را مسئول نمیدانند، سوال دیگر این است چرا در مورد این مردک رزل اینطور دنیا به عرعر افتاده، اینم مردک تنها کسی بود که در تماس مستقیم با ادمخورهایی مثل بن لادن بود، بر همه هم مشخص است که از اعضای بانفوض اخوان المسلمین است که پشت خیلی از جنایات و گروهای ادمکش هست،پس چرا یک بام دو هوا، اگر گروه اخوان بدند، پس همه اینها باید بد باشند،اگر خوبند پس چرا کسی در مورد افرادی مثل مرسی که رییس جمهور مصر بود و الان محکوم به اعدام در مصر در زندان یا مابقی انها کسی چیزی نمیگه هی<چ روزنامه ای با تیتر بزرگ نمینوهیسه!، عجب دنیایی هست
  15
  41
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  غلط زیادی نکنید. کسی حق نداره پروپای بن سلمان بپیچه. این مرد یکی از عاملان کمک به سقوط جمهوری اسلامی و حتی کمک به تغییر اوضاع پیشرفت فکری و مدرنیزه در کشورهای خاورمیانه هست. اونایی که دنبال پاپوش درست کردن برای بن سلمان هستن اینو خوب میدونن و دشمن پیشرفت خاورمیانه هستن.
  145
  45
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  ولیعهد عربستان بدجور ضایع شد البته حقش است هرکس به خاطر منافع اش دنبال ضایع کردن دیگران باشد همون بهتر که خودش ضایع شود حالا این ولیعهد که دستور به قتل داده و لو رفته باید از ولیعهدی برکنار شود. البته در این مدت ولیعهدی اخوندای مستبد پرادعا را خوب ضایع کرده که این اقداماتش قابل تحسینه.
  15
  82
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران

  یعنی به غیر از سلطنت طلب که خودش رو به نفهمی میزنه کسی پیدا میشه که آخر این شعبده بازی رو ندونه چیه؟
  65
  100
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران

  [::Iranemaa - قم، ایران::]. من نمیدونم شما چطوری ٣٦ سالت شده . جهشی عمر کردی؟
  46
  69
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران

  [::Iranemaa - قم، ایران::]. نه خدایی من هر چی این کامنتتو میخونم نمیگیرم فازت چیه . تورو خدا به من بگو چطوری اینطوری شدی؟
  42
  67
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  loder - شیراز، ایران

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. 2زار سواد نداری مثل ....نشسته همه جا هم پیدات میشه و طبق معمول شروع به ....گفتن میکنی اربابت محمد سلمون ی غلطی کرده الان مثل خر توش مونده تو هم جای این جفنگیات به قر دادنت برس که این روزا بازار قر داره خراب میشه امیر قری ;)
  26
  99
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  loder - شیراز، ایران

  [::باور عمیق - قم، ایران::]. امیر قری پسر عمه سلطنت طلب رو جا انداختی هنوز تو عالم هپروته ;)
  30
  88
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  چی بگم والا - پاریس، فرانسه
  باور عمیق - قم، ایران. عجب تشابهی (:شما هم که خودتو عمری به ....زدی که (:
  21
  29
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. کاش در ایران ۱۰ نفر میتونستند منطقی و بدون تعصب مث شما فکر کنند و دست اندر کار باشند، انوقت نه ایران با کل دنیا و همسایه ها مسلمان دشمن بود نه مملکر شده بود مثل امروز اخوند الطوایفی!. من نمیدونم چرا ایرانی جماعت فکر میکنند طافته جدا بافته هستند،مگر ایران بدست همین ملت همشه سر کار و پر مدعا به اینجا نرسید؟،حالا هم که سنگ روی سنگ تو اون مملکت نمونده همه تقصیر را به سپاه قادسیه میاندازند که ۱۴۶۰ سال پیش به همکاری همین ایرتانی جماعت مملکت را اشغال کرد، میاندازند و شروع به لعن نفرین به دیگران میکنند بجی اینکه یک بار منطقی بگن خودم کردم که لعنت بر خودم باد
  81
  15
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  [::loder - شیراز، ایران::]. کاش خدا به اندازه عقل و شعورت بهت اجازه اظهار نظر میداد، مطمئنا در انصورت کر و لال بودی!
  79
  15
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  freydun2500 - نامکاری، آلمان

  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::] فقط یک چیز در تمام کامنتت بدرد بخور بود و آن این بود*خودم کردم که لعنت بر خودم باد* متاسفم که فکر کردم آدم خوش فکری هستی که که به یک پان ترک نوکر سعودی دخیل میبندد لیاقت ندارد حتی فکر در موردش بکنی.واقعا ...
  4
  37
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  +Hunter - تهران، ایران

  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. اعضای فعال بسیج سایبری عربستان، شعبه ایرانیان انگلستان. [::amirgheryou - تهران، ایران::] گفتم که ایرانی نیستی؛ پس عربی و عقده از ایرانی‌ها داری. آخوند هم که ابزار کاره و چون ما از آخوندا ناراضی هستیم با سوء استفاده از این موضوع کشور ایران را بکوبی و از کثافت کاری‌های صاحب ... دفاع کنی! خودتی. حالا حقوق خوب می‌دهند؟ راضی هستی؟
  5
  39
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. من با کامنت شما موافقم اگر یک روزی زن‌ها آزادی پیدا کنن دلیلش همین شخص ولی این احمق با بی تجربگی خودشو خراب و هالا ۵ نفر رو که به دستور خودش قتل کردن رو می‌خواد اعدام کنه ، که این بد از بدتر شد .
  3
  5
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  [::ابن ملجم - مونیخ، آلمان::]. لایک به آزادی اندیشت. ممنون از نظر مثبت
  35
  5
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران

  [::loder - شیراز، ایران::]. اون که میگن بعد خلقتش ملائکه همه شیشکی بستن
  8
  31
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Say good bye to religion - ونکوور، کانادا::]. ببین شاید اون آدما خواسته یا ناخواسته دارن فدایی بن سلمان میشن. اما به نظر من ارزش داره فدای کسی بشن که وجودش برای عربستان خیلی خوبه.
  1
  1
  یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::freydun2500 - نامکاری، آلمان::]. [::+Hunter - تهران، ایران::]. به به کامنت شما یه نفر رو پشت هم میبینم. هیچی از چشمان پلیس فتا خخخخ پنهان نمیمونه. بله عربستان پول خوبی میده. ترجیح میدم برای عربستانی که به مردمش بیشتر ارزش میزاره کار کنم تا ایرانی که حکومتش مردم عادی رو رسما برده اعلام کرده و البته خود مردم هم قافیه رو باختن. اونا هم انسانن. عربها هر گندی که باشن همسایه های کهن ما هستن. اگر ما با اسلام به خودمون خیانت میکنیم ربطی به اونها نداره. دین هم نداشتیم با بهانه دیگه ای به خودمون خیانت میکردیم. من فقط تا حدودی از عربهای عراق بدم میاد چون خیلیهاشون عوضی تشریف دارن. والا با ملت عرب هیچ مشکلی ندارم. همونطور که با هندی و چینی و آنگولایی ندارم.
  2
  1
  یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  من با باور عمیق و تفکر مشکل ندارم چون خودشونن و ادا در نمیارن. طرفدار حکومتن. به دلایلی هم که خودشون میدونن و من هم میدونم. اما عده ای که ادای مخالف حکومت شیطانی جمهوری اسلامی رو درمیارن و در درون با ادعاهای جمهوری اسلامی خود ارضایی میکنن حالمو بهم میزنن.
  3
  0
  یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. اتفاقا آمارش رسیده که در زمان تولد جنابعالی ملائکه صداهای عجیبی از خودشون در آوردن و بیمارستان رو بو گرفت. خخخخ.
  3
  2
  یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::freydun2500 - نامکاری، آلمان::]. رفیق عزیز مسئله اینجا نه پان ترک است نه پان کرد است یا پان فارس. مسئله یک حقیقت تلخ است و انکه به قول یک بیخدایی: در یک جنگ ۲ میلیون نفر کشته میشن به این دو مییلیون میگن امار(تلفات جنگ) ولی در یک حادثه رانندگی دوینفر کشته میشن به این میگن فاجعه ملی و در تمام دنیا به سپگ انها مینشینند، من نمیدانم چرا اینن ولیعهد عربستان عزیز دوردونه تمام ممالک غربی و امریکا بود تا اینکه گفت تا ۲۰۳۰ عربستان سعی میکنه از وابستگی نفت بازار و اقتصادش را نجات بدو، یک باره سیل هگجمه از همه جا شروع شد، اول اصلاحاتش و خشکاندن دریای دزدی بعضی از شاهزادگان بود که حساب بانکی انها بزرگترین رامین کننده اقتصاد بعضی از کشورها بود، بعد این مرتیکه ابو قاشق از اعضای عالیرتبه اخوانالمسلمین ست و از طرفداران پرو باقرص بن لادن و باند ادمخوارش بود، ولی تا زمانی که کارهاش در جهت منافع بعضیها بود ،همه چشم گوشها بسته شده بود، من نمیدونم این مردک خونش رنگینتر از هزارن زن و بچهعراقی بود که مورد تجاوز سربازان مزدور باند بلکواتر در عراق یا افغانستان قرار گرفتند، یا خونش رنگینتر از اون ...
  0
  2
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  ...۱۹نفری بود که یک گروهبان ارتش امریکا در دو دهکده در غرب افغانستان شبانه در خواب اعدام کرد، ۱۱ نفر از کشته ها بچه بودند، چرا هیچ خبر گذاری، هیچ روزنامه ای خودش را جر نداد، چرا برای روزنامه نگارهایی که تروریستهای رژیم با کمک اردوخر در ترکیه کشتند یا بالای ۸۰ فعال سیاسی که دارای کارت سبز سازمان ملل در ترکیه بودند و توسط ترکیه به ایران فروخته شدنبد کسی چیزی نمیگه؟.من حرف این کابر تا تایید میکنم چونم حق داره میگه بسه جمعش کنید
  0
  1
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::+Hunter - تهران، ایران::]. [شما داعشیها شیعه ذوب شده در مسلک سقط پرستان فکر میکنید همه مثل شماها بیمار روانی ومتوحم هستند و همه جا هاله نور میبینند به این خاطر همه جا باید سرباز گمنام امام خیالی زمان داشته باشن ،و ارتش سایبری برای بقای خودشون راه بیندازند. مشکل شما این است که در بالاخونه شما بجای عقل پر شده از ایده ،اقتصاد مال خر است ،هست،به این خاطر هر کس به فکر بهتر کردن اقرصاد کشورش و معیشت ملتش باشه دشمن میدونید.امثال تو ها بودند که ودر فگاجعه اسلامی ۵۷ عربده میکشیدند شاه دزد است و شاه خایین است و ما اتوبوس و برق مجانی میخواهیم. در مورد شماها فقط باید چراغ را خاموش کرد و گفت: جواب ابلهان خاموشی استدر صمن اسم کاربی انتر واقعا بهرت میاد، چون از مقلدان امام کره سیک هستید!.
  0
  2
  دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.