درخواست احزاب اسرائیلی برای انتخابات زودرس؛ نتانیاهو: اشتباه تاریخی خواهد بود

 بحران سیاسی دولت نتانیاهو پس از آن تشدید شد که دو حزب همپیمان با دولت، بر لزوم برگزاری انتخابات در اولین فرصت اصرار کرده‌اند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ساقط شدن دولت راستگرای خود را «تکرار یک اشتباه تاریخی» نامید.
 
او جمعه ۲۵ آبان از رهبران احزاب باقی مانده در ائتلاف دولتش خواست، از درخواست برگزاری انتخابات پیش از موعد منصرف شوند.
 
بیانیه بنیامین نتانیاهو پس از آن منتشر شد که رسانه های اسرائیل در این روز از تقویت احتمال برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام، در ادامه بحران سیاسی دولت و شکست دیدار نتانیاهو با نفتالی بنت، رهبر حزب «بیت یهودی» خبر دادند.
 
نفتالی بنت در دیدار با نتانیاهو خواسته بود که پست وزارت دفاع، در پی استعفای آویگدور لیبرمن، به او داده شود.
 
بنت، که از آغاز به کار این دولت نتانیاهو وزیر آموزش و پرورش بوده، یک روز پیش از آن نیز گفته بود اگر او وزیر دفاع شود «اسرائیل دوباره در مسیر پیروزی قرار می گیرد».
 
اما به گزارش پایگاه خبری روزنامه یدیعوت آخرونوت، نتانیاهو با رد خواسته بنت، پاسخ داده که «نظر به چالش های حیاتی که اسرائیل با آنها روبروست»، خود او در حال حاضر وزارت دفاع را نیز در دست می گیرد.
 
به نوشته وای.نت، «بیت یهودی» پاسخ رد نتانیاهو را شکست دیدار میان رهبر این حزب با نخست وزیر و رفتن به سوی انتخابات زودهنگام تلقی کرد.
 
دولتمردان «بیت یهودی» همچنین افزودند، نظر به موضع قاطع موشه کاخلون، وزیر دارایی، که خواهان برگزاری انتخابات در نزدیک ترین فرصت است، ادامه حیات دولت کنونی امکان پذیر نیست.
 
در حالی که حزب «بیت یهودی» گفته است که سران احزاب همپیمان با دولت روز یکشنبه ۲۷ آبان موعد انتخابات را تعیین می کنند، بیانیه دفتر نخست وزیری ابراز امیدواری کرده که این سیاستمداران روز یکشنبه متقاعد شوند که یک «اشتباه تاریخی را تکرار نکنند».
 
آقای نتانیاهو به رخدادهایی اشاره می کند که احزاب راستگرا دولت وقت راستگرای اسحاق شامیر را به فروپاشی کشاندند و در انتخابات بعدی، اسحاق رابین رهبر وقت حزب کارگر نخست وزیر شد، که یک سال بعد با امضای پیمان صلح اسلو با سازمان آزادیبخش فلسطین، موجب برپایی تشکیلات فلسطینی و تغییر معادلات کلی منطقه شد.
 
بحران سیاسی دولت نتانیاهو پس از آن تشدید شد که موشه کاخلون و ربای آریه درعی، رهبران دو حزب همپیمان با دولت، پس از استعفای آویگدور لیبرمن، بر لزوم برگزاری انتخابات در اولین فرصت اصرار کرده اند.
 
آویگدور لیبرمن که در دو سال و نیم اخیر وزیر دفاع بود، چهارشنبه آتش بس ارتش اسرائیل در برابر سازمان های مسلح فلسطینی غزه را «تسلیم شدن به ترور» نامید و استعفا کرد.
 
با خروج حزب «اسرائیل خانه ما» به رهبری لیبرمن از ائتلاف دولت، یکوزیر دیگر این حزب نیز کناره گیری کرد.
 
دولت نتانیاهو در وضعیت کنونی هنوز حمایت ۶۱ نماینده را دارد، که یک تن بیش از نیمی از اعضای مجلس است.
 
اما خروج «بیت یهودی» با ۸ کرسی اش از ائتلاف، دولت نتانیاهو را از اکثریت لرزان کنونی نیز ساقط می کند.
 
رسانه های اسرائیل هفته اول فروردین ۱۳۹۸ را نزدیک ترین موعد احتمالی برای برگزاری انتخابات ذکر کرده اند.
 
نتانیاهو سفر رسمی خود به اتریش را که قرار بود از پنجشنبه آغاز شود، برای رسیدگی به بحران دولتش، لغو کرد.
 
در این میان، آقای لیبرمن جمعه در نخستین اظهار نظر پس از استعفا از وزارت دفاع، از نحوه مدیریت دولت در قبال سازمان های مسلح فلسطینی غزه، صریح تر انتقاد کرد.
 
لیبرمن در آیین تودیع با فرماندهان ارتش در اشاره به حماس گفت، موافقت دولت ما با رساندن میلیون ها دلار پول قطر برای غزه، «تغذیه هیولایی است که ممکن است به حزب الله دیگری مبدل شود».
 
به گفته لیبرمن، «سران حماس با شلیک حدود ۵۰۰ راکت اخیر به اسرائیل، در واقع از مصونیت دولت اسرائیل برخوردار شدند».
 
در حالی که نتانیاهو به تازگی با انتقال ۹۰ میلیون دلار پول قطر برای غزه موافقت کرده و ۱۵ میلیون دلار آن با دخالت موساد اسرائیل جمعه گذشته به غزه رسید و میان فلسطینی ها توزیع شد، دو روز بعد از آن، یک عملیات ناکام کوماندویی ارتش اسرائیل سرآغاز بحرانی میان این کشور با سازمان های فلسطینی شد که در طول آن، حدود ۵۰۰ راکت از غزه به سوی جنوب اسرائیل شلیک شد.
 
بحران شبه جنگی دو روزه سنگین ترین درگیری طرفین در چهار سال گذشته بود.
 
هزاران اسرائیلی روز جمعه برای چندمین روز پی در پی در اعتراض به نبود امنیت در شهرهای جنوبی این کشور تظاهرات کردند.
 
صدها تن از اسرائیلی های ساکن جنوب پنجشنبه شب نیز به تل آویو رفته و در آنجا تظاهرات کردند.
 
در این میان، فلسطینی ها جمعه تظاهرات خود را در مرزهای غزه با اسرائیل ادامه داده اند هر چند که به گزارش رسانه های منطقه، حماس در راستای اجرای تعهداتی که برای آتش بس به مصر و قطر داده، از تظاهرکنندگان خواسته اعتراض های خود را به دور از خشونت برگزار کنند.
+18
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  به خدا قسم این ابرقدقد پوشالی رو اگر آمریکا فقط ٣ روز روشو برگردونه اونطرف محو میشه . واقعیت کف میدان نبرد با حکایتهای هالیوودی خیلی فاصله داره . در هالیوود توی یک روز ٢٠٠ تا هدف رو پودر میکنن و ....مثل زرتشتک دست میزنن و در عمل با ٥٠٠ تا فشفشه فلج میشن . راستی بنی جون، از این انبار دارقوزآباد چه خبر؟ بالاخره رفتید واسه بازرسی؟
  25
  36
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  باور. آخوند میره دکتر و می‌‌گوید .معده سوز می‌‌زند.دکتر گفت. گوشت نخور .ترشی نخور. سر منبر نرو. تو سایت یوکی نرو. کنار مرز جولان هم ترقه در نکن. آخوند پرسید. چرا ؟ دکتر گفت.اخر در آنجا هم خیلی‌ زیادی می‌‌خورید. برای معده ضرر دارد. فعلا.که این ابر قدرت پوشالی .تا کنون ۲۸ بار در کنار مرز سوریه به شما حمله کرده. کلی‌ از شما را سقط. ۳ تریلیارد دلار پول شما در سوریه. عرق. لبنان به آتش کشید. با پس گردنی از مرز جولان عقب زد. ۴۰ سال وعده نابودی می‌‌دهید ، دلار که در ایران می‌‌بینم. می‌‌پرسم. چه کسی‌ چه کسی‌ را نابود کرد. برای فریب دادن خود اگر به ارگاسم اسلامی احتیاج دارید. تشریف برید .سر کار اصلی‌ خود در جلویه محبت خانه آقا رضا. این چیزها که گفتید. تنبان برای آقات نمی‌‌شود. ۴۰ سال شعار دادن تو خالی‌، کی‌ بود.مانند منفجر شدن در کنار مرز جولان؟ دم خروس را باور کنیم. یا قسم حضرت عباس؟
  30
  15
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  آخوند میرود دکتر و اشاره میکند به پایین تنه و به دکتر میگوید اگر گفتی چی داره؟ دکتر کلی فکر میکند و نهایتا میگوید ما شا الله داره . آخوند میگوید چرا؟ دکتر میگوید ٤٠ سال است که مفت خورها را اوستا به بغل فرستادید فرانکفورت و ٤٠ سال است که دارند زر و زر میکنند
  10
  26
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  loder - شیراز، ایران

  اینم مثل محمد سلمون بدجور گرفتار شده جالبیش اینجاست که هر دو جانور ادمکش با هم تو تله افتادن ;)
  3
  35
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  منوچهری - کرمان، ایران
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. حالا گیرم که روشم برگردوند , با نیروی هوایش چه میکنید؟ نیروی زرهی؟ مگه اونا موشک ندارن ؟ دیگه از سیصد تا بمب اتمشون چیزی نمیگم. جلوی عراق بغل دستتون به جام زهر خوری افتادید که! خوشم میاد از رو کم نمیارید!! اخوی کوچولو!!
  17
  2
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  [::منوچهری - کرمان، ایران::]. استاد کجایی تو؟ چقدر زود پیر شدی؟ پارسال ٥٢ سالت بود امسال شدی ١٠١ ناقلا ؟ جنسش چطوریه که با لحاف میری تو بعد چهارم ؟ جان من زعفرونیش چنده الان تو کرمان؟
  1
  2
  یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  باور عمیق - قم، ایران
  اون کامنته بود در مورد تعریف پولشویی نوشته بودی، اونو با سیخ و سنجاق ساختیش یا نگاری بود؟
  1
  1
  یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  منوچهری - کرمان، ایران
  [::باور عمیق - قم، ایران::]. نه شما عینک تو عوض کردی. از بس کامنتی پونصد تومنی میزاری (و شاید پشت کامپیوتر شیطونی میکنی) ;) چهشماتو داری از دست میدیها !! در رابطه با پولشویی هم اگه رئیست اجازه داد , برو تو همون صفحه جوابتو بخون. فکر کنم تا این حد سواد داشته باشی. در ضمن شما هر موقع تشریف آوردین اینجا یه لول کلفتشو برات گذاشتم کنار! اگه خواستی روش برات زعفرون میریزم , اخوی! ;)
  0
  1
  یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.