ایران دستگیری، احضار و بازجویی ده‌ها معلم شرکت‌کننده در اعتصاب صنفی

بنا بر گزارش شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، ده‌ها تن از معلمانی که در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان ماه در اعتصاب سراسری معلمان شرکت کرده بودند از سوی نیروهای امنیتی احضار، بازجویی و یا بازداشت شده‌اند.
 
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «احضار به اداره‌ی اطلاعات، اطلاعات سپاه، حراست‌ها و پلیس امنیت، تقریبا در تمام استان‌های فعال در تحصن صورت گرفته است. دست کم تاکنون ۳۰ فعال صنفی از جمله اسکندر لطفی بازرس شورای هماهنگی احضار و بازجویی شده‌اند و بیش از ۵۰ نفر پیام تهدید دریافت نموده‌اند و از روز یکشنبه تاکنون دست کم ۱۲ معلم بازداشت شده‌اند.»
 
این اطلاعیه می‌افزاید که محمد رضا رمضانزاده دبیر انجمن صنفی معلمان استان خراسان شمالی و ۵ عضو این تشکل نیز دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.
 
در استان خوزستان نیز پیروز نامی و علی کروشات توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند. مصطفی رباطی و حسن جوهری از شیروان، محمدعلی زحمتکش فعال صنفی از شیراز، امید شاه‌ محمدی از دیواندره و محمد کرد و فاطمه بهمنی فعال صنفی از اراک نیز از جمله دستگیرشدگان هستند.
 
این شورا ضمن محکوم کردن سرکوب و بازداشت فعالان صنفی به مسئولان امنیتی نسبت به پیامدهای این نوع برخورد با معلمان هشدار داده و نوشته است: «ما خواهان توقف روند سرکوب و پرونده‌سازی و بازداشت فعالان صنفی و آزادی بدون قید و شرط آنان هستیم. بدیهی است در صورتی که روند برخوردها ادامه یابد شورای هماهنگی حق هر گونه اعتراض قانونی را برای خود و جامعه‌ی فرهنگیان ایران بنا بر اصول قانون اساسی لازم و ضروری می‌داند.»
 
کانون صنفی معلمان استان خوزستان نیز با انتشار اطلاعیه‌ای با تاکید بر این که «کانون‌های صنفی فعالیتی غیر سیاسی دارند» خواستار آزادی پیروز نامی و علی کروشات شده‌اند.
با این حال فرج کمیجانی دبیر کل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی که تشکلی اصلاح‌طلب به شمار می‌رود و نیز عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان «فراخوان تحصن در مدارس را ساختارشکنانه» توصیف کرده و تحصن معلمان را به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ایجاد چالش برای امنیت داخلی ربط داده است.
 
این تشکل اصلاح‌طلب از معلمان خواسته بود: «به دلیل حساسیت شرایط موجود و احتمال بهره‌برداری جریانات و رسانه‌های معاند نظام از هرگونه اقدام اعتراضی که زمینه سوء استفاده دشمنان را فراهم آورد خودداری نمایند و با حضور شاداب خود درکلاس‌های درس و با ارتقاء هرچه بیشتر جایگاه ویژه خود نزد تمامی اقشار و جامعه بتوانیم مطالبات و خواسته‌های به حق فرهنگیان عزیز را از مسیرهای قانونی پیگیری نماییم.»
 اعتصاب معلمان در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان که در صدها شهر و روستا در سراسر ایران صورت گرفت دومین دور اعتصابات معلمان در یک سال اخیر است. معلمان در ۲۲ و ۲۳ مهرماه نیز دور روز اعتصاب را سازماندهی کرده بودند.
 
اعتراض به مواردی چون پایین بودن حقوق و دستمزد، پولی سازی آموزش، گرانی و تورم و زندانی کردن معلمان از جمله علل اعتصاب دو روزه معلمان اعلام شده است.
 
محمود بهشتی لنگرودی، اسماعیل عبدی، و تعداد دیگری از معلمان پیشتر از این اعتصابات به دلیل اعتراض صنفی به زندان و تبعید محکوم شده‌اند.
+51
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  تقریباً شده مثل اعتصابات اوائل سال پنجاه و هفت که بتدریج در تمام آحاد و اقشار جامعه گسترش پیدا کرد و رژیم نکبت اسلامی متولد شد!! ولی اینبار با در نظر گرفتن ، تجربه تلخ گذشته ، امیدوارم این اعتصابات سرانجامی خوش داشته باشه و ایران و مردم ایران با سرنگونی ضحاکعلی ، از زندانی که رژیم فاسد و متعفن مذهبی برپا کرده ، رهایی و در فضای آزادی و اتحاد ، با پشتکار همه آحاد ملت به پیشرفت و شکوفایی و رفاه دست یابند!!
  1
  65
  جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  ما همه در اسلام برابر هستیم. همه در اسلام کارگر و دهقان باشند. ما روحانیون همه می‌‌کنیم تشکر از این ملت دیده ستم دیده. ما روحانیون می‌‌بوسیم. دست پینه بسته دهقان و کارگر .عزت ما به ملت ستم دیده است. پول نفت را به سفره آوریم. یک تکه آهن قراضه به اسم ماشین می‌‌فروشند ۱۷ هزار. ناموس ملت را فروختند به اجنبی. سخنان گوهر بار امام امت. نتیجه . دست ما مستضعفین را که نبوسیدن هیچ، بردن کلاس قرآن و شرت ما را پاهین کشیدند. ۲ هزار حقوق داشتیم. آهن قراضه پیکان ۱۷ هزار بود. ۱ به ۷. امروز ۱ میلیون حقوق ما است. آهن قراضه ۷۰ میلیون. ۱ به ۳۵ . قرار شد نفت را به سر سفره اورند .نان و پنیر هم پر زد رفت. ناموس را به یک کشور می‌‌فروختیم. امروز اقامون شده .پری بلنده روسیه .چین. آفریقا . لبنان. عراق. فلسطین. سارق لاریجانی داریم. بیت آقا داریم. باور داریم. خلیفه مشد داریم. حسین حسن گویان داریم. که دو دستی‌ به دنیا چسبیده. ولی‌ ملت را به اخرت حواله می‌‌دهند.اگر این حکومت شیطان نیست پس چیست؟ از خواسته صنفی اموزگارن هم ترس دارند. اگر این دولت نایب امام زمان است. پس حکومت خودش دیگر چه جانوری است
  2
  21
  جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.