من اگر آمریکایی بودم و شرط‌های حسن عباسی را می‌شنیدم

عصر ایران؛ مصطفی داننده
حسن عباسی رئیس اندیشکده یقین (مرکز بررسی های دکترینال) در یکی از سخنرانی‌های هیجانی خود از شروط ایران برای مذاکره با ایران پرده برداری می‌کند. شرط‌هایی که در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است.
 
شرط‌های عباسی برای ایالات متحده بدین شرح است:
 
« شرط نخست آن است که امریکا تمامی وب‌سایت‌های پورن خود را مسدود کند. شرط دوم آن است که امریکا باید حجاب را به رسمیت شناخته و آن را بپذیرد. شرط سوم آن است که امریکا باید وال‌استریت را به عنوان مرکز ربای جهانی بسته و اقتصاد ربوی کنار بگذارد. شرط چهارم جمع کردن بساط اسراییل است. شرط پنجم آن است که امریکا باید بپذیرد مسلمان شود.»
 
خوب حالا فرض می‌کنیم من نگارنده این متن، یک آمریکایی هستم و بعد از شنیدن سخنان عباسی تصمیم گرفته‌ام در مورد ایران، حجاب، اقتصاد بدون ربا و مسلمانی تحقیق کنم. اصلا تصمیم می‌گیرم به ایران سفر کنم.
 
به محض رسیدن به ایران ابتدا شرط دوم حسن عباسی مرا درگیر می‌کند؛ حجاب. در رسانه‌های خوانده‌ام که در ایران گشتی به نام ارشاد وجود دارد که با دخترانی که به اصطلاح بدحجاب گفته می‌شود برخورد می‌کند. با چشم‌هایم می‌بینم که بسیاری از زنان چادر سر نمی‌کنند و تنها یک شال و یا روسری به سر دارند. از دوستان ایرانی‌ام در مورد حجاب می‌پرسم و اینکه چرا برای زنان مسلمان در ایران گشت ارشاد گذاشته شده و یا اینکه چرا به آنها اجازه ورود به ورزشگاه ورزشی داده نمی‌شود. همان روز که من به ایران رسیدم، گویا به زنان مشهدی گفته شده بود برای رفتن به کوه باید از پدر یا همسر خود اجازه بگیرند.
 
گویا در ایران بر سر حجاب مناقشه‌های اساسی وجود دارد.
 
به سراغ بانکداری می‌روم. بانکداری که گویا اسلامی است. اما با چرخی در اینترنت به نظر مراجع تقلید شیعه می‌رسم. بسیاری از مراجع تقلید بانکداری در ایران را ربوی اعلام کرده‌اند. برخی از این نظرها را می‌خوانم. « آیت‌الله نوری همدانی: بانک‌ها دست از رباخواری بردارند./ آیت‌الله علوی گرگانی: برخی بانک‌ها ربای آشکار می‌گیرند/ آیت‌الله جوادی آملی: حقوق کارمندان بانک‌هایِ ربوی، حرام است/ آیت‌الله مکارم شیرازی: در بانکداری اسلامی تا ۲۸ درصد از مردم سود می‌گیرند» با خود می‌گویم بانکداری خود اینها هم که ربوی است، چگونه به ما توصیه می‌کنند دست از وال استریت برداریم.
 
در این چند وقت سخنرانی‌های عباسی و چند شخصیت سیاسی دیگر ایران را هم گوش دادم. آنها در سخنرانی‌های خود یا فحش می‌دادند یا دیگران را متهم می‌کردند بدون اینکه سندی از این اتهام‌ها ارائه دهند. با خود گفتم این چه مسلمانی است که آنها از آن دم می‌زنند ولی به راحتی غیبت می‌کنند، اتهام می‌زنند، دروغ می‌گویند و ....
 
کاش جناب حسن عباسی قبل از اینکه دیگران را هدایت می‌کرد نگاهی به داخل ایران می‌انداخت و می‌دید که خودمان بیشتر از آمریکایی‌ها احتیاج به تغییر داریم. حرف از مدیریت جهان زدند خوب است به شرطی که بتوانیم اول کشور خودمان را به جایگاه مطلوب بفرستیم و بعد به فکر دیگران باشیم.
 
مثل آن مردی نباشیم که به دیگران توصیه می‌کرد با همسران خود بسازید و با آنها مهربان باشید اما در خانه خودش هر روز جنگ بود و دعوا یا به قول سعدی :«تو بر اوج فلک چه دانى چیست/که ندانى که در سرایت کیست»
+21
رأی دهید
-104

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  بهنام انتورپن - انتورپن، بلژیک

  صد بار گفتم وقتی میشینی پای بساط بیشتر از ظرفیتت نکش.
  4
  151
  جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  آنتی خرافه - کلن، آلمان

  این حسن جینگیلی با اون به قول خود دکترینش زیاد کلاس های استاد طوسی میرفته، احتمالا دکترینش هم از اینه استاد طوسی گرفته.
  5
  127
  جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  Hatef - پاریس، فرانسه

  این تئوریسین برازنده همین حکومت اسلامیست. ولى من به ایشان توصیه میکنم بجاى هذیانگویى، هر چه زودتر بار و بندیلش را جمع کند و فلنگش را ببندد چون جدا" خبرهایى هست.
  3
  70
  جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  samisan - توکیو، ژاپن

  همین ها خودشون جاسوس و دستمالچی امریکا و اروپا هستن و در خلوت ان کا ر دیگر میکنن بازرگان اول اون انقلاب امریکایی اروپایی گفت بابا اینها رو دارن میارن ایران را نابود کنن ولی کسی گوشش شنوا نداشت
  3
  50
  جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  میگن یک فاعل یک مفعول را با خود به خانه میبره و بعد از اینکه کارشون تمام میشه طرف مفعول بعد از اینکه لباس تن میکنه و فاعل میبینه که مفعول یک گمه به کمر بندش اویزون است، ازش میپرسه این دیگه چیه ، میگه قمه، همشه همراه دارم تا اگر کسی خواست بهم چپ نگاه کنه ،شکمش را سفره کنم، حالا این ابو دکترهای مملکت عدل علی هم حکایت اون مفعول را دارند، چیزی برای از دست دادن براشون نمونده ولی قمه به دست ایستادن که کسی نگاه چپ بهشون نکنه
  4
  54
  جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  ایرانی بی ایران - گوتنبرگ، سوئد

  مگه این بابا رو براش حکم زندان نبریده بودن؟؟!! پس سخنرانی کجا کرده، تو زندان؟؟؟
  1
  26
  جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا

  فکرش رو بکنید ، چادر مشکی ‌و ریش پشم که بو سیراب شیردون میدن ، و از بویه زیره بغلشون فیض ببری ، بعد تو مجلس سنا هر کدوم با یک آفتابه که سنبل مسلمان شیعیست هر روز سره کار حاضر میشن ، موتوری ها مسافر کشی دوره کاخ سفید.......😂😂😂😂. اینقدر خندیدم که امروز روز جمعم که آخره هفتس به هیچ چیز احتیاج . ندارم ......فقط موندم که حسنی بی شعور به دنیا آمد یا بعد اً بیشعور شد. 😎😎😂😂🤷‍♂️
  1
  23
  جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  حسنی به مدرسه نمیرفت , اگر هم میرفت روز های جمعه میرفت ! این حسن هم برای اینکه خودش را کسی مهم جا بزند الکی دارد سخنرانی میکند و برای این و ان تعیین تکلیف میکند.
  1
  8
  جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  کجای دنیا ربای (کارمزد) ۳۰ در صد وجود دارد؟!؟!
  0
  2
  شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۵:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.