خواص سرم ضدچروک حاوی طلا صحت دارد؟

طلا روی تولید ملانین هم تأثیر دارد و آثار مضر نور خورشید را کم می‌کند. همچنین در کاهش التهاب و آکنه دخیل است و سبب درمان آن‌ها می‌شود...

"این سرم مؤثرترین محصول برای رفع چروک صورت است و به‌عنوان یک محلول ضدپیری، در یک دوره مصرف 3 ماهه، به شکلی باورنکردنی تمام عوارض پیری پوست؛ یعنی لک و چروک را از بین می‌برد."
"این محصول با نوسازی سلول‌های بنیادی پوست باعث ایجاد بافت جوان می‌شود و در نتیجه همه عوارض ایجاد شده از پیری پوست را برطرف می‌کند."

"طلای 24 عیار موجود در این محصول به نوسازی طبیعی سلول‌ها کمک می‌کند و با تحریک جریان خون باعث اکسیژن‌رسانی بهتر به سلول‌ها می‌شود."

نمونه تبلیغات این‌چنینی در حوزه محصولات آرایشی بهداشتی کم نیست! بیشتر این محصولات با این نوع ادعاها قیمت‌های گزافی بر محصولات خود می‌گذارند اما واقعاً تا چه حد می‌توان به آن‌ها اعتماد کرد؟ آیا واقعاً مؤثرند؟ در گفت‌وگویی با دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده این موضوع را به چالش کشیده‌ایم.
 
آقای دکتر استفاده از سلول‌های بنیادی موضوعی جدید در حوزه محصولات آرایشی- بهداشتی است. آیا واقعاً مؤثر هستند؟
بله، استفاده از سلول‌های بنیادی یا استیم‌سل‌ها در حال حاضر سر تیتر موضوعات خبری در دنیاست و برای محصولات پوستی و زیبایی هم از نام و ترکیبات آن زیاد استفاده شده است. کاربرد سلول بنیادی سبب بالا رفتن قیمت محصولات می‌شود اما بیشتر به این موضوع بستگی دارد که چه نوعی از این سلول‌ها به کار گرفته شوند.
 
سلول‌های بنیادی که در محصولات آرایشی به کار می‌روند چند گروه‌اند؟
استیم‌سلی که محصولات آرایشی استفاده می‌شود باید بدون هر نوع آلودگی و باکتری و انگل باشد بنابراین منشاء گیاهی دارد. برخی از آن‌ها از محیط کشت سلول‌های بنیادی، مغز سلول‌ها، بعضی جنین‌ها و پرده آمنیوتیک و بند ناف و برخی از فیبروبلاست‌ها و محل کشت آن‌ها تهیه می‌شوند.
 
چطور آن را از گیاهان می‌گیرند؟
معمولاً در آزمایشگاه تولید می‌شوند. استیم سل‌ها از گیاه جدا شده بومی هند، ماداگاسکار، اندونزی و مالزی گرفته می‌شود و بعد از تکثیر شدن آن را وارد محصول می‌کنند.
 
اصلاً چه نیازی هست که از آن‌ها در محصولات پوستی استفاده شود؟
ویژگی استیمسل‌ها این است که می‌توانند به سلول‌های زیاد و متفاوتی تقسیم شوند. استفاده از آن‌ها در محصولات پوستی به تحریک پوستی و بهبود بافت‌ها و پیشگیری از پیری زودرس پوست کمک می‌کند.
 
با این تفاسیر محصولات حاوی استیم‌سل‌ها واقعاً مؤثرند!
تأثیر محصول به نوع استیل‌سل مصرفی و میزان و حتی این موضوع که چگونه وارد سلول می‌شود و عوامل رشد و سیتوکین‌های آن بستگی دارد ولی اغلب آن‌ها باعث افزایش کلاژن‌سازی در پوست و انعطاف‌پذیری بیشتر پوست می‌شوند. کلاژن و الاستین ساختارهایی هستند که به حفظ جوانی پوست کمک می‌کنند. با افزایش سن و در اثر برخی عوامل فیزیکی از جمله اشعه UV سیگار و توکسین‌ها و اختلالات تغذیه‌ای احتمال از بین رفتن این ساختارها و شلی پوست و به وجود آمدن حلقه‌های سیاه دور چشم بیشتر می‌شود. عوامل رشد و سلول‌های بنیادی می‌توانند در تقسیم سلولی و ساخت کلاژن و الاستین و جوان‌تر به نظر رسیدن پوست مؤثر باشند.

استیم‌سل‌ها امروزه در علم بازساختی و بهبود زخم بسیار کاربرد دارند اما هنوز تحقیقات کاملی در رابطه با میزان تأثیرگذاری محصولات مربوط به آن انجام نشده و قطعاً نمی‌توان گفت کدام محصول مؤثر است. امروز شرکت‌های زیادی این محصولات را تولید و آنالیز می‌کنند تا میزان زنده ماندن سلول‌ها را بررسی کنند. اگر این نوع محصولات به خوبی با ترکیبات مناسبی ساخته شوند، آنتی‌اکسیدان عالی هستند.
 
محصولات حاوی استم‌سل در کدام کشورها ساخته می‌شوند؟
آمریکای، کره جنوبی و هند
 
لطفاً درباره کاربرد طلا در محصولات آرایشی توضیح دهید
در مورد اثربخشی و مکانیسم طلا در محصولات آرایشی باید گفت از آنجا که طلا باعث فعال شدن سلول‌های پایه پوست می‌شود می‌تواند الاستیسیته پوست را افزایش دهد و با کاهش چروک‌های ریز پوستی باعث جوان‌تر به نظر رسیدن پوست شود. یون طلا به تحریک سلولی هم کمک می‌کند و با بهبود خون‌رسانی سبب افزایش متابولیسم سلول‌های پوستی و فعالیت بهتر آن‌ها می‌شود. در عین حال با رفع خشکی پوست جلوی پیری پوست و تیرگی را هم می‌گیرد. طلا روی تولید ملانین هم تأثیر دارد و آثار مضر نور خورشید را کم می‌کند. همچنین در کاهش التهاب و آکنه دخیل است و سبب درمان آن‌ها می‌شود. در کل طلا در زیبایی پوست مؤثر است اما محصولی که حاوی طلا باشد و بتوان به مؤثر بودن آن در زیبایی و ترمیم پوست استناد کرد بسیار کم است. به عبارتی نباید هر محصولی که صرفاً روی آن قید شده حاوی طلا است را با قیمت گزافی بخرید. بهتر است پیش از آن حتماً با متخصص پوست مشورت داشته باشید.
+2
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.