آخرین گفتگوی سلطان سکه پیش از اعدام

امروز خبر اعدام وحید مظلومین معروف به سلطان سکه منتشر شد. خبرگزاری میزان به همین مناسبت گفتگویی از او را منتشر کرد که حاوی نکاتی خواندنی است:
 
در زندان اوین سراغ یکی از محکومان اعدام این روز‌های قوه قضائیه رفتیم با نام وحید مظلومین می‌شناختمش، اما در هنگام معرفی خودش گفت: به نام خدا وحید مظلومی هستم متولد ۱۳۴۱ نام پدر حبیب الله سال ۵۶ دیپلم گرفتم و یک دیپلمه معمولی هستم سطح تحصیلاتم هم در همین حد است. در تاریخ ۱۰ تیر ماه ۹۷ دستگیر شدم.
 
از همان ابتدا بنایش را بر پاسخ ندادن و دور زدن سوالات خبرنگار گذاشته است می‌گوید یک شبِ سلطان سکه شدم و به اینجا رسیدم. ‌
 
می‌گوید: برای خودم اسم و رسمی دارم کسی نیست که در صنف ما من را نشناسد.
 
می پرسم اگر الان دوباره به بازار برگردی سرمایه ات را چه کار می‌کنی؟ می‌گوید اگه از من بپرسی که اگر دوباره شانس بازگشت به بازار داشته باشم که ندارم، دوباره همان کار را می‌کنم…
 
از او در مورد القابش می‌پرسم در مورد لقب سلطان و ملا می‌گوید: عاقل آن است که لقمه را به اندازه دهنش بردارد و یک شبِ نخواهد ره صد ساله رود، به آن فرد می‌گویند عاقل. ‌
 
او که ماهی ۳۰ میلیارد درآمد داشته، می‌گوید کارم را دوست داشتم شغلم را دوست داشتم مخصوصا شغل سکه را.
 
تعریفش از بازار هشتاد میلیون جمعیت ایران است. می‌گوید معنی بازار را از من بپرسید، هیچ چیز خاصی داخلش نیست یک عرضه و تقاضای همیشگی در جامعه …
 
مظلومین از پاسخ به سوال دائما طفره می‌رود تکیه کلامش “آهان” است و هر سوالی که می‌پرسم می‌گوید “چه سوال خوبی پرسیدی … “، اما زمان پاسخ دادن که می‌شود به بیراهه می‌زند و حکایت تعریف می‌کند.
 
وقتی در مورد اعداد با من صحبت می‌کنید اعداد را دقیق بگویید من ریاضی خوبی دارم. این را می‌گوید که ثابت کند ضرب و تقسیم را خوب بلد است که انصافا هم اینطور بود.
 
یک جا به او گفتم شاید تصور کردی من خبرنگار اینجا آمده‌ام تا شما را گوشه رینگ بگذارم؟، برافروخته شد و گفت: شما نمی‌توانید من را گوشه رینگ بگذارید. اگر می‌توانی تلاش خود را بکن من وحید مظلومی هستم. اگر تونستی من رو گوشه رینگ بگذاری بگذار تمام تلاشت را بکن. ‌
 
می‌گوید این روز‌ها تلویزیون زیاد تماشا می‌کند اخبار را خیلی دوست دارم و فیلم نمی‌بینم، اما نوبت به رسانه و صحبت از خبر می‌شود می‌گوید من اصلا رسانه‌ها را قبول ندارم.
 
درباره یکی از دستگیری هایش که در سال ۹۱ اتفاق افتاده اینگونه توضیح می‌دهد من در آن سال معتمد بانک مرکزی برای توزیع ارز بودم بازار نابسامان شد. یک روز آمدند من را بگیرند داخل مغازه نبودم به من زنگ زدند و اطلاع دادند که ماموران برای دستگیریت امده اند فرار کردم، اما لب مرز دستگیر شدم آن زمان اتهامم اخلال در نظام ارزی بود. منظورش را خوب متوجه شدم سخنگوی قوه قضائیه پیشتر درباره این دستگیری وحید مظلومین توضیحاتی ارائه کرده بود.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، چهارم شهریور ماه همین امسال، در صد و سی و امین نشست خبری خود درباره وحید مظلومین گفت: مظلومین همان کسی است که در سال ۹۱ دستگیر شد و افساد فی الارض در کیفرخواست او عنوان شده بود؛ اما آن موقع بانک مرکزی و حراست بانک مرکزی اعلام کردند که کار‌های این فرد با نظر و هماهنگی آن‌ها بوده است؛ لذا دادگاه حکمی برای این فرد صادر نکرد.
 
در یک جای صحبت‌های مظلومین وقتی که در مورد نقش تعیین کننده خود در بازار صحبت می‌کرد گفت: زمانی که من توی بازار بودم سکه می‌خواست ۵ هزار تومان نوسان بزند اصلا به این سادگی نبود. پرسیدم چرا؟ شما نمی‌گذاشتید؟ سریع صحبت هایش را جمع کرد و گفت: نه اینکه من نمی‌گذاشتم بازار، عرضه و تقاضا و تقابل خودش را داشت.
 
به خاله و شریکش اقدس مهرافزا و حساب‌هایی که مظلومین با آن‌ها کار می‌کرده می‌رسیم خودش بیشتر مایل است درمورد خانم مهرافزا صحبت کند. در مورد حساب هفتصد میلیارد تومانی خاله هفتاد ساله اش می‌پرسم؛ با تعجب می گوید مگر هفتصد میلیارد حجم پول بالایی است؟ می‌گویم: نیست؟ می گوید: به هیچ عنوان نیست. هفتصد میلیارد تومن پولی نیست. شما بزرگش می‎‌کنید …
 
می‌گوید “من خاله ام را صرفا به یکی از دوستانم به اسم اقای قاسمی معرفی کردم او دنبال شخصی معتمد بود و من هم خاله‌ام را، به آقای قاسمی یا همان محمد سالم که مشکلی در حسابش بوجود آمده بود معرفی کردم.
 
” مظلومین این جا هم سعی در فرار از پاسخگویی داشت که البته مصاحبه ما با محمد سالم همه چیز را هویدا کرد.
 
محمد سالم از وحید مظلومین به عنوان یکی از بهترین مشتریانش یاد می‌کند و گاهی هزار تا سه هزار عدد سکه از او در هفته خریداری می‌کرده است.
 
در مصاحبه‌ای که با محمد سالم همکار و شریک وحید مظلومین داشتیم در بخشی از صحبت هایش می‌گوید: اواسط سال ۹۵ و در سال ۹۶، که سکه را به صورت نقدی در بازار خریداری و کاغذی آن را در بازار آتی فروخته می‌شد و سود زیادی به همراه داشت، خرید و فروش سکه در مغازه به طور میانگین به روزی ۲۵۰۰ مورد سکه رسید.
 
به گفته خودش از ترس اینکه حسابهایش بلوکه شود، با حساب خودش کار نمی‌کند و تصمیم می‌گیرد با وحید مظلومین در این زمینه مشورت کند و او به محمد سالم پیشنهاد می‌دهد که با کارت اقدس مهرافزا که نامش نیز در میان اخلالگران ارزی بار‌ها در جلسات دادگاه وحید مظلومین به میان آمد، به فعالیت اقتصادی ادامه دهد و سود آن را در آخر سال به حساب این فرد واریز کند.
 
بعد از اینکه صحبت هایم با وحید مظلومین درباره اقدس روح افزا تمام شد، مظلومین گفت: دیگر خسته ام و تمایلی به ادامه مصاحبه ندارم. من هم اذیتش نکردم و از او برای وقتی که گذاشته بود تشکر کردم از مامور مراقب خواست برایش پاکت سیگارش را بیاورد وقتی که اورد به من هم تعارف کرد و گفت: این گران‌ترین سیگار ایران است اگر میکشی بفرما. پرسیدم چطور اینقدر راحت سیگار به دستت رسیده؟ گفت: “یک روز مامور زندان اومد پیشم گفت: سیگار میکشی؟ گفتم آره من سیگاریم، گفت: از امروز میتونی راحت سیگار بکشی، از اونجا فهمیدم حکمم قطعی شده “.
 
وقتی که از اوین بیرون آمدم هوا تاریک شده بود تا زمانی که به منزل برسم آن حرف مظلومین که میگفت “زمانی که من توی بازار بودم سکه می‌خواست ۵ هزار تومان نوسان بزند اصلا به این سادگی نبود”، دائم در سرم می‌چرخید و با خودم زمزمه می‌کرد که چطور یک فرد می‌تواند نبض بازار یک کالای پرتقاضا را اینگونه در دست بگیرد که بازار باید حتی برای نوسان پنج هزار تومانی هم منتظر دستور از او باشد.
+47
رأی دهید
-52

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  دو کلمه حرف درست - زوریخ، سوییس

  من نفهمیدم جرم این بابا چی بود. هر کس سکه بخره و بفروش مجرم هست؟ اگر اینطور باید یک میلیون آدم رو دستگیر کنند. و شاید هم اینکار رو برای حضرت آقا میکرده که الان باید سرش میرفته زیر آب. خلاصه این را هم کشتن.
  13
  188
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  karaji - کرج ، ایران

  جواب سوال خبرنگار هم اینه که مملکت پشمکیه !
  6
  141
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parviz55 - مادرید، اسپانیا

  ننگ--!مقایسه کنید بامصاحبه میرزا علی پیرمرد طبسی که در حضور وزیر شعر خواند:پس از اینکه رفتم هنوز دور نشده بودم که هدیه ای از سمت وزیر برای من آوردندگفتم اگر برگ گلی از سمت دوست باشد یک دنیا برایم ارزش دارد دیدم خُلق مردم از گرانی ها تنگ است و وقتی خُلق شما تنگ باشد بدانید که خلق دیگران هم تنگ است مسئولین باید بر خرید و فروش نظارت دقیق کنند و مردم را وانگذارند{ای خدا مگذار کار من به من/ گر گذاری وای بر احوال من}
  3
  59
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  parviz55 - مادرید، اسپانیا

  اوافزود: ۲ گاو دارم که ۱۵ کیلو شیر می دهند و مردم برای خرید آن صف می کشند برخی می گویند چرا گران نمی کنی وقتی همه جا گران شده و من پاسخ می دهم من برکت آن را از خدا می گیرم.اگر تمام دنیا را داشته باشید عاقبت آن مرگ است اگر خوراک به اندازه کف دست و نصف آن باشد و اگر تن سالم و بی نیاز از دارو و دوا باشدکافی است و بدانید حاجت خود را از خدا گرفتید.از او پرسیدند:آیا می دانید که معروف شده اید جواب داد: خدا کند که این حرف من به نفع همه مردم و جوانان تمام شود و هرچه خدا بخواهد همان می شود.
  4
  39
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  یاد خلخالی گور به گور افتادم که اونم اوایل انقلاب قاچاقچی های بزرگی که حکم اعدامشون در اومده بود رو پرونده شو با یه بدبخته فلک زده جا به جا میکرد و خیلی راحت اون قاچاقچی آزاد میشد و اون خرده فروش اعدام . اینم یه چیزی تو همین ردیفه .
  5
  75
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  برای طمع در بدست گرفتن ثروت باد اورده , سرش را به خوردن داده! خدایش بیامرزاده ش عجب انسان بی خیالی بوده !
  9
  48
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا

  عجب اعجوبه ای بوده ! ۱۵ سال داشته دیپلم گرفته ! اونم اون زمون! دیپلم نظام شاهنشاهی برابر است با دکترای این نظام ! ( البته منظورم کسیکه واقعا با خواندن این مدرک رو کسب کرده باشه نه از جلوی دانشگاه تهران خریده باشه ) ! اونم اون زمون که اگه کسی دو کلاس سوات اکابر داشت انیشتن حساب می‌شد !! ننه مرده تک خوری کرد به این روز افتاد اگه سهمی هم برای دزدان نظام کنار میگذاشت الان راست راست داشت برا خودش آقایی می‌کرد. سلامت باشین !
  2
  35
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  tom28 - تهران، ایران
  اعدام شدن این شارلاتان را فقط احمقها باور میکنند همانطور که اعدام سعید امامی و فاضل خداداد را باور کردن اما همگی بی سرو صدا از کشور خارج شدند و میشوند و در بهترین و خوش آب و هواترین جاهای دنیا زندگی میکنن و به تجارتشون با سران نظام مقدس ادامه میدن.
  16
  9
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  شاه و شیخ - قم، ایران
  متولد 1341 و سال 1356 دیپلم گرفته!!!؟؟؟؟ کسی که تونسته باشه 8 یا 9 ساله دیپلم بگیره یعنی که یک دانش آموز استثنایی ؟؟ پس چرا دانشگاه نرفته؟؟ بانک مرکزی کدام کشور ارز وارداتی را در اختیار یک آدم عادی میگذارد؟ جز اینکه از برای ایجاد تورم خواستگی؟؟ چرا لقب آقا ملا را داشته؟؟ یکی از خبرنگاران پس از کلی پرس و جو از یکی از بازاریان میشنود که چند روز قبل از وقوع 11 سپتامبر با حمایت بانک مرکزی شروع میکند به جمع کردن دلار و سکه از کف بازار!! یعنی ایشان به نوعی از پروژه های ملا عمر در جریان بوده و همین اطلاعات سری بوده که وی را به آقا ملا مشهور و میلیاردر کرده که 700 میلیارد از نظر او پولی نبوده.
  3
  16
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  siah76 - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  متولد۱۳۴۱ و در ۱۳۵۶ هم دیپلم گرفته! یعنی ۱۵ سالگی . گفت ریاضیش هم خوبه من دیگه شکی ندارم یه نابغه رو از دست دادیم .جامعه گوسفندی لیاقتش حکومت گرگان است. این هم یه گرگ کوچولو که مثل زنجانی و ضراب و. فقط برای ماستمالی مردم عادی هر چند یکبار علم میشه!
  3
  28
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  بعد از اون قیام ننگین ؛ کشور افتاد دست دلاک ها و دلال ها ؛ از ازدواج و صیغه و شغل و دانشگاه و مدرک تحصیلی ؛ تا خرید ارز و سکه ۰ طرف دیپلم سیکل داره ( ۹ کلاس تحصیلات) چرخه اقتصاد را گرفتهو به منجلاب کشانده ؛ . وقتی اقتصاد برای گاو باشد ؛ اقتصاد دان هم چوپان از آب در میاد .
  3
  11
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  خورشیدخانم - وین، اتریش
  این بابا را فراری دادند و رفت کانادا فقط خواستند ملت بدبخت مال باخته وطن ویران شده را سر کار بگذراند.این بی شرفهای خاین به ایران فقط دروغ گفتند در این چهل سال.
  5
  9
  ‌پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  مگر این همه ثروت را بدون پشتیبانی بدست آورده است؟!؟!باید قبل مرگ افشاگری میکرد.
  1
  1
  ‌پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۵:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  [::دو کلمه حرف درست - زوریخ، سوییس::]. ساده نباش دوست من کدام اعدام این بابا ادم خودشون بود اگر این بابا باعث گرانی سگه شده پس چرا سکه الان ارزان نمیشه یواشکی هوییتش را عوض کردن گفتن برو یک کشور خارجی حالتو بکن ما هم میگیم اعدام شد وسلام در این چهل سال یاد گرفتم هرچی جمهوری اسلامی میگه دروغ است وهرچی دروغگو است دوست خداست
  2
  2
  ‌پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.