«موافقت» ایران با دریافت مواد غذایی در ازای صدور برق و گاز به عراق

 مرز حاج عمران دو مقام عراقی روز چهارشنبه، ۲۳ آبان‌ماه، گفتند که عراق با ایران توافق کرده‌ است که در برابر تحویل اقلام خوراکی و «انسان‌دوستانه» عراقی به ایران، از ایران گاز و برق دریافت کند.
 
این دو مقام عراقی که نام‌شان ذکر نشده این مطلب را روز چهارشنبه به خبرگزاری رویترز گفتند، اما جزئیات بیشتری در مورد این اقلام غذایی ارائه ندادند.
 
همزمان با بازگشت تمامی تحریم‌های آمریکا علیه ایران ارتباط بانکی ایران نیز با بانک‌های جهانی دشوارتر شده و به این خاطر نگرانی‌ها در ایران نسبت به واردات غذا و دارو و کمبود کالاهای اساسی گسترش یافته است.
 
به تازگی اعلام شد که دولت سوئیس در حال انجام مذاکراتی با تهران و واشینگتن درباره گشایش کانالی بانکی برای فروش اقلام بشردوستانه به ایران است.
 
اعلام خبر توافق برای وارد کردن اقلام خوراکی از عراق به ایران در حالی است که تاکنون ایران همواره از تأمین‌کنندگان بسیاری از کالاهای غذایی به عراق بوده و حتی در بازار خرمای این کشور نیز حضور چشمگیری داشته است.
 
هنوز در ایران هیچ مقامی به این خبر واکنش نداشته و جزئیاتی در این باره منتشر نشده است.
 
خبر توافق برای تبادل گاز و خوراک بین دو کشور در حالی منتشر می‌شود که بغداد برای واردات گاز ایران که در نیروگاه‌های برق عراق استفاده می‌شود نیازمند دریافت اجازه از ایالات متحده است.
 
با توجه به ضعف شدید صنعت برق عراق این کشور به شدت به گاز و برق ایران نیازمند است. تابستان گذشته تحت تأثیر کاهش موقت نیروی برق در استان‌های جنوبی عراق ناآرامی‌های گسترده‌ای روی داد.
 
سفارت آمریکا در بغداد هفته گذشته اعلام کرد که دولت این کشور به مدت ۴۵ روز عراق را از تحریم‌های اخیر معاف کرده تا بتواند خرید گاز و برق از ایران را ادامه دهد و این معافیت به عراق امکان خواهد داد تا «در راستای استقلال در عرصه انرژی گام بردارد.»
 
روز چهارشنبه یکی از مقام‌های عراقی در این باره به رویترز گفت: «مهلت تعیین شده ۴۵ روزه آمریکایی‌ها برای توقف واردات گاز ایران به هیچ وجه برای عراق برای یافتن یک منبع جایگزین کافی نیست.»
 
او افزود: «توقف وارد کردن گاز ایران پس از مهلت تعیین‌شده یک بحران واقعی برق ایجاد خواهد کرد. ما به زمان بیشتری نیاز داریم… آمریکایی‌ها کاملاً از اینکه ما تا چه حد ناگزیر از وارد کردن گاز از ایران هستیم آگاهند.»
 
مقام دوم عراقی نیز به رویترز گفت که عراق قصد دارد درخواست خود را به ایالات متحده ارسال کند و از آن کشور بخواهد تا اجازه واردات گاز از ایران، پس از پایان مهلت ۴۵ روزه را نیز بدهد.
 
این مقام عراقی افزود که عراق می‌خواهد گاز دریافتی از ایران را با اقلام غذایی و انسان‌دوستانه پرداخت کند و افزود که «ایران این پیشنهاد را پذیرفته است».
+10
رأی دهید
-78

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  اینم برنامه نفت در برابر غذا. مبارک برو بچ بیسواد سایبری و سپاهی و بسیجی بی وطن و اکثریت مردم همچنان معتقد به اخوند.
  102
  72
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  دو کلمه حرف درست - زوریخ، سوییس

  ای که بدبختی و ذلالت تا چه حد؟ کشوری موجب کشته شدن هزاران هزار جوانان مملکت ما شده ومیلیارد میلیارد بما صدمه مالی زده الان بما منت کمک انسان دوستی بر ما میگذارد. ای حکومت ننگین ما به زبانی باید بشما بگوئیم که شما لعنتی ها را نمیخواهیم. گورتون را گم کنید.
  98
  69
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  kiarash367 - سیدنی، استرالیا

  الان وقتشه عراقیا تظاهرات کنن چرا مواد غذایی مردم عراقو به ایران میدن و نفت و گاز میگیرن. بازارچه های مرزی مختلفی که طی سالها تو مرز با عراق تشکیل شده بود و اجناسی که دولت عراق با یارانه وارد کشورش میکرد اخرش تو این بازارهای مرزی فروخته میشد و مردم با ماشینشون از تهران پا میشدن میرفتن بازارچه ها و مواد ارزون میخریدن.
  85
  29
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  فجیع ترین نوع تجارت جهانی ,این تبادل است,ای خاک برسر سران نظام و نمایندگان خائی بملت.این ENDبیچارگی زبونی و درماندگی ,دولت روحانی هست.آنوقت هی گاله اش را وامیکند و میگوید, تحریمها اثرآنچنانی نداشت.معامله با یک کشور جنگ زده با دو کشور,ایران و کویت.امیدوارم که خداوند از خواب بی تفاوتی نسبت بایران ,بیدار شود و کاری کند.
  35
  38
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  آخه این همه لج بازی برای چی ؟ برای ثابت کردن اینکه شما خوبین همه بد؟ عراقی که بهش میلیاردی از پول همین مردم ایران باج دادین الان دارن برای ما آقایی میکنن . همین روزا هم افغانستان و بعدش سوریه و فلسطین همه میشن رییس و ما میشیم نون خوره اونا . لعنت بر شما که ایرانو به ویرانی تبدیل کردین لعنت و لعنت و لعنت
  83
  40
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  ...در برابر تحویل اقلام خوراکی و «انسان‌دوستانه» عراقی به ایران، از ایران گاز و برق دریافت کند...این جمله را قبل از اینکه ازش رد شید چند بار بخوانید، عراق دربداغوپن جنگزده کمک انسانی با ایران میکنه،البته زائران کمک جنسی میکردند اون زیاد مهم نبود ولی حالا کمک انسان دوستانه عراق به ایران ،این دیگه خیلی جوک.جوک امام زمانی است
  5
  21
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  چه منفی مثبت بازی در اوردن این هفت هزار تومنی ها!! 😀😀. همین خبر کافیه که بفهمین چه بلایی سر ایران اوردید. عراقی که خودش هشتش گرو نه اش هست، داره واسه ما ادای "بشر دوستانه" در میاره.
  19
  18
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  این عراقی چی میگه اومده تو سایت حی منفی میده؟
  14
  9
  ‌پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  hosseinf - رشت، ایران
  شایعه فروش نفت در برابر غذا صحت ندارد و تکذیب شد. خود عراقی ها مایحتاج خود را از ایران تامین میکنند
  0
  14
  ‌پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.