واکنش‌ها به الزام "اجازه ولی" برای کوهنوردی زنان در خراسان رضوی

هیأت کوهنوردی خراسان رضوی با انتشار بخشنامه‌ای اعلام کرد که زنان متأهل و یا زیر۲۰ سال برای شرکت دربرنامه کوهنوردی و طبیعت‌گردی به اجازه همسر یا ولی نیاز دارند. انتقادها به این بخشنامه در شبکه‌های اجتماعی رو به فزونی است.
 
به گزارش ایرنا، هیات کوهنوردی خراسان رضوی بخشنامه‌ای را به باشگاه‌های این استان ارسال کرده که در آن ذکر شده زنان متأهل از این پس برای شرکت در برنامه‌های طبیعت‌گردی و کوهنوردی به اجازه همسر نیاز دارند. زنان مجرد و زیر ۲۰ سال نیز برای شرکت در چنین برنامه‌هایی باید اجازه ولی خود را ارائه دهند.
هیات کوهنوردی خراسان رضوی هدف از ابلاغ چنین دستوری را "صیانت از بنیان و اساس خانواده و دور نگه داشتن محیط های ورزشی از هر گونه ناهنجاری‌ها و پیشگیری‌ از برخورد ناشایست و بدآموزی‌ها در محیط های ورزشی " عنوان کرده است.
واکنش رئیس فدراسیون کوهنوردی
رضا زارعی، رییس فدراسیون کوهنوردی در واکنش به بخشنامه هیات کوهنوردی خراسان رضوی گفت: «هیات این استان با همکاری اداره کل ورزش استان این بخشنامه را تهیه کرده است. ملاک عمل فدراسیون آیین نامه‌های وزارت ورزش و یا آیین‌نامه‌های داخلی فدراسیون است.»
زارعی اضافه کرده: «البته من این موضوع را تایید و یا تکذیب نمی‌کنم چون نمی‌دانم که بر اساس چه کاری صورت گرفته است. ممکن است در یک استان شرایط خاصی پیش بیاید که مسئولیت آن به عهده آن استان است.»
"زن‌ستیزی، نقطه عطف داعش و طالبان و افراطی‌های داخلی"
محمدعلی ابطحی، معاون سابق محمد خاتمی نیز نسبت به این ممنوع واکنش نشان داده و گفته است: «اذن همسر و ولی برای کوهنوردی نه شرعی است و نه قانونی و نه مورد پذیرش عرف. نقطه اشتراک داعش و طالبان و افراطی‌های داخلی، زن‌ستیزی است.»
مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در واکنش به این تصمیم در توییتر نوشته است: «بعد از تغییر نام باشگاه ابومسلم، امحای تصاویر پهلوانان شاهنامه از دیوارها، ممنوعیت برگزاری کنسرت موسیقی، چشممان به تازه‌ترین تصمیم داعشی ولایت خودمختار روشن؛ هیئت کوهنوردی خراسان‌رضوی: اجازه همسر زنان متاهل و اجازه ولی زنان مجرد و زیر۲۰سال برای شرکت دربرنامه‌های کوهنوردی الزامی است.»
"خانم‌های مولاوردی و ابتکار نظر بدهند"
مرجان لقایی، خبرنگار شهروند در یک توییت می‌نویسد: «خانم مولاوردی دستیار ویژه رییس جمهور در امور شهروندی و خانم ابتکار لطفا درباره آنچه در هیات کوهنوردی خراسان بخشنامه شده و در خانه کوهنوردی تهران نیز جریان دارد توضیح دهید. آیا این شائبه که مانند استادیوم باید منتظر اختصاص دادن بخشی از کوه و طبیعت به زنان باشیم به وجود نخواهد آمد؟»
بتول گندمی، عضو شورای شهر مشهد تصریح کرده است که این بخشنامه به هیچ عنوان قانونی و لازم‌الاجرا نیست و هیأت کوهنوردی استان باید از تمامی بانوان استان عذرخواهی کرده و بخشنامه را لغو کند.
فاطمه ذوالقدر،نماینده تهران این اقدام هیأت کوهنوردی خراسان را غیرقانونی و بازگشت به عقب می‌‌داند. این عضو فراکسیون زنان مجلس می‌گوید که این به گونه محدودیت‌ها ناقض اصل ۲۰ و ۲۱ قانون اساسی است.
علی در توییتر درباره بخشنامه خراسان رضوی از جمله می‌نویسد: «نمی‌دونم بخندم یا گریه کنم، خنده از این جهت که نذاشتیم این جماعت عهده‌دار دولت و مجلس شن و گریه از این جهت که چی فکر می‌کردیم و چی شد...»
+31
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۸
  PAARISA - آمستردام، هلند

  زن مسلمان برای خروج از خانه هم به اجازه ولی نیاز داره , وای به حال کوه ! این ها قوانین اسلامه که جمهوری اسلامی تنها مجری اونه , حالا اگه این خانم لچک به سر مخالفه , اینها تبعات لچک همین خانمه ! وقتی زن برای گرفتن پاسپورت به اجازه شوهر نیاز داره , چرا این لچک به سران خفه میشن و سکوت میکنن ؟ وقتی محل زندگی زن تابع شوهره چرا به کسی فشار نمیاره ؟ وقتی یک زن بدون حضور شوهرش نمیتونه در هتل اتاق بگیره کسی اعتراض نمیکنه ؟ همه این قوانین ساختارش یکیه و همین دین جهل و جنونه , فرق اجازه برای کوه رفتن با اینها چیه ؟ اعتراض میتونه به ساختار تولید کننده چیزی باشه , که دیگه چنین چیز هایی تولید نشه و تولیدات قبلی به سطل اشغال ریخته بشه !
  1
  32
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.