حسن روحانی: مردم بعد از تحریم‌های آمریکا امیدواری بیشتری پیدا کرده‌اند

رئیس‌جمهوری ایران بدون ارائه شواهد و مستنداتی مدعی شد که مردم بعد از ۱۳ آبان و بازگشت کامل تحریم‌های آمریکا «نسبت به قبل امیدواری بیشتری پیدا کرده‌اند» و مشخص شد «تصورات» درباره «به هم ریختن زندگی مردم» در این تاریخ «واهی و غلط است».
 
حسن روحانی روز سه‌شنبه ۲۲ آبان در جلسه شورای اجتماعی کشور گفت: «مردم بعد از ۱۳ آبان نسبت به قبل امیدواری بیشتری پیدا کرده‌اند، در حالی که قبل از ۱۳ آبان عده‌ای تصور می‌کردند اتفاقات خاصی رخ خواهد داد و همه زندگی مردم به هم خواهد ریخت».
 
وی اضافه کرد: «پس از آن روز همه مشاهد کردند که این تصورات واهی و غلط است و هیچ‌کدام از ادعاهای دشمن، به آن صورتی که انتظار داشتند، تحقق پیدا نکرد».
 
آقای روحانی درباره این ادعای خود که مردم «بعد از ۱۳ آبان نسبت به قبل از آن، امیدواری بیشتری پیدا کرده‌اند» شواهدی ارائه نکرده است.
 
سخنان وی در حالی بیان شده که از فروردین‌ماه و پس از گزارش‌ها درباره احتمال خروج آمریکا از برجام، قیمت دلار در ایران رو به افزایش گذاشت.
 
در همین حال برخی از کارشناسان اعلام کرده بودند که پیش از بازگشت کامل تحریم‌های آمریکا در ۱۳ آبان تاثیرات روانی این موضوع تاثیر کامل خود را بر بازار ارز گذاشته و قیمت دلار دیگر افزایش نخواهد یافت.
 
افزایش قیمت دلار بر دیگر شاخص‌های اقتصادی در ایران اثر گذاشته و نرخ تورم را بالا برده است.
 
بر اساس آمار بانک مرکزی نرخ تورم در مهرماه به ۱۵.۹ درصد رسیده است. بانک مرکزی نرخ تورم در شهریور ماه را ۱۳.۵ درصد اعلام کرده بود. این نرخ در مردادماه، ۱۱.۵ درصد اعلام شد.
 
به این ترتیب نرخ تورم نه تنها روند افزایشی خود را حفظ کرده، بلکه شتاب افزایش نرخ تورم، در مقایسه با ماه گذشته حتی بیشتر هم شده است.
 
برخی از رسانه‌های ایران حتی درباره احتمال پیشروی تورم به سوی نرخ ۵۰ درصد، ۶۵ درصد و یا حتی «ونزوئلایی شدن» ایران هشدار داده‌اند.
 
همچنین گزارش‌هایی درباره انبار کردن کالاها توسط برخی افراد منتشر شده است.
 
آقای روحانی در سخنانش گفت که مردم «به واسطه تحریم با مشکلاتی در حوزه اقتصادی و معیشتی مواجه شده‌اند و مشکل کسانی که حقوق ثابت دارند، مضاعف است».
 
وی در عین حال اظهار داشت که «مطمئن هستیم» مشکلات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی «برطرف خواهد شد ... و باید نسبت به رفع این‌گونه مشکلات امیدوار باشند». رئیس‌جمهوری ایران هیچ راهکاری در این زمینه ارائه نکرد.
 
آقای روحانی پیش از این در سخنان متفاوتی مدعی شده بود که تحریم‌ها «هیچ تأثیری بر روند اقتصادی کشور نداشته» است.
 
این در حالی است که وی پس از دستیابی به توافق هسته‌ای با شش قدرت جهانی در تیرماه ۹۴، درباره تاثیر تحریم‌های سابق آمریکا و اروپا گفته بود که به دلیل این تحریم‌ها «برای هر کانتینر ۷۰۰ دلار اضافه از جیب مردم پرداخت می‌شد».
 
دولت ایران اعلام کرده که برای جبران تاثیرات اقتصادی تحریم‌های آمریکا به افراد با درآمد پائین مبالغی را پرداخت خواهد کرد که با آن تنها می‌توانند مواد غذایی خریداری کنند.
 
رسانه‌های ایران از «کالا کارت» با عنوان «کوپن الکترونیکی» نام برده‌اند.
 
در دوره جنگ ایران و عراق و تا چند سال پس از آن نیز برخی از مواد غذایی از جمله گوشت، برنج، قند به صورت کوپنی در بین مردم توزیع می‌شد.
 
مقامات آمریکا هدف از این تحریم‌ها را «تغییر رفتار جمهوری اسلامی» اعلام کرده‌اند و در جدیدترین اظهار نظر جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده گفت که آمریکا فشار بر جمهوری اسلامی را آن‌ قدر افزایش خواهد داد «تا شیره‌اش کشیده شود».
سخنان روحانی درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها
رئیس‌جمهوری ایران روز سه‌شنبه همچنین گفت که «میزان رضایتمندی و خشنودی اجتماعی مردم را می‌توان با برخی اقدامات کم‌هزینه در جامعه افزایش داد».
 
وی اضافه کرد: «چه ایرادی دارد که بخشی از استادیوم ورزشی که هیچ منافاتی با قانون، شرع و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ندارد به بانوان اختصاص یابد».
 
در بازی پرسپولیس ایران با کاشیما آنتلرز ژاپن که روز شنبه هفته جاری برگزار شد تعدادی از زنان به صورت گزینش شده حضور داشتند. براساس گزارش‌ها، دولت ایران پس از فشار فیفا به حضور این زنان در ورزشگاه تن داد.
 
پس از حضور گزینشی تعدادی از زنان در جریان مسابقه تدارکاتی بین دو تیم فوتبال ایران و بولیوی، محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، تهدید کرده بود که اگر حضور زنان در ورزشگاه‌ها ادامه یابد «برخورد قضایی خواهیم داشت».
+6
رأی دهید
-100

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  Say good bye to religion - ونکوور، کانادا
  تنها راه شناختن شیخها معنی کردنشون . ش (شیطان ) ی( یابو ) خ( خر) ... مردم مثل شما شیوخ احمق نیستند
  31
  42
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  کدامیک از سخنان حسن چاخان راست بوده تا این یکی راست باشد ؟
  32
  46
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  مهدی بلژیک - بروکسل ، بلژیک
  بدون شک بی شرف ترین و پست و دروغگوترین رییس دولتی بوده که در تمام دوران چهل ساله این حکومت سراپا تزویر و شارلااتان اسلامی توی چشم مردم زل میزنه و درد مردم رو بیشتر میکنه. بی صبرانه منتظر اون روزی هستم که خشم و صبر و بی تفاوتی این مردم ستمدیده سر بیاد اون موقع دیدنی هست چهره بسیجیها و سپاهی های رژیم که تا دیروز حاکم بر مال و جان و ناموس مردم بودن و اونروز..
  3
  6
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  نارکو - سوئد، سوئد
  شیخک، شب درازه و بچه شاشو بیدار، تازه چند روز از ۱۳ آبان گذشته ، هنوز دارید از کلاهبرداری از راه خرید و فروش دلار حقوق کارمنداتون رو می دید. بزار خزانه که خالی شد مردم معنی امیدواری رو بهتون نشون میدن. اونوقته که باید برید تو سوراخ سمبه های سوریه قایم بشید، یا برید پیش ارباب پوتین پوتینهاش رو لیس بزنید تا قایمتون کنه. ببین کی گفتم ای روباه بنفش.
  3
  6
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران
  بقول نن جونت,حسن اگه نشاشیدی,شب درازه.
  3
  6
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  پفیوز ، بیشرف این یکی رو درست گفت ! مردم امیدواری بیشتری پیدا کرده اند که این رژیم منفور هر چه زودتر ، سرنگون و به دَرَک واصل میشه !
  3
  9
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۴:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا

  حـ... ها.از نادانی و جهالت دینی خوب استفاده کردید.ننگ بر جهالت مذهبی.بی شک تک تکتون به سزای اعمالتون می رسید.
  2
  33
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  اینها ته تهش عین اول سوره بقره اون الف لام میم زر میزنن. همه میشینن ببینن چه زری زده جبرییل، ولی اخرش میبینی فقط یه چرتی گفته. اخه مرتیکه .....! مردم به چی امیدوار شدن؟ دوم اینکه منظورت از مردم کیان؟
  4
  5
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  اشغالتراز تو وجود ندارد در دنیا. یک دقیقه فکر کن فردا در جامعه چطور میتوانی زندگی بکنی
  3
  4
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  ایرانفردا - لندن، انگلستان
  یه جورایى هم راست میگه ولى در مورد اینکه مردم به چى امیدوار شدن یه کم رفته تو خاکى. مثلا من امیدوار شدم رژیم سرنگون بشه و بعد از ٢٦ سال با بچه هام برم ایران، مردم هم به یه همچین چیزایى امیدوار شدن وگرنه تو کشور ویران ایران به چى میشه امید داشت؟؟؟ کاش ساقى شو معرفى میکرد مثل اینکه جنس خوبى بهش میده که همیشه خندان و امیدواره، یا اینقد نمیفهمه که ایران امروز از لحاظ اقتصادى لُب چه پرتگاهیه و یا میفهمه و خودشو به نفهمى زده و و یا کلید بدست میخواد نقش سوپاپ اطمینان رژیم رو بازى کنه. شایدم راست میگه، آخه درک اینها از مردم، خودى هاى جمع على گدان و اونا هم امیدوارن که با برگشتن تحریم ها، چمدان هایشان بیشتر و پر تَر از دلار
  3
  4
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  کاملا کنترل شده دلار را چهار برابر کردید یعنی مثل دو بار قبلی با چند برابر کردن دلار بطور مستقیم از مردم دزدی کردید(یکبار زمان رفسنجانی یکبار هم زمان احمدینژاد).چرا سه الی چهار برابر شدن دلار در عراق یا افغانستان که دولت مناسبی ندارند اتفاق نمیافتد؟؟!!
  1
  7
  ‌چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.