«استن لی»، خالق دنیای شگفت انگیز ابرقهرمان های «مارول» از دنیا رفت

«استن لی»، مردی که دنیای شگفت انگیز ابرقهرمان های «مارول» را خلق کرد در نود و پنج سالگی از دنیا رفت.
 
او در سال ۱۹۲۲ با نام «استنلی لیبر» در نیویورک متولد شد.
 
«لی» می خواست نویسنده ای حرفه ای شود و تا زمانی که به عنوان یکی از سردبیران «تایملی کمیکس» که بعدها تبدیل به «مارول» شد استخدام نشده بود، با نام مستعار می نوشت.
 
زمانی که به صورت حرفه ای قدم به صنعت نشر گذاشت و با خلق شخصیت های خیالی ماندگار همچون «نابودگر» به شهرت رسید، نام «استن لی» را برای خود برگزید.
«مرد عنکبوتی»، «پلنگ سیاه»، «هالک شگفت انگیز» و «مردان اکس»، «مرد آهنی» و «اونجرز» زاده ذهن خلاق «استن لی» هستند.
 
«استن لی» مدتی نیز از دنیای ابرقهرمان ها فاصله گرفت و در دوران جنگ جهانی دوم بین سالهای ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ به ارتش آمریکا پیوست.
 

در دهه ۱۹۵۰ میلادی و با پا گرفتن شرکت «دی سی کمیکس»، «مارول» با چالش بزرگی برای بقا روبرو شد ولی «استن لی» با ارائه شخصیت هایی که برای نسل ها جاودان شدند، «مارول» را به ناشر شماره یک کتابهای مصور و بعدها، به یک شرکت بزرگ مولتی مدیا تبدیل کرد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Riding into the weekend like... #FridayFeeling #FlashbackFriday #Avengers #Marvel

A post shared by Stan Lee (@therealstanlee) on


خبر درگذشت «استن لی» واکنش هنرمندان و چهره های مشهور را در پی داشت از جمله «رایان رینولد» که نقش شخصیت «ددپول» را بازی کرده است. «باب ایگر»، رئیس هیأت مدیره شرکت «والت دیزنی» نیز در پیامی از «استن لی» به عنوان «ابرقهرمان هواداران مارول در سراسر دنیا» یاد کرده که از قدرت الهام بخشیدن، سرگرم کردن و ارتباط برقرار کردن برخوردار بود. «استن لی» بر آموزش و پرورش جوانان تأکید زیادی داشت و کمکهای مالی زیادی به مدارس و دانشگاه ها کرده است.
+25
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.