معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا: اقدامات بیشتری علیه ایران در راه است

 سیگال مندلکر می‌گوید: «خبر مهم در اروپا این است که شرکت‌های خارجی فوج فوج از ایران خارج می‌شوند». معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در زمینه اطلاعات مالی روز دوشنبه ۲۱ آبان گفت واشینگتن در مورد ابزار ویژه مالی اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم‌ها و معامله با ایران نگران نیست چون شرکت‌های خارجی فعالیت در ایران را متوقف می‌کنند.
 
سیگال مندلکر در یک کنفرانس خبری در لندن گفت: «به نظرم خبر مهمتر در اروپا این است که شرکت‌های خارجی فوج فوج از ایران خارج می‌شوند».
 
او که پس از لندن به چند پایتخت اروپایی دیگر سفر خواهد کرد افزود: «من به هیچ عنوان نگران ابزار ویژه مالی اروپا برای معامله با ایران نیستم. معتقدم که ما روش‌های دیگری برای همکاری با اروپا پیدا خواهیم کرد».
 
او در عین حال اشاره کرد که سوئیفت، شرکت تبادلات بانکی بین‌المللی اخیرا ارائه خدمات به بانک مرکزی و چندین موسسه مالی ایران را متوقف کرده است.
 
بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران بخشی از تلاش وسیع دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، برای وادار کردن ایران به دست کشیدن از برنامه هسته‌ای و موشکی خود به علاوه قطع حمایت از گروه‌های نیابتی تهران در یمن، سوریه، لبنان و سایر نقاط خاورمیانه است.
 
آقای ترامپ روز ۱۸ اردیبهشت آمریکا را از توافق شش قدرت جهانی با ایران موسوم به برجام خارج کرد و در اواسط مرداد و آبان ماه امسال تحریم‌های تعلیق شده در نتیجه برجام را دوباره اجرایی کرد.
 
این تحریم‌ها عمدتا صادرات نفتی به علاوه بخش مالی ایران بویژه ۵۰ بانک و موسسه‌های زیرمجموعه‌های آنها را هدف گرفته است.
 
ایران که سومین تولیدکننده در سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، است از اقدام آمریکا به عنوان «جنگ اقتصادی» یاد کرده و گفته است که واشینگتن توان به صفر رساندن صادرات نفتی ایران را ندارد.
 
اتحادیه اروپا که از بازگشت تحریم‌های آمریکا «ابراز تاسف» کرده است گفته که یک سازوکار ویژه موسوم به «اس‌پی‌وی» را به منظور باز گذاشتن مسیر تجارت شرکت‌های این قاره با ایران را اجرایی خواهد کرد.
 
سیگال مندلکر، معاون خزانه‌داری آمریکا، روز دوشنبه گفت: «بعید می‌دانم که ما زمینه مشترکی پیدا کنیم چرا که تهدیدات واقعی هستند و این تهدیدات اینجا در اروپا هستند».
 
وی ابراز امیدواری کرد که آمریکا و اروپا علیه ایران دست به اقدام مشترک بزنند.
 
خانم مندلکر گفت واشنگتن با دقت و سختگیری تمامی تحریم‌ها علیه ایران را اجرا خواهد کرد.
 
وقتی در مورد اقدامات بعدی آمریکا از او سئوال شد، گفت: «در مورد ایران، خواهید دید که اقدامات بیشتری از جانب ما اجرا خواهد شد».
 
لوک اویل از میدان نفتی منصوری کنار کشید
 
همزمان در رویداد دیگری مدیرعامل شرکت روسی لوک اویل گفت تا زمانی که تحریم‌ها ادامه داشته باشند قرارداد میدان نفتی منصوری را با ایران امضا نخواهد کرد.
 
واحد علی اکبروف روز دوشنبه گفت: «به دلیل تحریم‌ها علیه ایران ما نمی‌توانیم در طرح‌های انرژی آن کشور سرمایه‌گذاری کنیم. اوایل سال جاری ما در میدان نفتی منصوری فعالانه کار می‌کردیم، قرارداد تقریبا آماده است ولی بعید است امضا شود. تا زمانی که تحریم‌ها ادامه دارند ما این قرارداد را امضا نخواهم کرد».
 
موج دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران از دوشنبه هفته گذشته به اجرا گذاشته شد که هدف آن قطع صادرات نفت و قطع دسترسی بیش از ۷۰۰ بانک، موسسه و افراد حقیقی به نظام مالی ایالات متحده است.
 
البته دولت آمریکا به طور موقت هشت کشور خریدار نفت ایران از جمله ژاپن، کره جنوبی، هند، چین، ایتالیا، یونان و ترکیه را از این تحریم‌ها معاف کرده است.
 
ارزیابی‌های کارشناسان بازار انرژی نشان می‌دهد که تحت تاثیر تحریم‌ها میزان صادرات نفت ایران حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.
+34
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  اوه اوه ، اینها چرا اینقدر خوشگلند! باز اون هیلی رایس رو میشد ، یه فُرمایی ، با من بمیرم ، تو بمیری تحملش کرد !! این یکی اگر شب بیاد بخواب کسی ، فاتحه !
  9
  49
  دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  باور عمیق - قم، ایران
  این از کدوم باغ وحش گریخته؟
  3
  18
  ‌سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.