هشدار معاون اول روحانی درباره 'احتمال کاهش شدید قدرت خرید در سال آینده'

اسحاق جهانگیری و حسن روحانی در یک هفته اخیر دیدگاه کمابیش متفاوتی درباره اثر تحریم ها بر اقتصاد داشته اند اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی رئیس جمهور ایران درباره "احتمال کاهش شدید قدرت خرید مردم در سال آینده" هشدار داده است. آقای جهانگیری گفته "در دوران اعمال تحریم‌های جدید دو خطر بیکاری و کاهش قدرت خرید مردم کشور را تهدید می‌کند".
 
او امروز ۲۱ آبان (دوازدهم نوامبر) یک هفته پس از آغاز دور جدید تحریم های آمریکا گفته است "به دلیل آن‌که در دوره‌های قبل تحریم بیکاری و گرانی اتفاق افتاده بود دولت حسن روحانی "موضوع رفع بیکاری و افزایش قدرت خرید مردم را از اولویت‌های اصلی خود قرار داد و گام‌های خوبی برداشته شد".
 
با این حال معاون اول رئیس جمهور ایران گفته "اگر امروز خوب به این دو موضوع نپردازیم و برای آن‌ها برنامه‌ریزی و سیاستگذاری نکنیم، ‌ممکن است در سال آینده با کاهش شدیدی در قدرت خرید مردم مواجه شویم".
 
طی یک هفته ای که از شروع دور جدید تحریم ها می گذرد، حسن روحانی دوبار گفته است که قیمت ها با این تحریم تغییری نکرده و تحریم اثری بر وضع اقتصادی ایران نگذاشته است اما برخی از مقام های دولت او تحریم ها را موثر دانسته اند.
 
به غیر از چند اظهار نظر مختلف آقای جهانگیری درباره اثر منفی تحریم ها، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران درباره وضعیت اقتصادی و بحران گرانی در این کشور گفته که "کاملا درک می‌کنم که مردم احساس خوبی نداشته باشند و ما نیز همچون مردم احساس خوبی از این موضوع نداریم". آقای ظریف دو روز پیش از این گفته بود که از قیمت اجناس اطلاع دارد و "شرایط خوبی نیست".
 
تحریم های آمریکا علیه ایران که هفته گذشته اجرایی شد، دو گروه است. یک بخش تحریم های اتمی که با توافق هسته ای برجام رفع شده بود اما با خروج دولت دونالد ترامپ از برجام، از سرگرفته شد. یک بخش دیگری از تحریم ها هم محدودیت های جدیدی است که وزارت خزانه داری آمریکا به تحریم های پیشین خود اضافه کرده است. بخش عمده ای از بانک و موسسات مالی ایران، شرکت های حمل و نقل دریایی و چندین شرکت عمرانی و صنعتی در شما فهرست تحریم شدگان قرار دارد.
 
از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام و پیش از اجرایی شدن بازگشت تحریم ها علیه ایران، تورم در ایران مجددا دو رقمی شده است. قیمت هر دلار آمریکا در برابر ریال ایران از اوایل سال جاری و حتی پیش از خروج آمریکا از برجام به طور بی سابقه ای بالا رفته و به سه برابر افزایش یافته است.
+30
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Liberte - ارومیه، ایران

  خدای من دیگه کاهش قدرت خرید بدتر از این؟ حقوق قانون کار یک ملیون و دویست هزار تومان در سال جاری؟ گوشی معمولی سامسونگ یک و نیم ملیون تومان. endo دندون پزشکی ناقابل نیم ملیون تومان. تو درمانگاه دندونپزشکی که من در اون حسابدارش هستم ، بعینه شاهد افزایش قیمت ها هستم. یک کشیدن ساده دندون عقل شده 130 هزار تومان. الباه هزینه های جاری درمانگاه هم خیلی بالا رفته. کارپول یا همون آمپول بی حسی که وارداتی هست ، نایاب و سهمیه ای شده و البته قیمتش پنج برابر سال پیش. خدایا به ایرانیان چه فارس و چه ترک رحم کن. من از درد خویش نیم روی زرد. غم دیگران رُخَم زرد کرد. :(
  1
  25
  دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  نارکو - سوئد، سوئد
  این الان جوک بود، نه؟ جان من جوک بود؟ مردک، ما الان ۴۰ ساله که پشت سرهم این اتفاق برای جیبمون می افته، تو الان می گی احتمال داره سال دیگه قدرت خرید مردم کم بشه؟ ای تو روح هرچی آخوند و بچه آخوند....
  1
  8
  ‌سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::Liberte - ارومیه، ایران::]. قیمتهات مال کی هستش!! قیمتها 50الی 100درصد بیشتر از اینی هست که شما گفتی. حداقل در تهران اینطوره.
  1
  5
  ‌سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۴:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  قیمت یه شونه تخم مرغ شده قیمت یه پیکان زمان شاهنشاه. دیگه چه تنزل قدرت خریدی؟؟
  1
  6
  ‌سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۵:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  اسپیسر - لندن، انگلستان
  هنوز خودشون هم نمیدونن چی به چیه یعنی آیا " تحریم ها اثری نداره" یا "همه مشکلات به خاطر تحریمه"؟؟؟؟؟ یه مشت بیسواد .
  1
  6
  ‌سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۵:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sama128 - شیراز، ایران
  آقای دماغ همین حالا قدرت خرید ملت زیر صفر تو گوشکوب داری از قدرت خرید سال بعد صحبت میکنی آخرش هم باید با اون دماغت قیمه درست کنی بدی هیات چون گوشت گیر نمییاد.
  0
  5
  ‌سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::sama128 - شیراز، ایران::]. خدا وکیلی دماغ این مردیکه 10سال حبس و 180 ضربه شلاق داره به خاطر تشویش اذهان عمومی. اونوقت ببین چقدر بدبختیم این شده معاون رییس جمهور مملکت و در ذهن اصال طلبش داعیه ریاست جمهوری هم داره.
  0
  3
  ‌سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Liberte - ارومیه، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. والاه قیمت های روزمونه. endo یا همون عصب کشی 500 تومانه. ری اندو ، 600 هزار تومان. ایمپلنت 3 ملیون.خلاصه ما کیلینیک بزرگیم که با بیمه ها هم طرف قرارداده. ولی همین قیمت هام تزدیک به دو برابر سال پیشه. البته شما اگه منظورتون دندونپزشکی های فرشته یا زعفرانیه تهرانه ، حق با شماست.اونجا ارقام نجومیه. :(
  0
  3
  ‌سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.