وزیر اطلاع‌رسانی حوثی‌ها به عربستان پناهنده شد

عبدالسلام الجابر در مصاحبه مطبوعاتی در ریاض رهبران حوثی را هدف انتقاد شدید قرار داد وزیر اطلاع‌رسانی حوثی‌های یمن به عربستان سعودی گریخته و رهبران حوثی را مورد انتقاد شدید قرار داده است.
 
روز یکشنبه، ٢٠ آبان (١١ نوامبر)، رسانه های خبری گزارش کردند که عبدالسلام الجابر، وزیر اطلاع‌رسانی تشکیلات دولت حوثی‌ها در یمن در یک مصاحبه مطبوعاتی در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، شرکت کرده است. او بلندپایه‌ترین مقام حوثی‌هاست که تا کنون به عربستان پناهنده شده است.
 
ساعاتی پیش از این مصاحبه مطبوعاتی، خبرگزاری رسمی حوثی‌ها - صبا - از انتصاب وزیر جدید اطلاع‌رسانی خبر داده بود بی آنکه به دلیل این تغییر اشاره‌ای کند.
 
آقای عبدالجابر در این مصاحبه رهبران حوثی را مورد انتقاد شدید قرار داد و به بی‌دینی متهم کرد. وی گفت که شبه‌نظامیان حوثی "در حالی ادعای مسلمانی می‌کنند که کودکان خردسال را به نام دین به جنگ می فرستند." وی افزود که آنان "مسلمان واقعی نیستند."
 
این مقام سابق دولت حوثی گفت که به اجبار به عضویت نهضت حوثی‌ها در آمده بود و شورشیان حوثی را به "مبارزه گمراه کننده" متهم کرد.
 
جنگ داخلی یمن که با پیشروی شبه نظامیان حوثی از اواخر سال ٢٠١٤ آغاز شده بود از اوایل سال ٢٠١٥ و تصرف مقر ریاست جمهوری یمن در صنعا، پایتخت، توسط شورشیان حوثی و سلب اختیارات عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری آن کشور، شدت گرفت. با پیشروی حوثی‌‌ها به سوی مناطق زیر حاکمیت دولت یمن، عربستان سعودی با تشکیل ائتلافی از تعدادی از کشورهای مسلمان و عرب به حمایت از دولت یمن وارد جنگ شد.
 
عملیات ائتلاف به رهبری عربستان عمدتا شامل حملات هوایی در حمایت از نیروهای دولتی بوده است. به گفته منابع بین‌المللی، در جریان جنگ داخلی یمن چند هزار غیرنظامی کشته شده اند که بسیاری ازآنان در نتیجه حملات هوایی ائتلاف جان خود را از دست داده‌اند.
 
حوثی‌ها که خود را دولت انقلابی یمن می‌نامند از حمایت حکومت ایران برخوردارند و به همین دلیل، جنگ یمن را گاه بخشی از رقابت حکومت به رهبری روحانیون شیعه در ایران با حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان و جنگ نیابتی از سوی این دو توصیف کرده اند. جامعه جهانی همچنان دولت به رهبری عبد ربه منصور هادی را به رسمیت می‌شناسد.
 
ادامه جنگ باعث کمبود شدید اقلام اساسی و بروز شرایط وخیم انسانی در یمن شده است.
 
خبر پناهندگی وزیر اطلاع‌رسانی حوثی‌ها در حالی منتشر می‌شود که نبرد شدیدی بین دو طرف بر سر تسلط بر بندر استراتژیک حدیده در جریان است. بخش عمده ارتباط تجاری یمن با خارج از طریق این بندر صورت می گیرد که تاکنون تحت تسلط حوثی‌ها بوده است.
+49
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان

  کم کم دارن بساط سقط پرستان را جمع میکنن،اسراییل در سوریه داره جمعش میکنه،عربستان در یمن،وقتش ملت ایران در ایران دست بکار بشه
  10
  47
  یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.